Stravou proti šediveniu vlasov: Podporte prirodzenú farbu vašej hrivy

Vlasy

thinkstockphotos.com

Šediny sú nepríjemným dôkazom, že čas je neúprosný. A hoci sa vraví, že mužom pristanú, nikto nechce prísť o zdravú farbu vlasov predčasne. Niečo zohráva genetika, niečo vonkajšie faktory, no veľa sa dá pre vlasy spraviť aj výberom vhodnej stravy.

Prečo vlastne šedivieme?

Za šedinami stojí rovnaký prvok, ktorý milujú všetky blondíny. Je ním peroxid vodíka. Ten sa prirodzene tvorí v našom tele a teda aj vo vlasových folikuloch. Likviduje ho však enzým kataláza, ktorý sa vekom a nesprávnou životosprávou začína vytrácať. Vedy peroxid vodíka nemá prirodzeného nepriateľa a vytiahne nám farbu z vlasov. Hromadenie peroxidu vodíka vo vlasových folikuloch je následok nedostatku opravných prostriedkov – enzýmov a antioxidantov. To všetko sa však dá podporiť z vnútra.

Kvasnice vás vrátia do hry

V našom tele všetko so všetkým súvisí a často sa prvotné problémy v harmónii ukazujú navonok. Šedivé vlasy sú jedným zo znakov, že v tele chýba vitamín B. Šedivé vlasy sú prvým varovným príznakom. Ak začnete vnímať biele pramene, naordinujete si prirodzený riboflavín. Ten nájdete v kvasniciach, brokolici, špenáte, vlašských orechoch, ale aj rybách. Práve ryby sú označované za pôvodcu sýtej farby vlasov u Japoncov, ktorí si ich doprajú naozaj často.


Mohlo by vás zaujať: Šediny na našej hlave: Čo sa za nimi skrýva?


Stavte na semienka

Meď sa často označuje za prvok krásy v našom tele. Pomáha pokožke, nechtom, ale hlavne vlasom. Meď totiž stimuluje práve enzýmy, ktoré sú pre krásne vlasy veľmi dôležité. Denná spotreba medi u dospelého človeka je od 2,5 – 3 miligramov a najviac medi obsahujú semienka (sezamové, slnečnicové, tekvicové), strukoviny, orechy, klíčky, ale napríklad aj pečeň.

Dajte si klíčky

Sú to živé potraviny. Ako jediné dokonca vypestované aj doma v pohári, bez akýchkoľvek farbív a hnojív. Môžete im dôverovať. Či je to fazuľka mungo, jačmeň, alebo iné druhy klíčkov, všetky sú bohaté na antioxidačné enzýmy. Je ťažké zmerať v podomácky naklíčených plodinách hladinu konkrétnych enzýmov, môžete počítať s tým, že hrsť klíčkov výrazne podporí prirodzenú farbu vlasu.


Mohlo by vás zaujať: Z odpadu užitočný pomocník: Na čo všetko možno využiť zemiakové šupky?


Čomu sa radšej vyhnúť…

Ak sme hovorili o potravinách, ktoré môžu predchádzať sivým vlasom, tak sa objavujú aj poznatky o strave, ktorá naopak ich starnutie urýchľuje. Nikotín už ani spomínať netreba, je jeden z hlavných nepriateľov pekných vlasov. Málokto už ale vie, že vysoká konzumácia pečeného, grilovaného, údeného mäsa, slaných syrov, solených a vyprážaných potravín môže významne napomôcť tomu, že šediny budú čoraz hustejšie. Dôvod? Tieto jedlá zvyšujú oxidačný stres, ktorý zasa výrazne zvýši objem peroxidu vodíka vo folikuloch. Oxidačný stres je pritom vo všeobecnosti chápaný ako nerovnováha medzi antioxidačnou kapacitou bunky a množstvom voľných radikálov. Teda čím menej voľných radikálov budete mať v tele o to neskôr vás postihne proces, ktorý je neklamným znakom dôchodkového veku.

Nie ste celiatik?

Práve s enzymatickou poruchou súvisí aj šedivenie vlasov. Mnohým ľuďom sa diagnostikovaním celiakie zmenil život a znovu im stmavli vlasy. Dôvodom je, že následkom ochorenia telo nedokáže rozložiť a vstrebať glutén. Ten narušuje rôzne procesy v črevách aj na vlasoch. Po správnej diagnóze a vylúčení gluténu  sa zvyknú šediny dokonale vystriedať s novozafarbenými vlasmi.


Ako sa so šedivými vlasmi snažíte bojovať vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame