Strávte príjemné chvíle s priateľmi: Tieto kolektívne športy zvládnete aj vy

petanque

nevergrowingold.blogspot.com

S pribúdajúcimi rokmi a ubúdajúcimi silami je to s výberom športu pre starších čím viac, tým zložitejšie. Lyžovanie? Veľké riziko pádu. Futbal? Značná možnosť zranenia. Hokej? Príliš agresívny. Ak vám zdravotné komplikácie či iné problémy nedovoľujú realizovať takéto športy, vybrali sme niekoľko z nich, ktoré by vás zaujať mohli.

Pétanque: Niečo pre pohodlných

A nielen pre nich. Aj pre tých, ktorí si proste akčnejší šport nemôžu dovoliť. Ide o pétanque, alebo no našom, petang. Ide však skôr o hru ako šport, no zahrať sa môžete aj vonku.

Princíp je podobný ako pri curlingu. Hrá sa so železnými guľami a jednou drevenou guličkou. Hrajú dva mužstvá. Každé mužstvo má buď:

– 3 hráčov, každý z nich má 2 gule

– 2 hráčov, každý z nich má 3 gule

– 1 hráča, ten má 3 gule

Najprv sa vhadzuje drevená gulička. Vhadzuje sa z kruhu s priemerom 50 cm a počas hodu v ňom musíte stáť oboma nohami. Drevenú guličku musíte vhodiť do vzdialenosti 6-10 metrov. A potom sa mužstvá striedajú v hode železnými guľami. Cieľom je, aby tie vaše boli čo najbližšie k drevenej guličke. Po skončení hry sa získavajú body. Získate toľko bodov, koľko vašich železných gulí je bližšie k drevenej guličke, ako je súperova najbližšia. Potom sa hra opakuje. Vyhráva mužstvo, ktoré ako prvé získa 13 bodov.

Prečo je vhodný pre seniorov:

Bezpečný, jednoduchý a absolútne nenáročný šport, žiadne riziko zranenia, takmer nulová fyzická aktivita. Môžete sa rozprávať s priateľmi, ideálna hra pre starších.

Čo nutne potrebujete:

Sadu na petang – sada 3 gulí cca 6 eur, sada 6 gulí cca 10 eur, maximálne potrebujete 12 gulí


Mohlo by vás zaujímať: Dostatok pohybu za pár drobných: Ktoré športy šetria vašu peňaženku?


Frisbee: Lietajúci tanier nie je len pre malé deti

Prvým športom je frisbee. Takto sa označuje aj lietajúci tanier, ktorým sa hádže. Hru si budete môcť zahrať len tak doma na záhrade, hádzať tanier vnúčatám či deťom, milujú ju aj psy. Ak vás však takéto jednoduché hádzanie omrzí, môžete skúsiť čosi viac. Ultimate frisbee.

Oficiálna hracia plocha má rozmery 63 metrov na dĺžku a 36 na šírku. Na dĺžku je ihrisko rozdelené na tri časti. Hlavná je v strede, tá ma spomenutú dĺžku 63 metrov. Za ňou sú po oboch stranách ihriska takzvané koncové zóny, spravidla 18 metrov dlhé, takže celé ihrisko máva dĺžku okolo 100 metrov. Samozrejme si rozmery môžete prispôsobiť vašim požiadavkám. Každé mužstvo má 7 hráčov, no to je tiež flexibilné.

 Poďme hrať. Mužstvo, ktoré rozohráva hodí frisbee útočiacemu mužstvu zo svojej koncovej zóny a začína sa brániť. Ako sa skóruje? Body získavate za každú úspešnú prihrávku v koncovej zóne súpera. Môžete tu tak získať bodov viacej. Pohybovať sa môžu všetci hráči, no ak prijmete prihrávku, musíte na mieste zastaviť a prihrať ďalej. Disk strácate, ak sa dotkne zeme, bránici hráč ho zblokuje, prihrávka je chytená mimo územia ihriska alebo neprihráte do 10 sekúnd. Pravidlá sú teda veľmi jednoduché.

Prečo je vhodný pre seniorov:

Nevadí že nevládzete rýchlo behať, ak budete mať rovnocenných súperov. Stačí vedieť presne hádzať a môžete byť skvelý útočník aj v prípade, že sa celú hru len prechádzate.

Malé riziko zranenia, nie je dovolený žiaden fyzický kontakt. Takže ak sa dostanete k prihrávke, pokojne zastavíte a máte 10 sekúnd na rozmyslenie si, komu prihrať. A brániaci hráči sa vás dotknúť nesmú, môžu len brániť hodenému disku.

Čo nutne potrebujete:

Frisbee – cca 10 eur


Mohlo by vás zaujímať: Dajte si do tela presne podľa vášho veku: Aký šport je šitý pre vás?


Curling: Skúste si olympijský šport

Iste, nejde ani o šprint na 100 metrov, ani na skoky na lyžiach. Ide o čosi menej náročné. Curling. Šport, ktorému mnohí nechápu a mnohí ho odsudzujú. Ak ale máte radi zimu a zimné športy, vo vyššom veku ide azda o najbezpečnejší z nich.

Hrajú dva tímy, každý z nich má 4 hráčov. Cieľom hry je dostať leštené žulové kamene po ľadovej ploche čo najbližšie do stredu „terču“ namaľovaného na ľade. Ten má polomer 1,83 metra. A váš kameň musí byť bližšie ako súperov. V záverečnej fáze ostatní členova tímu pred kameňom „zametajú“ špeciálnymi metličkami, vďaka čomu sa kameň môže dostať ďalej. Každý z tímov má k dispozícií 8 kameňov. Tento šport je na olympiáde, existujú majstrovstvá sveta, skrátka ide o pomerne rozšírený šport. Hlavne v krajinách ako Škótsko či Kanada, tu sa nenájde asi nikto, kto by curling nevedel hrať.

Prečo je vhodný pre seniorov:

Fyzicky nenáročný, rizikovým je len sklz na ľade, je to však podobný pohyb ako keď pokľaknete a vstávate. Ak toto zvládate bez problémov a nemáte problém s rovnováhou, tak nemajte obavy.

Dôraz sa kladie na presnosť, odhad vzdialenosti a rýchlosť kameňa, nie na silu.

Čo nutne potrebujete:

Sadu žulových kameňov – cca 5 000 eur, v celej Európe sa vyrábajú len v Škótsku, s výnimkou domácich majstrov

Špeciálnu obuv – cca 70 eur

Metličku na zametania – cca 70 eur

Ľadovú plochu

Posledné tri položky sú zvládnuteľné, no herné kamene sú drahá záležitosť. Možnosťou je stať sa členom niektorého z curlingových klubov. Tie výstroj aj kamene zapožičajú svojim členom zadarmo, rovnako máte k dispozícií aj perfektne upravený ľad. U nás ich nájdete v Bratislave, Poprade, Trenčíne, Trnave, Modre, Martine a Pezinku.


Mohlo by vás zaujímať: Seniori budú cvičiť pod holým nebom: Vzniknú pre nich nové fitparky


Toto boli niektoré športy, ktorým sa môžete venovať takmer bez ohľadu na váš vek. Stačí mať športového ducha a chuť vyhrávať. Istým druhom športu je napríklad aj jazdenie na pretekárskom okruhu. To si môžete skúsiť aj u nás. Pol hodina jazdy bez limitov na vlastnom aute vás bude stáť 30 eur, ak si budete chcieť požičať pravé športové auto, počítajte najmenej so 170 eurami. Motošport môžete praktizovať do vysokého veku, obávať sa preto nemusíte. Nech sa rozhodnete akokoľvek, šport by ste zo svojho života vylúčiť nemali. A čo tak skúsiť popri behu, bicyklu či plávaní aj čosi nové?


Ktorý zo spomínaných športov máte najviac v obľube? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: nevergrowingold.blogspot.com, Wikimedia Commons/Moribunt, David
Odporúčame