Strašiak menom teflónová panvica: Kedy ohrozuje naše zdravie?

panvica

photl.com

Máme ho doma všetci a s obľubou ho používame takmer denne. Reč je o teflónovom riade. Nič na ňom neprihorí a ľahko sa umýva, ale vedeli ste, že pri vysokých teplotách môže byť zdraviu škodlivý?

Čo je teflón?

Teflón je plast (polytetrafluoroethylen – PTFE), ktorý bol objavený v roku 1936 v laboratóriách firmy E.I. du Pont de Nemours. V roku 1945 bola značka Teflon® registrovaná ako ochranná známka a o šesť rokov neskôr sa na trhu objavila prvá panvica s nepriľnavým teflónovým povrchom. Tento vynález sa rýchlo rozšíril a dnes sa už s obľubou používa v takmer každej domácnosti. Výnimočný je tým, že jeho povrch sa nelepí a nesaje, je odolný proti svetlu, zostarnutiu, skrehnutiu a odolnosťou je možné prirovnať ho dokonca ku kovom.

Nebezpečné panvice?

Tak ako každý polymér, aj teflón sa môže pri zahriatí na vysoké teploty rozkladať a môžu sa z neho začať vyparovať toxické látky. Už v roku 1981 sa priamo u výrobcu zistilo, že jeho zamestnanci majú v krvi prítomnú chemikáliu C8, ktorá vzniká pri tepelnom rozklade teflónu. Neskôr sa niektorým zamestnankyniam tejto firmy narodili deti s poškodeným zrakom. Varenie na teflóne už pri teplote nad 260 °C, môže mať pre ľudské zdravie nepriaznivé účinky. Pri zahriatí nad 370 °C sa z teflónu začínajú uvoľňovať nebezpečné karcinogény. Do 250 °C je však teflón zaručene stály.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na plastové nádoby a fľaše: Môžu spôsobiť rakovinu!


Teflónová horúčka

Pri nadýchaní sa teflónových výparov (pri zahriatí teflónového povrchu nad 260 °C) sa u človeka môžu prejaviť príznaky tzv. teflónovej horúčky. Objaviť sa môže už po 4 hodinách a jej príznaky sú podobné chrípke. Môžete dostať horúčku, bolesti v hrdle, bolesti svalov, môžete byť zadýchaní a mať aj bolesti hlavy. Príznaky teflónovej horúčky zvyčajne odznejú do štyroch dní, avšak mnoho ľudí si ju mýli s obyčajnou virózou. Dajte si preto pozor a nevystavujte sa nebezpečenstvu karcinogénnych výparov, ak máte podozrenie, že došlo k prehriatiu teflónového riadu.

Pri bežnom používaní je riziko minimálne

Plašiť sa zbytočne našťastie nie je na mieste. Ak by bol teflón škodlivý aj pri bežnom používaní, nebol by schválený jeho predaj. Teflónové panvice sa neustále kontrolujú a pri normálnych podmienkach pri varení by nemalo dôjsť ku ich prehriatiu a vzniku výparov. Bežná príprava jedla pri pečení, varení, či smažení sa pohybuje v rozmedzí 180 – 220 °C. Riziko v našich domácnostiach je preto pri dodržaní všetkých štandardov a klasickej prípravy jedla naozaj minimálne. K prehriatiu by mohlo dôjsť napríklad pri dlhom ohreve prázdnej panvice, ktorú by sme nechali dlho na najsilnejšom ohni. Takéto „experimenty“ však skúša doma asi málokto.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Stavte na kvalitu

Žijeme v treťom tisícročí a preto dnes už exitujú rôzne pomôcky, ktoré nám uľahčia odhad správnej teploty. Jednou z nich je tzv. Termospot, ktorý poznáme ako červený krúžok, ktorý nám ukáže, kedy je teplota na panvici už dostatočne vysoká na to, aby sme mohli začať vyprážať. Dokonca existujú aj panvice s displejom na baterky, ktorý nám alarmom signalizuje, ak by došlo ku zahriatiu panvice na viac ako bezpečných 250 °C.

Odborníci odporúčajú kupovať teflónový riad v špecializovaných obchodoch, alebo značkový teflón vo veľkých hypermarketoch. Tam si môžete byť istí jeho kvalitou. V malých predajničkách, kde dostať „teflónovú“ panvicu za dve eurá buďte radšej obozretní – môže obsahovať zdraviu škodlivé prímesi.

Ak je váš riad poškriabaný, nemusíte sa báť úniku škodlivín, nemá to vplyv na kvalitu teflónu, len sa tým znižuje jeho schopnosť nepriľnavosti. Poznáme jednoduchý test na zistenie kvality teflónu. Ak kvapnete na suchý teflón kvapku vody, môže po ňom behať, ale nemá sa roztiecť. Ak sa roztečie, panvica je poškodená a neurobíte zle, ak si radšej zaobstaráte novú.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame