Svetlookí ľudia vraj v pití tmavookých dostatnú na kolená: Ako je to možné?

Alkohol

thinkstockphotos.com

Chystáte sa na oslavu a už vopred viete, že sa váš bratranec z druhého kolena zas poriadne opije, hoci budete piť rovnaké množstvo alkoholu? Ak má tmavé oči a vy svetlé, je to celkom prirodzené. Svetlookí ľudia totiž údajne znesú viac alkoholu ako hnedookí, tvrdia vedci.

Podľa štúdie Georgijskej štátnej univerzity v Atlante majú ľudia s modrými očami väčšiu šancu odolávať alkoholu lepšie ako ostatní. Presnejšie povedané, ľudia so svetlými očami všeobecne znášajú alkohol lepšie ako osoby s tmavými očami. Prečo je to tak? Iste namietnete, že máte tmavookého priateľa či priateľku, ktorí pijú, bez toho aby im potom bolo zle. Vedci však sledovali 12 000 mužov a žien. A výsledky hovoria celkom jednoznačne: jednotlivci so svetlými očami mohli vypiť viac alkoholu než , ktorí mali tmavé oči.


Mohlo by vás zaujať: Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!


Viac melanínu, menšia výdrž pri pití

Tento jav vyvoláva jediný činiteľ: melanín. Táto molekula ovplyvňuje pigmentáciu našej pokožky, dúhovky a vlasov, ale je obsiahnutá aj v iných častiach nášho tela, napríklad v mozgu máme neuromelanín. Inak je melanín látka, ktorá sa nachádza všade okolo nás.

V skutočnosti má melanín zrejme oveľa väčšie slovo v ľudskom tele, ako sa myslelo. Okrem pigmentácie je tiež vektorom informácií. Melanín zohráva významnú úlohu v nervovom systéme, uľahčuje odovzdávanie nervových podnetov. Práve z tohto dôvodu zrejme osoby s tmavými očami znášajú horšie alkohol, pretože sa vďaka melanínu rýchlejšie opijú. Melanín im prenáša alkohol rýchlejšie k mozgu. Bez ohľadu na tieto zistenia však treba pripomenúť, že nadmerné požívanie alkoholu je nebezpečné pre zdravie, či už máte oči svetlé alebo tmavé.


Mohlo by vás zaujať: Borovičku Slováci milujú: Čo o nej možno ešte neviete?


Bystrejší vďaka pivu?

Americkí vedci sa tiež zaoberali otázkou, či sa po pive hlúpne. Zistili, že organická zlúčenina prítomná v chmeli, a teda v pive, naopak umožňuje zlepšovať poznávacie schopnosti. Aspoň u myší Vedci z Oregonskej štátnej univerzity totiž dokázali zlepšiť poznávacie schopnosti myší tak, že im dodávali biologicky aktívnu látku xanthohumol, prenylflavonoid, ktorý sa vyskytuje takmer výlučne v chmeli. Tejto látke sa prisudzujú antioxidačné a protirakovinové účinky. A zrejme má aj vplyv na poznávacie schopnosti.

Vedci sa domnievajú, že sa tým teraz otvára nová etapa v chápaní a nakoniec aj v liečbe zhoršujúcich sa poznávacích schopností, najmä pamäti, ktoré sa prejavujú s pribúdajúcim vekom u väčšiny cicavcov, vrátane ľudí. Vysoké dávky xanthohumolu podávané mladým myšiam značne zvýšili ich schopnosť prispôsobiť sa zmenám v prostredí. Takisto sa im zlepšila pamäť. Takéto účinky však neboli zaznamenané u starších myší.

Teoreticky by teda pivo malo mať moc pôsobiť rovnako. Problém však tkvie v tom, že aby ste dosiahli nejaký efekt, musíte vypiť najmenej 3500 litrov piva. Je zbytočné upresňovať, že pri takejto spotrebe by nebolo zlepšenie poznávacích schopností tým najzreteľnejším účinkom


Máte radi pivo? Ako často a v akom množstve si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Gentside
Odporúčame