Suším, sušíš, sušíme: Hríby či ovocie akoby ste v zime našli

Huby

thinkstockphotos.com

Sušenie je jednoduchou a zdravou konzervačnou technikou, vďaka ktorej si na plodoch leta budete pochutnávať aj v zime. Usušené hríby vás tak potešia vo vianočnej kapustnici a ovocie je zas skvelou maškrtou na dlhé chladné večery. Sušenie má mnoho pozitív, o ktorých ste možno ani netušili.

Sušiť sa vyplatí

1. Sušenie je praktické

Sušené plody ovocia a zeleniny majú široké využitie. Desiaty, zobanie k televízii, prisypanie do obľúbeného müsli alebo jogurtu. Majte stále v pohotovosti zmes usušenej zeleniny, s ktorou urýchlite prípravu polievky. Usušte si čučoriedky a v zime si ich vhoďte do čaju. Máte v januári chuť hubovú polievku? Vysušené hríby vložte na niekoľko hodín do vody a potom s nimi nakladajte rovnako ako s čerstvými.

2. Šetrné k živinám

Sušenie predstavuje ten najšetrnejší spôsob konzervácie. Vitamíny, minerály a ďalšie živiny zostávajú vo veľkej miere zachované.

3.  Bez kvasiniek a baktérií

Pri sušení sa z plátkov ovocia, zeleniny a húb odstráni vlhkosť, čím sa zabráni množeniu zdraviu neprospešných látok ako napríklad kvasiniek a baktérií.


Mohlo by vás zaujať: Sušené ovocie: Koľko má kalórií a ako prospieva nášmu telu?


4. Výrazná aróma

Aróma aj chuť usušených potravín je výraznejšia, ovocie je sladšie.

5. Radšej sušené ovocie ako cukríky

Podiel soli a tuku sa znižuje, kalorická hodnota sa zvýši. Napriek tomu je aj v čase, keď ste svojim kilám vyhlásili vojnu, vhodné zahnať chuť na sladké radšej pár kúskami sušeného ovocia než čokoládovou tyčinkou.

6. Vláknina sa vždy hodí

Ovocná a zeleninová sušienka pohladí vaše črevá, pretože má viac vlákniny než jej hydratovaní kolegovia. Ideálne ak trpíte zápchou (najmä sušené slivky).


Mohlo by vás zaujať: Milujete hríby? Vyskúšajte niektorý z týchto troch receptov!


7. Vydržia roky

Vysušené plátky je možné jesť, aj keď sú z nich už skoro múmie. Pri skladovaní vo vzduchotesnej nádobe a chladu vám totiž vydržia až 20 rokov.

8. Ľahké na nosenie

Sušenie výrazne zníži objem aj hmotnosť ovocia – takže ak si ich pribalíte do kufra a vezmete ich na dovolenku k moru, poplatok za nadmernú batožinu vám nehrozí. Vezmite ich so sebou aj na túru a prepašujte deťom do školskej tašky.

9. Viete, čo máte

Kupujete si sušené banány a marhule v obchode? A viete, že prešli menšou kozmetickou úpravou oxidom siričitým, aby sa viac páčili? Keď sušíte sami, viete, na čom ste.

10. Originálne chute

Ak budete sušiť bylinky, získate luxusné korenie, ktorému sa drť vo vrecku z supermarkete nemôže konkurovať.


Mohlo by vás zaujať: 12 tipov na zber a sušenie byliniek: Spravte si prírodnú lekárničku zadarmo


Na vzduchu, v rúre či v sušičke?

Tenké plátky ovocia, zeleniny a húb alebo bylinky môžete rozložiť na plech vyložený papierom na pečenie a nechať zvoľna sušiť na teplejšom vzdušnom mieste, prípadne v pootvorenej rúre alebo na slnku.

Sušenie na vzduchu je najlacnejšie, ale trvá 2-3 dni. Medzitým na sušené potraviny padá prach. Okrem toho môže vôňa surovín najmä v prvej fáze sušenia lákať rôzny hmyz, ktorý tam naloží vajíčka. Okrem toho treba plátky pravidelne otáčať, aby sa vzduch dostal k obom stranám. V rúre, ktorá nie je na sušenie prispôsobená, sa ovocie zas namiesto púšťania vody neraz poriadne zapotí a prilepí sa k podložke. Podľa mykológa Ing. Ivana Jablonského je lepší iný spôsob sušenia:. „Najbezpečnejším spôsobom, ako uchovávať huby, je ich šetrné sušenie. Najlepšie v sušičke.“

Ako na to?

Výberovým konaním by mali prejsť len tak akurát zrelé plody ovocia a zeleniny, samozrejme bez známok skazy. V prípade húb vyraďte staré kusy prevŕtané červíkom a nesušte suchohríby so žltou dužinou. Na sušenie vybraných surovín pristúpte čo najskôr po zbere. Pred samotným sušením plody umyte, osušte, huby očistite, väčšie kúsky nakrájajte na 0,5 až 0,7 cm hrubé plátky, malé plody a plodnice (napr. čerešne, šípky) nechajte v celku. Ak budete sušiť v rúre alebo sušičke, nastavte teplotu maximálne na 48-50 ° C. Vitamíny totiž v súboji s vyššou teplotou prehrávajú. Správne usušené huby a zelenina by mali byť pri pokuse o ohnutie tvrdé a krehké, huby hrkajú a lámu sa, ovocie je kožnaté a pružné. Vody zbavené plátky prikryte tenkou utierkou a nechajte ich pár dní vydýchnuť na vzdušnom mieste. Následne ich vložte do vzduchotesnej nádoby, ktorú uložíte na tmavé miesto ideálne s teplotou asi 10 ° C.


Máte radi sušené ovocie? Ktoré vám chutí najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Eujuicers
Odporúčame