Suchá pleť starne rýchlejšie, mejkap upcháva póry: Poznáte najčastejšie kozmetické mýty?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Veríme im a neraz sa podľa nich aj riadime. Pritom ani netušíme, že sú od pravdy vzdialené na míle ďaleko. Reč je o mýtoch, ktoré kolujú internetom a ktoré si medzi sebou odovzdávame ako zaručené tipy. Tu sú niektoré z nich.

Mejkap upcháva póry

Je pravdou, že v minulosti sa vyrábali mejkapy s hutnou konzistenciou a pleť pod nánosom takéhoto „náteru“ nemohla dostatočne dýchať. Dnešné produkty sú však neporovnateľne kvalitnejšie, majú inú textúru, ktorá pleť nezaťažujú, ale naopak ju chráni a hydratuje. Dôležité je myslieť nielen na správny odtieň, ale aj na typ vašej pleti. Samozrejme, ešte stále môžeme naraziť na nekvalitnejšie značky, no pokiaľ si necháte poradiť od predavačky alebo kozmetičky, vyberiete správne.

Tvár treba umývať často

Ak chcete pleti dodať vodu, robte tak hydratačnými krémami a dodržiavaním pitného režimu. Časté umývanie tváre totiž môže spôsobiť suchú, citlivú a podráždenú pokožku. Myslite na to, že ideálny čistiaci prostriedok by nemal obsahovať sulfáty, aby sa zabránilo odstráneniu olejov, ktoré sa v pokožke prirodzene nachádzajú a sú pre ňu dôležité.


Mohlo by vás zaujať: Tá naj kozmetika: Vyrobte si vlastný šampón, telové maslo či zubnú pastu


Suchá pokožka starne rýchlejšie

Postupom času sa v pleti rozkladajú kolagénové vlákna, ktoré ju udržiavajú pevnú a mladú. Suchá pokožka sama o sebe nespôsobuje vrásky ani starnutie, môže ich len zvýrazniť. Hlavnou príčinou rýchlejšieho starnutia je časté vystavovanie sa slnku, fajčenie a nezdravá životospráva.

Vrásky sú genetická záležitosť

Niektoré vlastnosti kože skutočne ovplyvňujú gény, ak si však myslíte, že na vrásky nemáte žiaden vplyv, ste na omyle. Stav pokožky totiž úzko súvisí s tým, ako sa k svojej pleti správame, ako sa o ňu staráme, a ako žijeme. Ak budeme málo spať, zanedbávať kozmetické rituály aj pitný režim, vrásky sa skôr či neskôr objavia bez ohľadu na dedičnosť.

Značku krému treba časom zmeniť

Určite ste už počuli názor, že rovnaké krémy by sme nemali používať dlhodobo, pretože pleť si na účinné látky zvykne a stane sa voči nim rezistentná. Podľa odborníkov je to nezmysel. Ak vaša pleť konkrétny prípravok dobre znáša, nie je dôvod meniť ho. Pozitívne účinky sa dlhodobým používaním neznižujú a hazardovať so zdravím a vzhľadom pokožky je preto zbytočné.

Čím viac krému, tým lepšie

Máte pocit, že s hrubšou vrstvou krému na tvári vnikne do pokožky aj viac živín a účinných zložiek? Je to omyl! Pokožka dokáže vstrebať len tenkú vrstvu. Ak to teda preženieme, akurát jej znemožníme dýchať a póry sa môžu upchať.


Mohlo by vás zaujať: Domáca kozmetika je v trende: Pripravte si vlastný šampón či tekuté mydlo


Hypoalergénna kozmetika pleť nepodráždi

Výrobky s označením hypoalergénne majú síce šetrné zloženie, nie sú parfumované a neobsahujú bežné alergény, to ale neznamená, že na ne každá pleť bude reagovať pozitívne. Alergická reakcia sa môže objaviť u ľudí s precitlivenou pokožkou, preto treba pozorne čítať zloženie a zistiť, čo vám škodí a čo naopak prospieva. Ak je vaša pleť citlivá, pred použitím nového krému, farby na vlasy či toaletnej vody si urobte test kožnej znášanlivosti – prípravok si v malom množstve naneste na predlaktie, a ak sa do 24 hodín neobjaví nežiaduca reakcia, znamená to, že je pre vás bezpečný.

Hydratačný krém v zime na pleti zamŕza

Naša pleť sa síce počas roka mení, jedno však zostáva stále rovnaké – potreba hydratácie. K najrozšírenejším mýtom v starostlivosti o pokožku patrí, že hydratačný krém v zime na tvári zamrzne a spôsobí tak jej popraskanie. Je to však úplne naopak – vyživená a hydratovaná pleť si oveľa ľahšie poradí s výkyvmi teplôt, mrazom, vetrom, aj suchým vzduchom z prekúrených miestností. Navyše, v zime býva pleť suchšia ako v lete, a tak si poriadnu dávku hydratácie zaslúži.


Aké ďalšie kozmetické mýty poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame