Sushi jedni milujú, iní nenávidia: Zachutí aj vám?

sushi

wikimedia/ Think Draw from Dubai

Sushi – buď odpor alebo láska na celý život. Len veľmi zriedkavo čosi medzi tým. Niektorí z nás naň nedajú dopustiť, iní by kúsok surovej ryby nestrčili do úst ani za nič. Kam patríte vy?

Jedlo, ktoré sa považuje za symbol Japonska vzniklo takpovediac náhodou približne v siedmom storočí. Nie je však celkom jasné, že naozaj vzniklo v Japonsku, podľa niektorých zdrojov totiž Suši pochádza z Číny. Isté je, že sa po juhvýchodnej Ázii rýchlo rozšírilo.

Počiatky sushi

Pôvod sushi bol vyslovene praktický – Číňania rozmýšľali, ako uskladniť ryby tak, aby vydržali čo najdlhšie čerstvé. Odpoveď bola jednoduchá – ryža. Bolo jej všade vôkol nadostač a na konzervovanie rybieho mäsa sa vynikajúco osvedčila. Ryby v ryžových zábaloch vydržali aj niekoľko mesiacov.

Surová ryba obalená v ryži sa postupne stala vychýrenou pochúťkou. Nevýhodou bol čas nutný na „prípravu“ tohto jedla. Ryba musela kvasiť dva mesiace až jeden rok, preto sa postupne do nich začal pridávať ocot. Jeho zásluhou sa čas kvasenia skrátil a sushi získalo typicky nakyslú chuť, vďaka ktorej je obľúbené po celom svete. Z Číny a Japonska sa malý zázrak rozšíril do USA a Európy a veľkej obľube sa teší dodnes.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete sushi? Takto si ho pripravíte doma – a ešte aj ušetríte!


Nie je sushi ako sushi

Sushi má dnes desiatky podôb. Obecne sa však rozdeľuje na 4 hlavné druhy, každý z nich má potom viacero poddruhov:

• Maki sushi

Ide o najpopulárnejší a najznámejší druh. Ryža so surovou rybou je zrolovaná do valčeka a obalená riasou. Valček sa nakrája na malé kolieska a môže sa servírovať. Ak neobľubujete ryby, nezúfajte. Namiesto úhorov, surovej či marinovanej ryby, tu môže byť aj ovocie, zelenina, avokádo, rôzne druhy chutných pást. Sushi sa tak prispôsobí presne vašej chuti. Po správnosti by sa malo suši jesť na jedno sústo.

• Nigri sushi

Malý valček ochutenej ryže, ktorá je vytvarovaná v rukách. V tomto prípade je plátok ryby na vrchnej strane a ryža je rybou obalená. Je tu aj trocha wasabi omáčky a sladkej omelety. Nigri sushi sa je vždy po dvoch kúskoch, jeden kúsok totiž symbolizuje vraždu. Okrem klasickej ryby môže byť navrchu aj sépia, chobotnica či riasa, na ktorej bude kaviár.

• Temaki sushi

Ide o kornútok z riasy, v ktorom sú všetky ostatné suroviny ako ryža či ryba. Je sa rukami no musíte jesť rýchlo, kým je kornútok ešte chrumkavý. Neskôr nasiakne vlhkosť a nedrží pohromade. V kornútku môže byť aj šalát, krevety či tuniak. Ako jediné suši sa je rukami.

• Sashimi sushi

Tentokrát bez ryby – ide o plátok surovej ryby presných rozmerov. Tie sú 2,5 x 4 x 0,5 cm. Ku nej sa podáva wasabi, sójová omáčka, biela reďkovka, zázvor a podobne.


Mohlo by vás zaujímať: Losos je ryba pre každého: Pochutnajte si na týchto receptoch ešte dnes!


Ingrediencie od výmyslu sveta

Ako môžete sami vidieť, svet sushi je neobyčajne pestrý a plný najrôznejších chutí a farieb. Môžete použiť mango, lososa, tuniaka, chobotnice, ustrice či kraba. Všetko sú to vychýrené exotické pochúťky, ktoré v sushi dostávajú nový rozmer. Hlavné ingrediencie však sú:

  • Ryža shari – vytvára obal pre náplň a je iná ako klasické, na ktoré narazíte v obchodoch. Má neobyčajne vysokú lepivosť a vďaka tejto vlastnosti dokáže vytvoriť pevný obal.
  • Riasa nori – spočiatku bolo jej pestovanie náhodné a oškrabávala sa z drevených mól, dnes sa pestuje špeciálne pre účely prípravy sushi.
  • Surová ryba – najobľúbenejší je tuniak alebo losos. Typické sushi obsahuje výhradne surovú rybu bez akejkoľvek tepelnej úpravy, niektoré reštaurácie však mäso aspoň jemne ugrilujú.
  • Wasabi – japonský chren. Takáto omáčka je neobyčajne ostrá a čiastočne odstraňuje neželané látky z tepelne neupraveného mäsa. Prvé sústo si však dajte bez omáčky, tak najviac vynikne špecifická chuť ryby.
  • Zázvor – nakladaný zázvor poteší nielen chuťové poháriky, ale aj zdravie

Japonská špecialita nie je pre každého, za skúšku však stojí. Symbolizuje kúsok iného sveta, takého, do ktorého sa mnohí z nás asi ani nikdy nedostanú. Ak sa rozhodnete pre návštevu sushi reštaurácie, pripravte sa na pomerne vysoké ceny. Aby sa muž dosýta najedol a napil bude potrebovať okolo 20-30 eur. Sledujte však ponuky zľavových portálov, kde môžete naraziť na výhodné akcie, alebo si skúste pripraviť sushi aj doma.

Ako jesť paličkami?

Po správnosti by ste mali sushi jesť paličkami. V reštauráciách vám síce ochotne dajú aj vidličku, ale prečo to neskúsiť tak, ako by to malo naozaj byť. Pomôže vám toto video.


Ochutnali ste už sushi? Ako vám tradičné japonské jedlo zachutilo? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikimedia/ Think Draw from Dubai, sxc.hu, David
Odporúčame