Suchá pokožka, priveľa vrások či ochlpenia: Čo všetko o vašom zdraví prezradí tvár?

Úsmev

thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že oči sú okná do ľudskej duše. Niečo podobné platí aj o celej našej tvári. Tá zároveň prezrádza, ako sme na tom zdravotne. Rovnako ako sa emócie odrážajú v tvári, dokážu totiž niektoré jej časti odhaliť zdravotné problémy. Je to spôsobené koreláciou medzi rôznymi časťami tváre a telesnými orgánmi.

Práve to je dôvod, prečo lekári pri prehliadke skúmajú napríklad naše oči, či jazyk. Že s vami niečo nie je celkom v poriadku, však môžete spozorovať i vy. Stačí si pri pohľade do zrkadla všímať prípadné zmeny.

Nadmerné ochlpenie v oblasti tváre

Nežiaduce nadmerné a viditeľné ochlpenie v oblasti brady a nad hornou perou môže byť pre ženu veľmi nepríjemné. V tomto prípade však nemusí ísť len o estetický problém, príčinou môže byť jav odborne známy ako hirzutizmus. Ide o príznak hormonálnej nerovnováhy, keď je v tele ženy vyššia hladina mužského hormónu. Postihuje často ženy po menopauze, u ktorých dochádza k náhlym hormonálnym zmenám. Hirzutizmus však môže nastať aj v dôsledku užívania niektorých špecifických liekov alebo pri poruchách nadobličiek. Môže ísť aj o príznak tzv. syndrómu polycystických ovárií. V každom prípade je vhodné poradiť sa s lekárom, môže vám nasadiť hormonálnu liečbu alebo upraviť lieky, ktoré užívate. Z estetického hľadiska je možné tento problém riešiť odfarbením chĺpkov, pomocou lasera či napríklad formou e-light. Hlavne na ne nikdy nepoužívajte žiletku.

Príliš bledá pokožka

Ak vás práve niečo nevystrašilo, alebo nie ste v stresovej situácii, tak náhle zblednutie pokožky nie je dobrým znakom. Pokiaľ zväčša s farbou pokožky problémy nemáte, tak ide s veľkou pravdepodobnosťou o pokles hladiny železa. Práve anémia je jednou z najčastejších príčin chorobne bledej pokožky. Hladina železa totiž ovplyvňuje produkciu hemoglobínu, ktorý spôsobuje červenú farbu krvi a zároveň dodáva pleti zdravý tón. Ďalším príznakom tohto stavu je i zblednutie vnútornej strany pier, ďasien a vnútornej strany spodných viečok. Postihnutý cíti únavu, prípadne dýchavičnosť, bolesti hlavy, pocit chladu na dlaniach a chodidlách. Pri nedostatku železa je potrebné do jedálnička dostať mäso, repu, granátové jablká, šošovicu či fazuľu. Aby ale došlo k správnemu vstrebávaniu železa, doplňte aj potraviny bohaté na vitamín C.


Mohlo by vás zaujímať: Mimika, tvar hlavy či nosa: Viete, čo o vás prezrádza okoliu?


Suchá pokožka a popraskané pery

To, či je vaša pokožka suchá, ovplyvňuje do veľkej miery počasie či napríklad horúci kúpeľ. Ak však pozorujete, že aj napriek starostlivosti vaša pokožka zostáva stále rovnako suchá a začínajú vám praskať i pery, zrejme bude problém niekde inde. Zväčša v takomto prípade ide o príznak dehydratácie. Pokožka totiž obsahuje asi 30 percent vody, čo spôsobuje jej pružnosť a odolnosť. Ak jej táto voda chýba, dochádza k jej vysušovaniu a praskaniu. Zároveň sa obmedzí potenie a tvorba olejov, a tým i prirodzené odstraňovanie šupiniek. Tak môže vznikať i ekzémy či akné. Ak sa podobný problém vyskytuje častejšie, alebo aj napriek dodržiavaniu pitného režimu, navštívte lekára. Môže totiž ísť i o hypotyreózu, cukrovku alebo akútny nedostatok vitamínu B.

Opuchnuté oči

Nedostatok spánku, dehydratácia, plač či prehýrená noc môžu spôsobiť opuch očí i čierne kruhy pod nimi. Ak ste však vylúčili všetky tieto dôvody ako možné príčiny, môže ísť o zdravotný problém. Napríklad o autoimunitné ochorenie spojené so zápalom zadnej časti oka, v dôsledku ktorého dochádza aj k opuchu tkaniva a svalov v okolí očí. Zväčša je však spojené aj s inými príznakmi ako je škriabanie očí, slzenie, rozmazané videnie a dokonca aj bolesti v zadnej časti očí, a to najmä pri pohľade nahor, nadol alebo do strán. V niektorých prípadoch môže ísť aj o príznak ochorenia štítnej žľazy alebo obličiek.


Mohlo by vás zaujímať: Odhaľte choroby pohľadom do zrkadla: Čo o vašom zdraví prezradí tvár?


Červené fľaky na tvári

Červené fľaky na tvári sú jasným znamením, že sa s vaším telom niečo deje.  V prípade, že sa tiahne z jedného líca cez nos až k druhému lícu, teda pripomína krídla motýľa, môže ísť o prejav ochorenia s názvom lupus. Je to chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré má vplyv na pokožku, kĺby, krv, pľúca, srdce a obličky. Toto ochorenie je však spojené aj s inými príznakmi. Ak sa teda u vás zároveň neprejaví napríklad značná bezdôvodná únava, bolesti kĺbov, opuchy, bolesti svalov, horúčky, zväčšené lymfatické uzliny, bolesti na hrudníku, dýchavičnosť, zadržiavanie tekutín či časté bolesti hlavy, nie je zrejme dôvod na paniku. Ak však pigmentácia neodoznie sama, ku kožnému lekárovy sa určite vyberte.

Predčasné hlboké vrásky

Vznik vrások ide ruka v ruke s pribúdajúcim vekom. Ak sa ale na ne ešte necítite, skúsite zvážiť, či vaša pokožka nie je vystavená nadmernému kontaktu s cigaretovým dymom. Ohrozené sú, samozrejme, i tie ženy, ktoré samy fajčia. Nikotín totiž zužuje cievy vo vonkajších vrstvách pokožky a tým znižuje prietok krvi. To zbavuje kožu kyslíka a živín potrebných pre zdravý a krásny vzhľad. V tabakovom dyme sa navyše nachádza viac ako 4000 chemických látok, ktoré priamo poškodzujú kolagén a elastín, ktoré dodávajú pokožke jej pevnosť a pružnosť. V roku 2002 odborníci študovali vplyv fajčenia na pokožku. Vzorku tvorilo 123 nefajčiarov, 150 aktívnych fajčiarov a 67 bývalých. Prekvapenie sa nekonalo. Výsledok ich štúdie, ktorý bol uverejnený v časopise International Journal of Dermatology, totiž potvrdil domnienku, že aktívni fajčiari majú pleť najviac poznačenú svojím zlozvykom. Najlepšie z pozorovania vyšli, samozrejme, nefajčiari. Vznik vrások a celkovú vitalitu pokožky viete ovplyvniť, ak sa svojho zlozvyku čo najskôr zbavíte.


Viete na základe tváre posúdiť zdravotný stav človeka? Napíšte ostatným čiateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame