Strata práce prináša mnohé ťažké chvíle: Zvyšuje sa aj riziko mŕtvice

Muž

gettyimages

Strata zamestnania je ťažkou skúškou pre ľudí akéhokoľvek veku. No špeciálne je problematická pre starších ľudí. Stres, ktorý sa s existenčnou neistotou spája, môže do života preniesť mnohé starosti. Dôsledkom môže byť napríklad aj zvyšovanie pravdepodobnosti cievnej mozgovej príhody, takzvanej mŕtvice. Ohrození sú, podľa vedcov, predovšetkým muži stredného veku.

Potvrdzuje to štúdia zverejnená na stránkach časopisu Stroke vydávaného American Heart Association. Vedci analyzovali vplyv straty zamestnania a opätovného návratu do práce u viac ako 20tisíc mužov a 19tisíc žien vo veku od štyridsiatich do 59 rokov.

Väčšie riziko

Ukázalo sa, že nezamestnaní sú vystavení väčšiemu riziku vzniku mŕtvice ako ischemickej, kedy dôjde k upchatiu niektorej mozgovej cievy krvnou zrazeninou, tak hemoragickej, kedy je príčinou prasknutia niektorej z ciev a následné krvácanie do mozgu. Ľudia, ktorí sa vracajú do zamestnania, sú vystavení riziku mŕtvice rovnako ako tí, ktorí už prácu nenašli.

Avšak táto štúdia bola uskutočnená v Japonsku a je spochybňovaná. V tejto krajine totiž pracovný trh umožňuje zamestnanie na dobu neurčitú, podobne ako v Taliansku. Naopak v Spojených štátoch je zamestnanie menej garantované. V štúdii však neboli rozlíšení tí, ktorí boli prepustení, a tí, ktorí stratili prácu z iných dôvodov.


Mohlo by vás zaujímať: Výpoveď tesne pred dôchodkom: Čo spraví s vaším životom?


Stres a sociálna izolácia

V prípade straty zamestnania nie je ťažké nájsť vysvetlenie: mnohé štúdie ukázali, ako taká situácia súvisí so zvýšením stresu spojeného s ekonomickými problémami, so stigmou, ktorá vedie k sociálnej izolácii, k strate vzťahov na pracovisku a k rozpadu manželstva. Všetky tieto situácie môžu viesť k nadmernému užívaniu alkoholu a fajčenia, a to sú faktory prispievajúce k vzniku mŕtvice.

A čo sa deje s tými, ktorí sa do zamestnania vrátili? Početné štúdie uskutočnené v západných krajinách ukázali, že opätovné zapojenie do pracovného procesu so sebou prináša zníženie psychického stresu, obmedzenie pitia alkoholu a fajčenia a znepokojenie ohľadom finančnej situácie. To všetko je zdraviu prospešné.

S novou prácou nový stres

Avšak výskum uskutočnený v Japonsku zdôrazňuje iné okolnosti, ktoré vysvetľujú zvýšené riziko mŕtvice u tých, ktorí prácu znovu našli. Prvý z nich spočíva v tom, že ten, kto sa musí vyrovnať s novým zamestnaním, sa cíti byť viac neistý, pretože to predošlé stratil, a vyhýba sa návštevám u lekára. Po druhé: nová práca je väčšinou menej odmeňovaná ako predošlá a to je zdrojom stresu. Po tretie: niektorí ľudia stratili prácu kvôli chorobe a to ich obmedzuje aj v novom zamestnaní.


Mohlo by vás zaujímať: Mužské zamestnanie? Týchto 5 sexi pilotiek vás ľahko presvedčí o opaku


U žien je to inak

Tieto výsledky však neplatia pre ženy. Ako je to možné? Niektoré ženy opúšťajú zamestnania z rodinných dôvodov (narodenie dieťaťa atď.) a potom sa do neho bez problémov vracajú. Výsledky japonskej štúdie však nemožno brať za bernú mincu, a to aj preto, že sa nerozlišuje medzi tými, ktorí opustili zamestnanie dobrovoľne, a tými, ktorí boli prepustení, a neprihliada sa tu k ďalším faktorom, ktoré môžu riziko mŕtvice zvýšiť.

Štúdia nás napriek tomu vedie k zamysleniu. Situácia na japonskom trhu môže byť poučná aj pre nás. A tu je záver štúdie: Istota zamestnania v produktívnom veku môže pomôcť znížiť riziko mŕtvice.To je posolstvo pre Japoncov, ale snáď aj pre nás.


Aké máte skúsenosti so stratou zamestnania vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame