Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti

Kuchyňa

thinkstockphotos.com

Je jar, príroda sa prebúdza, všade pučí nový život. Na lúkach, v záhradách, no aj v našich domovoch. A nie každý prejav života je pre človeka príjemný. Mravce, šváby, či ploštice určite nepatria medzi vítaných nájomníkov. Ako ich poslať rýchlo a efektívne preč?

Šváby

Táto háveď je naozaj pozoruhodným tvorom. Dokáže preniesť desiatky chorôb, napríklad tuberkulózu, žltačku, či salmonelózu. Šváby nájdete v malých, tmavých, vlhkých a teplých priestoroch, predovšetkým v oblasti teplých vodovodných potrubí. Netreba im ani potravu, vo vašej domácnosti si vystačia s tapetami či izoláciou. Klobúk dole pred ich schopnosťou stráviť nestráviteľné.

Ako sa ich zbaviť? Pripravte im pasce! Môžete skúsiť rôzne gély či chemické prípravky, alebo niekoľko ľudových zlepšovákov:

  • do pohárika nalejte sirup a nechajte šváby topiť sa
  • ďalšou metódou je namočiť handru do piva. Jeho aróma šváby naláka do handry a je možné, že sa v nej usadia. Vy potom handru s neželanými návštevníkmi dajte do vriacej vody
  • prípadne si kúpte vábiacu látku na šváby a omotajte ju mucholapkou
  • preventívne nájdite otvory, ktorými šváby lezú do domu a zasádrujte ich
  • šváby, ale aj mnohých iných škodcov, si ľudia do svojich domácností dovezú v batožine z cudziny. Preto dôkladne prezrite a vyčistite všetky svoje kufre okamžite po návrate zo zahraničia
  • rizikové priestory sa snažte udržovať suché a chladné, ak vám potrubie netesní, tak ho utesnite
  • na miesto najčastejšeho výskytu dajte cukor pomiešaný s boraxom – cukor ich priláka, borax zahubí

Mohlo by vás zaujať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Mravce

Mravce sú jedným z najčastejších škodcov v bytoch a domoch. Možno ste si už kúpili prípravok proti mravcom a výsledok sa nedostavil. Dôvodom mohlo byť, že tento prostriedok bol pravdepodobne určený na mravce obyčajné. Tie v domoch a bytoch sú už zdomácnenými mravcami faraónskymi. Sú odolnejšie ako klasické. Rizikové sú hlavne tým, že sa vyskytujú pri potravinách. A kto by chcel po zahryznutí do chlebíka nájsť kolóniu mravcov?

Ani tento problém však nie je neriešiteľný. Môžete staviť na voľne dostupné spreje proti mravcom alebo na čosi sofistikovanejšie. Deratizácia už nie je až tak nezvyčajná záležitosť a je účinná najmä v prípade panelových domov s viacerými domácnosťami. Proti všetkej hávedi je totiž ideálne zasiahnuť naraz na všetkých frontoch. V cene služby máte komplexnú diagnostiku, odstránenie škodcov a na základe diagnostiky získate cenné informácie, ktoré vám pomôžu pri prípadnej prevencii.

Pokiaľ nechcete siahnuť k tak radikálnemu chemickému zásahu, môžete použiť obyčajný dezinfekčný prostriedok. Osvedčenou domácou radou je nastražiť pred miesto, odkiaľ mravce vychádzajú, papierik namočený v mede. Malí neboráci sa v mede prilepia a to bude ich koniec.

Možno chcete byť prefíkanejší, takmer ako tajný agent. V tejto vojne s mravcami posypte cestičku, po ktorej chodia kyselinou boritou. Chemickú zbraň odnesú mravčeky na svojom tele až do hniezda ku kráľovnej. Potom by mal byť jej osud a osud celej kolónie spečatený.


Mohlo by vás zaujať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Moľa

Určite ste sa s nimi už vo svojich príbytkoch stretli. Mole sú však dvojaké. Moľa posteľná sa živí tkaninami, moľa múčna sa podľa názvu vyskytuje v múke. Proti moliam v múke pomôže jediné, múku vyhodiť.

  • pokiaľ máte mole v skrini v oblečení, namočte ho do poriadne horúcej vody, aby ste škodcov zahubili
  • druhou možnosťou je zabaliť napadnuté oblečenie do igelitového vrecka a dať na týždeň do mrazničky
  • mole neznášajú pach terpentínu. Keď oblečenie pred uskladnením na dlhú dobu periete, pridajte ho trošku do posledného plákania
  • ako prevencia pomáha známy naftalín, pomarančová kôra, levanduľa a určite ste sa stretli s cigaretami v skrini.

Mať v domácnosti škodcov je nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Choroby na nás číhajú na každom kroku, aspoň doma by sme pred nimi mali byť v bezpečí. A základným predpokladom je mať čistú a zdravú domácnosť.


Aké máte skúsenosti so škodcami vo vašej domácnosti? Čo na nich zaberá podľa vás? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame