Stravovanie podľa krvných skupín: Prospieva zdraviu aj postave

Stravovanie

thinkstockphotos.com

Nie je to tak dávno, čo bola diéta podľa krvnej skupiny trhákom v oblasti redukcie hmotnosti. Keď sa však pozrieme na tento štýl stravovania podrobnejšie, zistíme, že môže mať pre náš organizmus viac výhod.

Podľa štúdie vedcov z University of Pennsylvania možno na základe krvnej skupiny špecifikovať tých, ktorí sú náchylnejší aj na civilizačné choroby a potom na základe toho nastaviť vhodné preventívne opatrenia. Konkrétne výskumníci z Pennsylvánie zapojili do štúdie 20 000 ľudí a zistili, že ľudia s krvnou skupinou 0 sú menej náchylní na infarkt, ako napríklad tí, ktorí majú krvnú skupinu A. Ďalším zaujímavým objavom amerických vedcov z New York’s Albert Einstein College bolo, že ženy s krvnou skupinou 0 majú horšiu kvalitu vajíčok, čo vedie k ťažkostiam s otehotnením, ako napríklad ženy s krvnou skupinou A. Tieto objavy, zistené na základe krvnej skupiny, môžu v budúcnosti pomôcť v prevencii i liečbe pacientov s rozličnými chorobami.

Stravovanie podľa krvných skupín a imunita

Teória krvných skupín, za ktorou stojí americký lekár Peter J. D’Adamo, vychádza z toho, že každý z nás „má v génoch zapísané“, ktoré potraviny sú pre neho vhodné, a ktoré nie. Spomínaný odborník sa zameral najmä na laboratórne skúmanie stoviek potravín a ich reakcií s konkrétnou krvnou skupinou. Na čo prišiel? V niektorých prípadoch sa stalo, že konkrétna potravina vyvolala v tele človeka takú reakciu, ako keby sa konfrontovali dve krvné skupiny – je to preto, lebo potraviny obsahujú lektíny, ktoré sa podobajú imunitným látkam krvných skupín.  To môže viesť k rozličným zdravotným ťažkostiam, obzvlášť v prípade, že imunitný systém človeka je oslabený, alebo konzumuje priveľa pre jeho krvnú skupinu nevhodných potravín. Osobne som zástancom holistického prístupu v stravovaní. Podľa môjho názoru je dôležité, aby pri zostavovaní jedálnych lístkov bol zohľadnený nielen príjem kalórií a makroživín, ale okrem iného aj krvná skupina človeka, a to najmä u ľudí, ktorí majú zdravotné problémy,“ hovorí Mgr. Miroslava Miková, odborníčka na výživu.


Mohlo by vás zaujať: Krvná skupina vraj prezradí viac, ako horoskopy: Čo hovorí o vás?


Zaujímavosti o jednotlivých krvných skupinách

Peter J. D’Adamo na základe svojich zistení vypracoval pre jednotlivé krvné skupiny charakteristiky i odporúčania, čo sa týka stravy, pohybu i zvládania stresu. Tu je niekoľko zaujímavostí.

Krvná skupina 0

 • Ľudia s touto krvnou skupinou majú pomerne silnú obranyschopnosť, avšak sú náchylní na vznik vredov a poruchy štítnej žľazy.
 • Ich tráviaci systém vie veľmi dobre tráviť potraviny s obsahom bielkovín a tuku. Naopak, šarapatu robia hlavne jednoduché sacharidy, ktoré sa ľahko premieňajú na tuky.
 • Ako je to s reakciou na stres? Ľudia s krvnou skupinou reagujú buď okamžitým bojom, alebo útekom. To v dnešnej dobe nie je práve najlepšia reakcia na stres.
 • Z hľadiska stravovania je vhodné uprednostňovať chudé mäso, zeleninu a ovocie a, naopak, vyhnúť sa pšenici a mliečnym výrobkom. Nevhodný je kofeín a alkohol.

Krvná skupina A

 • Existuje u nej väčšie riziko pre vznik rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení.
 • V stravovaní sa odporúča preferovať vegetariánske potraviny – podľa D’Adama dôjde po vyradení mäsa z jedálnička k schudnutiu a zvýšeniu energie.
 • Ľudia s krvnou skupinou A majú prirodzene vyššiu hladinu kortizolu, čiže odporúča sa obmedziť cukor, kofeín a alkohol. Dôležitá je aj stabilizácia krvného cukru, čo sa dá dosiahnuť i pravidelnou a vhodnou stravou.
 • Z cvičení sú najlepšie tie z kategórie body and mind, teda joga, pilates, taiči atď.

Mohlo by vás zaujať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Krvná skupina B

 • Je tu väčšia náchylnosť na autoimunitné ochorenia a tiež tendencia tvoriť v stresových situáciách viac kortizolu, ako je normálne.
 • Konzumácia kukurice, pšenice, paradajok, šošovice, pohánky, arašidov a sezamových semienok vedie k priberaniu, únave a zadržiavaniu tekutín. Nevhodné je tiež kuracie mäso.
 • Na elimináciu stresu sa odporúča meditácia alebo vizualizácia.

Krvná skupina AB

 • Je potrebné vyvarovať sa kofeínu a alkoholu, a to hlavne v záťažových situáciách.
 • Pri redukcii je vhodné zamerať sa na potraviny, ako tofu, morské plody, mliečne výrobky a zelenina.
 • Treba jesť menej a častejšie kvôli nižšiemu množstvu žalúdočných kyselín a tráviacich enzýmov.
 • Je dobré kombinovať upokojujúce cvičenia s intenzívnymi.

Predstavenie jednotlivých krvných skupín vám prinesieme podrobnejšie v ďalších článkoch. 


Vyskúšali ste už stravovanie podľa krvnej skupiny? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame