Stres, vysoký krvný tlak či osteoporóza? Skúste doplniť draslík

Práca v kancelárii

thinkstockphotos.com

Jeho nedostatok vás môže doviesť až k infarktu, či mŕtvici. Okrem toho je dostatočné množstvo draslíka prevenciou osteoporózy, obličkových kameňov, úzkosti a tiež pomáha lepšie zvládať stres. Na primeraný príjem draslíka by podľa viacerých štúdií ešte viac mali dbať ženy v období klimaktéria, keď sa zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Práve tento elektrolyt sa totiž javí ako vhodná prevencia pred týmto nepríjemným ochorením.

Čo robí v našom tele?

  • podieľa sa na znižovaní vysokého krvného tlaku, ktorý je jedným z kľúčových faktorov pre vznik srdcovocievnych ochorení
  • pomáha organizmu zbaviť sa prebytočného množstva sodíka, ktorý patrí medzi spúšťače chorôb srdca a ciev
  • posilňuje kostnú hmotu, pretože kladne vplýva na vstrebávanie vápnika, a teda je prevenciou osteoporózy
  • zvyšuje kognitívne funkcie mozgu, zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa
  • podieľa sa na udržaní normálnej hladiny krvného cukru (ak je hladina cukru v krvi nízka, prejavuje sa to potením, slabosťou, bolesťami hlavy, nervozitou)
  • je nevyhnutnosťou pre správne fungovanie svalov (nedostatok sa prejavuje napríklad svalovými kŕčmi, znížením svalovej sily)
  • vykonáva viacero funkcií v metabolizme (syntéza proteínov, spracovanie tukov a sacharidov)
  • je bojovníkom proti stresu a úzkosti (reguluje vylučovanie stresových hormónov, teda kortizolu a adrenalínu)
  • zabraňuje vzniku obličkových kameňov
  • udržiava rovnováhu tekutín v tele

Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Príznaky jeho nedostatku

Nízke hladiny draslíka môžu byť spojené s náročnou fyzickou prácou, dlhodobou športovou aktivitou, alebo pobytom vonku v horúcom počasí. Tiež sa môžu objaviť u ľudí, ktorí trpia dlhodobejšou hnačkou, zvracaním, alebo užívajú určité skupiny liekov (diuretiká). Zvýšené nároky na draslík sa predpokladajú i u tých, ktorí používajú nadmerné množstvo soli bohatej na sodík.

Aké sú hlavné príznaky nedostatku? Málo draslíka v organizme sa spočiatku prejavuje hlavne únavou a svalovou slabosťou. Pri dlhodobejšom deficite spôsobuje poruchy srdcového rytmu, silné bolesti hlavy, vysoký krvný tlak, anémiu či cukrovku.

Nájdete ho v zelenej zelenine

Najvhodnejšie je, samozrejme, dopĺňať draslík do organizmu formou vhodných potravín. Treba však myslieť na to, že tepelnou úpravou sa značné množstvá draslíka strácajú. Preto je najlepšie konzumovať veľa čerstvých, alebo zdravo pripravených pokrmov (varenie v pare a pod.).

Draslík je bohato zastúpený v špenáte, ružičkovom keli, brokolici, špargli, kapuste, paradajkách, mrkve, kapuste, fazuli, zemiakoch, sójových bôboch, šošovici, avokáde, papáji, banánoch, tuniakovi, lososovi, ale aj v bravčovom, kuracom a hovädzom mäse atď. Nachádza sa tiež v citrusových plodoch, mliečnych výrobkoch a celých zrnách.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Odporúčaná denná dávka

Odporúčané denné množstvo draslíka pre dospelého človeka je 4700 miligramov. U tehotných žien sa nezvyšuje, u dojčiacich matiek je to 5100 mg na deň. Bohužiaľ, prijaté dávky draslíka u bežného človeka sú oveľa nižšie. Odborníci to pripisujú hlavne nedostatočnej konzumácii ovocia a zeleniny.

Zdravý človek sa nepredávkuje

U človeka, ktorý má zdravé a fungujúce obličky, sa predávkovanie draslíkom nevyskytuje, pretože nadmerné množstvá sú z organizmu vylúčené. Napriek tomu s vylučovaním nadmerného množstva draslíka z organizmu môžu mať problém napríklad starší ľudia. V tomto prípade sa môžu objaviť príznaky toxicity: nevoľnosť, hnačka, spomalený tep, či abnormálny rytmus srdca.


Máte vlastné skúsenosti s nedostatkom draslíka v organizme? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame