Zima sa už pevne usídlila aj v našich zemepisných šírkach, a preto by sme sa mali pripraviť na možné vírusové či bakteriálne infekcie. Okrem klasickej chrípky a prechladnutia nás môže potrápiť aj kašeľ, ktorý nie je ochorením, ale pomerne nepríjemným príznakom. Navyše existujú viaceré druhy kašľa vyžadujúce odlišný terapeutický postup. Zistite, ktoré pokašľavanie sa ako prejavuje a aký typ liečiv si vyžaduje. Častokrát postačia aj zázraky z prírodnej lekárne našich starých mám.
Čo je to vlastne kašeľ?
Kašeľ je obranná reakcia organizmu pri podráždení dýchacích ciest. Tie sú vystlané riasinkovým epitelom, ktorého úlohou je produkovať malé množstvo hlienu na zachytávanie nečistôt z vdýchnutého vzduchu. Ak sa však v dýchacích cestách usídlia vírusy či baktérie, infikované tkanivo tvorí ďaleko viac hlienovitých čiastočiek. Tie sa hromadia a začnú v dýchacej sústave pôsobiť ako priľnutá prekážka či cudzie teleso. Výsledkom je, že organizmus sa ich prirodzene snaží odstrániť vykašliavaním.
Podobná situácia nastáva, ak sa nefajčiarovi podarí vdýchnuť väčšie množstvo cigaretového dymu, alergikovi alergén či komukoľvek z nás splodiny horenia. Mechanizmus vzniku kašľa je odlišný, pretože nedochádza k vykašľavaniu žiadnych prvkov. Dráždenie však dokáže byť rovnako nepríjemné ako pri klasickom produktívnom kašli.
Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa tento rok chrípke vyhnúť? Stavte na veľa vitamínov a otužovanie!
S akými typmi kašľa sa najčastejšie stretávame?
1. suchý kašeľ – často ide o záchvaty kašľa, ktorý je kŕčovitý, namáhavý a unavujúci. Nevzniká však žiaden produkt vykašliavania a pacientovi sa takmer vôbec neuľaví. Jeho pôvodcom môže byť dym, chemické výpary, väčšie množstvo prachových častíc a podobne.
2. vlhký kašeľ – sprevádza nachladnutia, zápaly hrtana, priedušiek, priedušnice a pľúc. Je preňho typická výrazná tvorba hlienu, ktorý sa sliznice dýchacích ciest snažia odstrániť silnejším dráždením.
Kedy vyhľadať lekára?
Pri klasickom prechladnutí si zvyčajne prejdeme obomi fázami kašľa. Keď sa vírusy a baktérie usídlia na slizniciach, vyvolávajú suchý dráždivý kašeľ v dĺžke trvania okolo troch dní. Následne infikované tkanivo začne produkovať hojné množstvo hlienov a kašeľ sa zmení na vlhký. Tieto stavy si za bežných okolností dokážeme korigovať aj sami v domácom prostredí. Pri nasledovných komplikáciách by ste však s návštevou lekára otáľať nemali:
- kašeľ spojený s horúčkami
- spútum (hlien) nadobúda hnisavú žltozelenú farbu alebo obsahuje prímes krvi
- sťažené dýchanie
- bolesť pri kašli a dýchaní
- seniori, malé deti a tehotné či dojčiace mamičky
Mohlo by vás zaujímať: Nachladnutie a plný nos? Tieto naparovacie tipy vám určite pomôžu
Po akých liekoch siahnuť?
Pri liečbe kašľa platí jedno základné pravidlo. Suchý kašeľ tíšime a potláčame skupinou liekov zvaných antitusiká, zatiaľ čo produktívny kašeľ liečime expertoranciami – ich úlohou je riediť hlien a uľahčiť vykašliavanie. Nikdy ich navzájom nekombinujeme a o užívaní sa radšej poradíme s farmaceutom.
Lieky ako od babičky
Pri miernej forme kašľa nemusíme vždy utekať do lekárne. Vyskúšajte niektorý z osvedčených prírodných receptov:
- mrkvový sirup – 4 lyžice medu rozpustíme v pollitri čerstvej mrkvovej šťavy miešaním (bez varenia). Užívame jednu lyžičku päťkrát denne.
- mlieko – do jednej šálky teplého mlieka pridáme žĺtok, lyžičku masla a medu. Dobre premiešame a popíjame.
- cibuľa – všestranným liekom je tiež cibuľa nakrájaná na kolieska, ktorú navrstvíte do pohára a jednotlivé vrstvy prelejete medom. Po čase sa vytvorí sirup s množstvom účinných látok.
- bylinky – materina dúška, skorocel, lipa, sladké drievko či tymian. Uvaríme si lahodný čaj, ktorý dochutíme priehrštím antioxidantov v podobe citrónu.
Ako sa kašľa zvyknete zbaviť vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.
Zdieľať na