Sú vaše znamienka v poriadku, alebo vám hrozí rakovina? Zistite to čo najskôr!

Žena

photl.com

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov patria bazalióm, spinocelulárny karcinóm a malígny melanóm. Ostatne menovaný patrí medzi najzhubnejší nádor a jeho výskyt sa stále zvyšuje. Postihuje najmä kategóriu 30 až 40 a 55 až 70-ročných, ale pribúda aj u mladých 15-ročných ľudí. K pozitívam patrí, že je detekovateľným nádorom, plne vyliečiteľným, ak je zistený v začiatočných štádiách.

 „Žiadny pacient by nemusel zomrieť na melanóm, teda nádor z pigmentových buniek, lebo sa vyskytuje prevažne na viditeľnej časti kože. Žiaľ, polovica postihnutých prichádza na prvé odborné vyšetrenie s prognosticky nepriaznivou formou melanómu a tretina úplne neskoro, keď je ochorenie už ťažko ovplyvniteľné terapeutickými možnosťami. Rozbehnutý melanóm už zastaví  väčšinou len smrť,“ podčiarkla MUDr. Desana Borecká, dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu v Bratislave.


Mohlo by vás zaujímať: Nádej na lepšiu liečbu rakoviny: Nová encyklopédia zhŕňa tisícky poznatkov


Európsky deň melanómu na Slovensku – 14. mája 2012

Počas tohto dňa otvoria dermatológovia na Slovensku dvere ambulancií pacientom, ktorí sú k svojmu zdraviu zodpovední a chcú si dať vyšetriť znamienka. Ich zoznam a všetky ďalšie potrebné informácie sa nachádzajú na webovej stránke Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti www.sdvs.sk . Ide o dobrovoľnú aktivitu, nad rámec pracovných povinností všetkých zapojených lekárov. Keďže sa opäť predpokladá zvýšený záujem, treba byť trpezlivý pri čakaní na odborné vyšetrenie a nezabúdať, že prednosť budú mať, tak ako vždy, akútne prípady. Cieľom dermatológov je odhaliť melanóm včas, teda v štádiu, ktoré je úspešne liečiteľné.

Na Slovensku sa uskutoční preventívno-osvetová akcia už po deviatykrát. Dermatovenerológovia pod vedením Fotobiologickej sekcie Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti sa k iniciatíve Euro Melanoma Day pripojili už v roku 2004. Sme tak jednou z 34 európskych krajín, ktorá si uvedomuje nutnosť znižovať riziká a úmrtie na melanóm,“ priblížil doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD., predseda Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti.

V uplynulom roku dermatológovia za jeden deň vyšetrili takmer 1450 záujemcov a zachytili 11 podozrivých nálezov, v dvoch prípadoch sa nakoniec potvrdila rakovina.

Rakovinou kože trpia aj mladí ľudia

Zhubných kožných nádorov neuveriteľne pribúda a čo je horšie, rakovina kože sa presúva z vyšších vekových skupín medzi mladších a dnes neobchádza dokonca ani 20-ročných. Aj to je dôvod, prečo sa každý rok Slovensko pripája k preventívnej akcii. Aj keď sa melanómy u detí vyskytujú iba vzácne, preventívne kontroly nie sú zbytočné ani u nich. Naopak, prevencia zákernej choroby sa začína už v útlom detstve. Mladí ľudia sa učia, ako sa správať pri pobyte na slnku a tiež, aké nesmierne dôležité je sledovať si znamienka a že v prípade ich zmeny treba vyhľadať lekára,“ doplnil dermatovenerológ doc. MUDr.Vladimír Hegyi, PhD., predseda Fotobiologickej sekcie Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Nezanedbávajte preventívne prehliadky

Každý občan má raz ročne nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u dermatovenerológa, teda nielen počas Európskeho dňa melanómu. V prípade objavenia podozrivej zmeny materských znamienok treba ihneď navštíviť odborníka, aby ich vyšetril a posúdil. Podozrivé sú zmena veľkosti, farby, tvaru, štruktúry, vznik asymetrie, svrbenie, bolesť, zápal, mokvanie, prípadne krvácanie znamienka.

Znamienka by mali mať pod kontrolou obzvlášť ľudia:

  • vystavení nadmernému slnečnému žiareniu  
  • pravidelní návštevníci solárií
  • s bledým typom kože
  • s mnohopočetnými znamienkami
  • u ktorých sa rakovina kože vyskytla v rodine

Leto klope na dvere a väčšina z nás sa čoraz častejšie oddá hladkaniu slnečnými lúčmi. V závislosti od fototypu pleti netreba zabúdať na používanie ochranných krémov s  UV faktorom – pri mori by mal byť čo najvyšší. Svoju pokožku si treba všímať pravidelne počas umývania, krémovania a celkovej starostlivosti, aby sme včas zistili akékoľvek odchýlky a mohli vyhľadať pomoc odborníka.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viola
Odporúčame