Sú slabé, štiepia sa a vypadávajú? Vlasy potrebujú vhodnú starostlivosť a výživu

Vlasy

gettyimages

Vlasy dokážu privodiť rôzne problémy. Vypadávajú, štiepia sa na koncoch, rýchlo sa mastia alebo ich sužujú lupiny. Kvalita vlasov je ukazovateľom celkového zdravotného stavu. Na ich vzhľade sa môže prejaviť skoro každá choroba, ale poškodzuje ich aj nadbytok chemikálií. Správna výživa a primeraná starostlivosť je preto základom zdravých vlasov.

Kde sa stala chyba?

Zle sa rozčesávajú, lámu sa a ešte aj padajú. Väčšinou sú na vine hormonálne zmeny, no príčiny môžu byť rôzne. Ak vás padanie vlasov prekvapí na jeseň, porozmýšľajte, ako ste sa o ne starali v lete. Najhoršie sa na nich odrazí kombinácia niekoľkých nežiaducich faktorov.

Spálenie pokožky hlavy na slnku, sťahovanie do pevných účesov, časté farbenie či používanie lakov na vlasy. Pokiaľ ste nedbali ani na správnu životosprávu či držali diétu, vlasy vám všetko zrátajú. Nedostatok vitamínov, minerálov a dôležitých stopových prvkov nepriaznivo pôsobí na ich vzhľad a kvalitu.


Mohlo by vás zaujímať: Krásne a husté vlasy ako z reklamy: Poradíme, ako na to


Podporte rast zvnútra

Skôr než kúpite šampón z najnovšej reklamy, urobte si poriadok v jedálničku. Nadmerné vypadávanie a zhoršenú kvalitu vlasov má na svedomí nedostatok zinku. Slabnutie vlasov spôsobuje chýbajúci vitamín A. Stravu obohaťte tiež o omega-3 mastné kyseliny a B vitamíny. Jedzte viac orechov, semienok, listovej zeleniny, celozrnné potraviny a ryby.

Dôležitý je aj vitamín C, E, vápnik, horčík a železo. Do stravy pridajte fazuľu, čerstvú petržlenovú vňať a žihľavu. Ako doplnok sa vám zídu pivovarské kvasnice.

Nápoje s cennými účinkami

Stav vlasov môžu zlepšiť aj niektoré nápoje. Napríklad zelený čaj potláča padanie vlasov. Čaj zo sezamových semien zlepšuje kvalitu vlasov, kože i nechtov. Na podporu prekrvenia pokožky hlavy a vyživenie vlasových korienkov poslúži čaj zo semien senovky gréckej.

Veľmi užitočný je čaj z prasličky, ktorý treba piť 3 až 4 mesiace. Používa sa zároveň zvonka na oplachovanie. Odporúča sa aj pri padaní vlasov vplyvom starnutia. Dodáva im potrebný kremík, ktorého množstvo v tele s vekom klesá.


Mohlo by vás zaujímať: Aj zničené vlasy môžu byť opäť krásne: Stačí im dopriať správnu starostlivosť


Vonkajšia podpora

Súčasne s vnútornou starostlivosťou o vlasy možno aplikovať prírodné prostriedky aj zvonka: listy i celú vňať žihľavy, vňať prasličky, koreň lopúcha, koreň puškvorca, kvet rumančeka, listy vlašského orecha, vňať kapucínky, chren, chmeľové šišky či dubová kôra.

Neslúžia iba na záchranu vlasov, oceníte ich aj v rámci bežnej starostlivosti. Pripravujú sa z nich odvary, zábaly a tinktúry, ktoré je vhodné doplniť masážou pokožky hlavy.

Vyskúšajte silu orechových listov

Teplými odvarmi sa oplachujú vlasy od korienkov vždy po umytí. Na odvar z orechových listov postačí hrsť nasekaných listov vlašského orecha. Zalejte ich 0,5 l vody, chvíľu povarte, preceďte a vlasy opláchnite. Používajte len na tmavé vlasy, pretože odvar farbí. O svetlé vlasy sa postará rumančekový odvar.

Vyživujúce zábaly a tinktúry

Zastaviť padanie vlasov pomôžu aj zábaly. Pred umytím vlasy zabaľte do čerstvo nastrúhaného chrenu alebo šťavy z čiernej reďkovky. Nechajte pôsobiť aspoň 20 minút, potom vlasy opláchnite a viackrát umyte. 

V lete sa dá pripraviť tinktúra z listov žihľavy a kapucínky. Vytlačte šťavu z čerstvých bylín a zalejte ju rovnakou dávkou liehu. Nechajte 3 týždne na tmavom mieste. Tinktúrou si potierajte pokožku hlavy po umytí vlasov.

Na posilnenie a podporu rastu vlasov sa používa aj čerstvá cibuľová šťava. Pokožku hlavy ošetrujte večer, kvôli jej intenzívnemu zápachu. Ráno si vlasy viackrát umyte a opláchnite odvarom z niektorej z uvedených bylín. To platí aj pri chrenovom zábale.


Mohlo by vás zaujímať: 3 osvedčené recepty pre krásne vlasy: Zaručujeme, že vám ich budú všetky ženy závidieť


Masážne oleje

Účinky masáže pokožky hlavy podporí vhodný olej, napríklad z mäty priepornej či rozmarínový olej, ktoré stimulujú vlasové folikuly. Trochu zložitejšie je ošetrenie ľanovým či teplým ricínovým olejom. Na noc si ním natrite pokožku hlavy a nasaďte si jednorazovú čiapku. Ráno si vlasy umyte mydlom a následne bylinným odvarom. Tieto oleje v nerafinovanej podobe obsahujú vitamíny, minerály a ďalšie dôležité látky, ktoré koža vstrebe. Ak je príčinou padania vlasov ich nedostatok, výsledok vás môže milo prekvapiť.

Užitočná rada

Za ťažkosťami s vlasmi sa niekedy skrýva nevhodná alebo prehnaná starostlivosť. Ak sa neviete rozhodnúť pri výbere prípravkov, poraďte sa s odborníkom. Šampóny proti padaniu vlasov nestriedajte príliš často. Mali by ste ich používať aspoň tri mesiace.

Kedy vyhľadať odborníka?

Na vážnejšie problémy vás upozornia vypadané kolieska či výrazne preriedené vlasy na temene. Okrem genetiky, stresu a fajčenia môžu byť príčinou aj choroby štítnej žľazy, obličiek, cukrovka, alergie, poruchy trávenia či zraku. Bežne človek stráca asi 50 vlasov denne. Ak vám ich vypadáva viac ako stovka, treba vyhľadať odborníka, ktorý začne cielenú liečbu.


Čo k udržaniu zdravých a krásnych vlasov najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame