Superpotraviny pre ženy po päťdesiatke: Sú prevenciou rakoviny i kŕčových žíl

Grapefruit

pixabay.com

Zdravé stravovanie je bez debaty dôležité pre každého človeka. Niektoré potraviny sú však ešte o niečo prospešnejšie pre ženy, ktoré sú viac náchylné na niektoré choroby. Patrí k nim napríklad osteoporóza, rakovina prsníka či anémia. Vo vyššom veku tiež prichádzajú problémy s kŕčovými žilami. Prezradíme vám, ktoré superpotraviny by ste mali jesť, aby ste svoje telo udržali zdravé.

Ľanové semienka proti rakovine

Tieto semienka obsahujú pre ženy dôležitú kyselinu pantoténovú, listovú, vitamíny  B, C, E a K, ale aj vodu, vlákninu, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok a selén. Nájdete v nich však aj rastlinné zlúčeniny, ktoré fungujú ako estrogén. Ten pomáha znížiť riziko rakoviny prsníka. Ľanový olej je navyše bohatým zdrojom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín.

Biely jogurt s vitamínom D

Osteoporóza trápi ženy oveľa častejšie ako mužov. Preto je u nich po päťdesiatke potrebné zvýšiť príjem vápnika na maximum a zabrániť tak problémom s kosťami. Jeden biely jogurt denne vám zabezpečí tretinu jeho odporúčanej dávky. Vitamín D napomáha vášmu telu vápnik prijatý zo stravy využívať efektívnejšie. Bojuje aj s depresiami. Jeho prirodzeným a najlepším zdrojom je slnko. Nemali by ste teda zabudnúť z času na čas vyjsť von na prechádzku.


Mohlo by vás zaujímať: Superpotraviny ako ochranný štít proti rakovine: Doprajte si ich každý deň!


Ovocie ako prevencia kŕčových žíl

Grapefruit má toľko vitamínu C, že ak ho jete každý deň, o vašu imunitu je výborne postarané. Takisto obsahuje veľa vody a kyseliny listovej. Nežnejšiemu pohlaviu sa toto ovocie odporúča po päťdesiatke aj kvôli tomu, že čistí cievny systém a tak pomáha predchádzať kŕčovým žilám. Jeho konzumácia je vhodná aj pri problémoch s hemoroidmi alebo ak chcete zlepšiť fungovanie črevnej flóry. Podobné účinky má aj pomaranč, ktorý však obsahuje viac cukru.

Zelená zelenina je dobrá zelenina

Kel, takisto ako špenát alebo brokolica obsahujú množstvo železa a patria medzi najzdravšie druhy zeleniny. Odporúčajú sa najmä ženám, ktoré trpia anémiou, čiže nedostatkom železa. Ten sa prejavuje v podobe únavy a slabosti a preto by sa nemal zanedbávať. V keli nájdete aj kyselinu listovú, pantoténovú, betakarotén, zinok i horčík, ktorý je potrebný pri migrénach. Tie sa u žien v období menopauzy zhoršujú. Tieto druhy zeleniny pomáhajú udržiavať aj zdravé vlasy a nechty.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Rádioaktívne a explodujúce ovocie? Toto sú šokujúce fakty o ovocí!


Orechy namiesto sladkostí

Ak máte chuť neustále niečo “zobať”,  ideálnym spoločníkom sú pre vás orechy. Uprednostnite ich pred sladkými sušienkami či čokoládou. Obsahujú vysoké množstvo medi, ktorá je dôležitá pre správne vstrebávanie železa v črevách a bojuje proti anémii. Orechy takisto zabezpečujú správne fungovanie mozgu, tvorbu červených krviniek, správne hojenie rán, znižujú únavu a spomaľujú starnutie.

Tip na záver: Skúste tieto superpotraviny zakomponovať do každodenného jedálnička. Na raňajky je ideálny biely jogurt s orechmi a kúskami ovocia, ktoré sú pokvapkané ľanovým olejom. Na obed zas stavte na krémovú brokolicovú polievku či špenát s vajíčkom a zemiakmi. Ovocie je najlepšie jesť do druhej hodiny poobede, kvôli cukru, ktorý obsahuje. Preto sa grapefruit odporúča konzumovať približne dve hodiny po raňajkách.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete vy a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame