Strávite leto s vnúčatami? Naplánujte im prázdniny, na ktoré nezabudnú

Starý otec

thinkstockphotos.com

Deťom definitívne odzvonil školský zvonec a teraz ich čakajú dva mesiace oddychu a pohody. Starí rodičia sú často v tomto čase pomocou na nezaplatenie. Pre svoje vnúčence totiž môžu pripraviť leto, na aké sa nezabúda. Či už to je šanca ísť spoločne do prírody nadýchať sa čerstvého vzduchu, alebo len príjemne leňošiť v záhrade, inšpirujte sa niekoľkými tipmi, ako stráviť leto s deťmi čo najlepšie.

Pár rád na začiatok

Bola by škoda, aby vaše vnúčatá cez leto sedeli zavreté vo vnútri. Vonkajšie aktivity sú predsa oveľa zaujímavejšie. Pekné počasie počas prázdnin je ako stvorené pre výlety a dobrodružstvá. Zabudnite na televízor, tablet a mobil. Ak vyjdete von, nechajte tieto zariadenia doma a tiež si vychutnávajte aktivity naplno. Vždy však myslite na to, že ak je horúci letný deň, v taške vám nesmie chýbať opaľovací krém a fľaša čistej vody.


Mohlo by vás zaujímať: Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program


Nafukovací bazén je skvelá vec

Deti vodu zbožňujú. Nie je nič lepšie, ako schladiť sa cez horúci letný deň v bazéne. No ak by ste mali každý prázdninový deň zobrať vnúčatá na kúpalisko, vaša peňaženka by horko zaplakala. Oveľa lacnejšou alternatívou je nafukovací bazén, ktorý je ideálny, ak máte chatu či záhradu. Bazén ľahko zoženiete v supermarkete, hračkárstve alebo na internete. Ak vnúčatám do vody nakúpite vodné striekačky, nafukovačky či loptu, majú o zábavu postarané.

Nás tip: Bazén na začiatku leta napustite a každý večer ho prikryte špeciálnou fóliou alebo plachtou. Vyhnete sa tak popadaným listom, ihličiu, lupienkom z kvetov alebo hmyzu. Ráno stačí plachtu vybrať a zbaviť sa nečistôt, ktoré na ňu v noci popadali.

Naučte ich chytať ryby

Ak je vašim koníčkom chytanie rýb, naučte to aj svoje vnúčatá. Vypestujete tak u nich vzťah a rešpekt k prírode. Výhodou pri letnom rybárčení je, že ste pri vode, vietor vás príjemne osviežuje a okolo vás je len nekonečný pokoj. Skvelým bonusom by bolo, ak by ste staršie vnúčatá naučili bezpečne založiť oheň alebo postaviť stan. Navždy na vás budú spomínať, ako na človeka, pri ktorom sa niečo naučili.

Náš tip: Určite využite možnosť spojiť rybačku s opekaním. Ak rybárčenie vaše vnúčatá za srdce nechytí, zabavíte ich týmto spôsobom.


Mohlo by vás zaujímať: Psychológ má vo výchove detí jasno: Starí rodičia do nej nemajú zasahovať


Vezmite ich s vami do záhrady

V lete máte roboty v záhradke vyše hlavy. Okopávanie, polievanie, zbieranie úrody… Možno sa vám zdajú tieto aktivity neskĺbiteľné so starostlivosťou o vnúčatá, ale opak je pravdou. Deti majú radi pohyb a sú prirodzene súťaživé. Pri práci v záhrade si tak môžete vymyslieť rôzne súťaže.

Ak je príliš horúco a im sa nechce byť vonku, môžete ich nalákať aspoň na rýchly zber jahôd, malín, černíc či ríbezlí. Budete ich mať na očiach a zároveň sa najedia chutných vitamínov, ktoré ich telo potrebuje.

Náš tip: Nezabudnite seba a vnúčatá vždy pred prácou vonku poriadne ponatierať opaľovacím krémom. Na hlave by vám zas nemal chýbať klobúk alebo šiltovka, ktoré zabránia úpalu.

Piknik v parku

Piknik môžete zorganizovať pred domom na tráve alebo v parku vo vašom meste. Vnúčatá zoberte do obchodu so sebou, aby si mohli na jedenie povyberať veci, na ktoré majú chuť. Dovolené sú samozrejme aj cukrovinky, vďaka ktorým sa na piknik budú tešiť ešte viac. Nezabudnite do piknikového košíka zabaliť veľa ovocia a vody. So sebou zoberte aj veľkú deku, na ktorú sa zmestíte všetci. Lopta a karty sú tiež súčasťou povinnej výbavy.

Náš tip: Deku rozložte vždy v chládku, aby ste sa vyhli nadmernému pobytu na slnku a následnému spáleniu pokožky.


Ako trávite leto s vnúčatami vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame