Stres na nás číha všade: Ako ho eliminovať a užívať si pokojnejší život?

stres

thinkstockphotos.com

Obdobie niekdajšieho režimu a s ním spojenej prezamestnanosti máme už viac než dve desaťročia za sebou. Odvtedy sa súčasťou našich životov stali čoraz vyššie nároky na pracovný výkon a nedostatok času vyhradeného pre seba, vlastné potreby a svojich najbližších. Veľká časť populácie je tak vystavená dlhodobému stresu, ktorý sa podpisuje pod viaceré závažné ochorenia. Vyhnúť sa mu úplne zrejme nie je možné, no my vám poradíme, ako si usporiadať život tak, aby ste ho aspoň zredukovali.

Stres nás sprevádza na každom kroku

Priemerný obchodný zástupca má na starosti od 30 do 100 projektov. Súčasní zamestnanci sú vyrušení zo svojej činnosti až 7 razy za hodinu a viac než dve hodiny denne ich rozptyľujú vonkajšie faktory. Štyria z desiatich pracovníkov vo veľkých korporátnych či medzinárodných spoločnostiach čelia obavám z reštrukturalizácie podniku a majú strach z budúcnosti. Ak k tomu prirátame nárast civilizačných ochorení, finančné záležitosti a hypotéky, či množstvo časovo nezvládnutých úloh v súkromnom živote, niet sa čo čudovať, že až 40% populácie hľadí v noci do stropu pod vplyvom stresujúcich udalostí dňa. Stres sa totiž stal fenoménom, ktorý nás prenasleduje na každom kroku. Ak sa chcete spod neho aspoň čiastočne vymaniť, pripravte sa na dôkladnú reorganizáciu a manažment vlastného životného priestoru.


Mohlo by vás zaujať: 10 spôsobov, ako sa rýchlo zbaviť stresu: Skúste ich aj vy


Najväčším strašiakom je práca

Keďže v práci trávime veľkú časť života, stres sa pod ňu podpisuje v najväčšej miere. Nejde pritom len o strach zo straty zamestnania či nezhody v kolektíve. Problémom je, že oddeliť pracovnú sféru od tej súkromnej predstavuje čoraz náročnejšiu úlohu. Šarapatu dokážu narobiť nasledovné situácie:

1. Pracovná doba nie je fixná. Flexibilný pracovný čas má zdanlivo množstvo výhod, no pracovné maily a telefonáty neutíchajú ani vo večerných hodinách, kedy by sme sa mali venovať výlučne sebe a svojim blízkym.

2. Kancelárie sú spoločné a otvorené. Práve tu dochádza k najčastejším konfliktom, pretože zamestnanci sa musia vyrovnať s určitou hladinou hluku, ďalej s pocitom, že sú stále na očiach a že ich niekto môže hocikedy vyrušiť. Koncentrácia tak prudko klesá a mnohí ľudia zostávajú v práci dlhšie, pretože pri menšom počte kolegov sa dokážu lepšie sústrediť.

3. Prácu si nosíme domov. Častokrát iné riešenie neexistuje, no pracovné úlohy by mali zostať za dverami kancelárie. Ak sa zamestnanie a súkromie prísne neoddelí, ani náš mozog nedokáže „vypnúť“ a oddychovať.

Určite si priority

Ak je v určitý deň prioritou práca, vytýčte si tie najdôležitejšie ciele, ktoré musíte stihnúť za každých okolností. Nemajte však prehnané ambície a stanovte si len úlohy, ktoré môžete reálne vykonať počas pracovnej doby. Nápomocný je tiež harmonogram alebo akási časová os dňa. Už ráno si presne napíšte zoznam jednotlivých pracovných zadaní a koľko času si na ne vyhradíte. Dôležité tiež je, aby ste svoje sústredenie nerozptyľovali zbytočnosťami – študovaním sociálnych sietí či akciových letákov, prípadne pozeraním zábavných videí. Ak vám prekáža hluk v otvorenej kancelárii, naučte sa pracovať so slúchadlami na ušiach a s vašou obľúbenou hudbou. Alfou a omegou sú takisto pravidelné prestávky, aby ste o všetku energiu neprišli už v priebehu dopoludnia.


Mohlo by vás zaujať: Ste neustále v strese a pod tlakom? Naučte sa zvoľniť tempo!


Prejavujte záujem o najbližšie okolie

Nie vo virtuálnom svete, ale v prítomnosti tu a teraz naživo. Ak je človek obklopený rodinou a blízkymi priateľmi, je spoločensky aktívny, dokáže uvoľniť napätie, ktoré si nazhromaždil v priebehu náročného pracovného dňa. V prípade, že bývate ďaleko od rodičov, zavolajte im aspoň raz za týždeň a venujte im hodinu svojho času. Nikdy nevynechajte žiaden rodinný sviatok, pretože podpora rodinných príslušníkov a najlepších kamarátov nás robí šťastnými a rozpúšťa každý stres.

Venujte sa samému sebe

Pestujte koníčky, ktoré vás napĺňajú alebo si doprajte čas venovaný iba vlastným potrebám. Stačí aj polhodina, dôležitá je však pravidelnosť na dennej báze. Takéto chvíle budú vašou motiváciou, aby ste pracovné úlohy vykonali čo najskôr. Priestor vyhradený iba pre vás by mal mať miesto v diári, aby ste na seba jednoducho nezabúdali. V krajnom prípade pomôže tiež zastaviť sa, sústrediť sa na dychové cvičenia alebo sedieť v tureckom sede a meditovať.


Mohlo by vás zaujať: Stres v práci: Ponúkame vám 7 tipov, ako byť v pohode


Vyživujte telo zvonku aj zvnútra

Máte vo zvyku kupovať drahšiu kozmetiku s blahodarným účinkom na pokožku a s obľúbenou vôňou? Osvojte si podobný princíp aj v oblasti stravovania. Už dávno nie je podstatná veľkosť porcie, ale predovšetkým výživová hodnota samotného jedla. Sústreďte sa na kvalitné potraviny a vyraďte zo zásob všetky polotovary.

Pohyb na nezaplatenie

Odmení nás nielen záplavou endorfínov, ale tiež čistejšou mysľou. Reč je o pravidelnej fyzickej aktivite, ktorá je obzvlášť potrebná u ľudí so sedavým zamestnaním. Nemusíte sa zodrať v posilovni ani trénovať na bežecký maratón. Dôležité je vykonávať pohyb, ktorý vám prináša radosť a uvoľnenie. Ako veľmi prospešné sa javia tiež prechádzky v lone prírody či jazda do práce na bicykli. Do ničoho sa nenúťte a každé cvičenie prispôsobte vlastným potrebám.


Ako so stresom bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame