Stravovacie zvyky Slovákov: Ste na tom horšie alebo lepšie ako priemer?

jedlo

photl.com

Slováci majú čo sa týka jedenia dobré aj horšie zvyky. Zlepšiť by sme sa mali v jedení zeleniny, naopak však menej vyprážame a častejšie dusíme, varíme či paríme. Odhalil to prieskum Združenia pre zdravie a výživu, na ktorom sa zúčastnilo 1034 respondentov od 18 rokov.

Parenie a dusenie je najzdravšie

Prezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Iveta Vaverková tvrdí, že dusenie či parenie mäsa sú najzdravšie spôsoby prípravy. „Vďaka príprave na pare a dusení si mäso, ale aj akýkoľvek iný pokrm uchováva väčšinu živín a cenných látok. Na rozdiel od vyprážania či pečenia nevznikajú žiadne pripáleniny, a tým sa netvoria ani rakovinotvorné látky,“ vysvetlila. Vyprážaniu zostáva verná viac ako pätina Slovákov, pričom nezamestnaní a ľudia s nižšou kvalifikáciou vyprážajú až dvakrát častejšie ako ľudia s vyšším vzdelaním. Frituje pritom takmer dvakrát viac mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov ako dôchodcov. Hoci na Slovensku rastie trend grilovania, tento spôsob prípravy jedla využíva pravidelne len približne päť percent Slovákov.


Mohlo by vás zaujať: Pri dlhom vyprážaní na slnečnicový olej zabudnite: Lepšia je bravčová masť!


Dôchodci jedia málo zeleniny

Prieskum tiež ukázal, že ako prílohu k hlavnému jedlu podáva zeleninu pravidelne len pätina domácností, 44 percent tak robí často a tretina občas. Najviac vynechávajú zeleninu seniori nad 65 rokov a ľudia, ktorí žijú sami. Na tepelnú prípravu jedál Slováci najradšej využívajú rastlinné oleje. Uprednostňujú ich takmer tri štvrtiny domácností, kým masť najčastejšie využíva len necelých 17 percent Slovákov. V studenej kuchyni však používajú skôr živočíšne tuky.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o solení a vyprážaní: Skoncujte s najväčšími mýtmi vo vašej kuchyni


Vyvážená strava je základ

„Kým rastlinné oleje a tuky sú bohaté na zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny, živočíšne tuky, predovšetkým mäso, údeniny a tučné mliečne výrobky, obsahujú viac nasýtených mastných kyselín zvyšujúcich hladinu cholesterolu v krvi. Preto treba ich množstvo v strave kontrolovať,“ radí Vaverková. „Ak teda plánujeme obedovať mäso, na raňajky je vhodné uprednostniť rastlinný pokrm a naopak. Najdôležitejšie je, aby strava ostala vyvážená počas celého dňa,“ dodala doktorka.


Aké stravovacie návyky máte vy? Podeľte sa o svoje názory na prípravu jedál s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, SITA
Odporúčame