Ak paradajky pestujeme každý rok na rovnakom mieste, z roka na rok bude pribúdať škodcov a aj veľkosť plodov bude horšia. S podobným problémom sa môžu boriť aj majitelia fóliovníkov. Zrazu príde sezóna, v ktorej sa teplomilným paprikám aj napriek úsiliu prestáva dariť. Prerušte opakujúci sa cyklus vo vašej záhrade!
Striedanie rastlín v záhrade je jedným z predpokladov zdravej a bohatej úrody. Každý dobrý záhradkár vie, že rovnaký druh zeleniny by nemal dve sezóny po sebe pestovať na rovnakom mieste. Čo môžete získať tým, ak budete plodiny striedať? Po akej dobe sa môžete vrátiť s pestovaním plodiny na rovnaké miesto?
V prospech úrody aj pôdy
Nejde o žiadny zahraničný trend, striedanie plodín na rôznych stanovištiach sa osvedčilo generáciám pestovateľov už po celé stáročia. Hospodárske plodiny majú rozličné nároky na pestovanie a počas svojho rastu odčerpávajú z pôdy viac, či menej živín. Ak na jedno miesto každý rok sadíte kapustu, jej listy odoberajú veľké množstvo dusíka a spôsobujú únavu pôdy. Ani s úrodou kapusty už nebudete na druhý či tretí rok spokojní.
Ak sa preorientujete na praktické striedanie plodín, odmenou bude bohatšia úroda, aj kvalitnejšia pôda bez toho, že by ste ju museli často prihnojovať. Pôda bude zároveň hĺbkovo rozlične prekorenená a prevzdušňovaná.
Menej škodcov a chorôb
Druhým dôvodom, prečo zvážiť rotáciu aj vo vašej záhrade je fakt, že môžete predísť rozmnoženiu škodcov a chorôb. V pôde zostávajú zárodky a patogény, ktoré si rady počkajú na svojho obľúbeného hostiteľa aj na ďalší rok. Rastliny z jednej rodiny sú pritom častok náchylné na rovnakých škodcov, preto ak bola posledná úrodu koreňovej zeleniny prevŕtaná larvami, neopakujte tento rok rovnakú chybu a nájdite mrkve lepšie miesto. Obmieňanie rastlín je teda jedným z možných riešení, ako ozdraviť úrodu, znížiť používanie postrekov vo vašej záhrade a pestovať tak plodiny v lepšej bio kvalite.
Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo dobrej úrody: Aké plusy vám prináša skleník?
Základné rastlinné rodiny
Polovicou úspechu je rešpektovať príbuznosť plodín a nevysadiť ich na rovnaké miesto skôr ako po 3 – 4 rokoch. Je dobré si zapamätať, že rastliny z jednej rodiny majú veľmi podobné nároky na živiny a taktiež sú náchylné na rovnakých škodcov. Nestačí, ak tento rok vymeníte v záhrade na jednom mieste cesnak za cibuľu. Musíte na toto miesto vysadiť plodinu z úplne inej rodiny, ktorá bude mať iné výživové nároky a nebude náchylná na choroby, ktoré ohrozujú cibuľovitú zeleninu.
Ako plodiny rozdeliť do rastlinných rodín:
- Kapustovitá zelenina: kel, kapusta, brokolica, kaleráb, ružičkový kel, reďkev, žerucha. Kapustovitá zelenina je náročnejšia na pôdnu vlahu, preto jej prospieva vysadenie v ťažšej pôde, ktorá vlhkosť udrží na dlhšiu dobu. Má výraznú nadzemnú časť a pre svoj rast z pôdy odčerpáva dusík.
- Koreňová zelenina: mrkva, petržlen, paštrnák, zeler, cvikla. Sú vhodné ako nasledujúce plodiny po hlubovinách, ale aj po zelenine s výraznými plodmi (tekvice, cukety, melóny, rajčiny, papriky). Vyžadujú hlbšie rýľovanú pôdu a pôdu v takzvanej starej sile – teda bez priameho organického hnojenia v danej sezóne.
- Cibuľovitá zelenina: cesnak, cibuľa, pór, pažítka, šalotka. Z pôdy odčerpávajú draslík. Najviac im uškodí prerastenie burinou, ktoré môže podporovať množenie škodcov. Cesnak opakovane vysadený na rovnakom mieste prináša slabý výnos a vysokú chorobnosť. Vhodnými predplodinami sú zástupcovia koreňovej zeleniny.
- Strukoviny: hrach, fazuľa, šošovica. Pôsobia na pôdu regenerujúco. Kolónie baktérií, ktoré žijú na koreňoch strukovín, prirodzene zvyšujú hladinu dusíku v pôde. Zvyšky rastlín sú zase mimoriadne vhodné na zelené hnojenie a do kompostu.
- Ľuľkovitá zelenina : paradajky, paprika, baklažán, ale aj zemiaky. Táto zelenina je všeobecne náročná na živiny. Potrebuje dostatočne hnojenú pôdu, napríklad v podobe dobre zapracovaného maštaľného hnoja na jeseň. Vhodnými predplodinami z minulej sezóny sú strukoviny, koreňové alebo cibuľovité zeleniny.
Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok
Zdieľať na