Sviečky patria k jeseni: Gélové alebo voskové – ktorý druh si vyberiete vy?

Sviečka

sxc.hu

Príjemnú večernú atmosféru umocní a romantickú chvíľku zvýrazní aj obyčajné svetlo sviečky. Ľudia si nimi spríjemňovali dlhé chvíle v zime už pred stáročiami, ohrievali sa nad nimi a svietili si nimi. Aké druhy sviečok dnes poznáme a nemôže nám častá intenzívna vôňa z nich nejako uškodiť?

Ľudstvo pozná sviečky už tisíce rokov

Sviečky a svetlo z nich totiž sprevádza ľudí už po stáročia. Používali ich už samotní Egypťania, ale aj Rimania a Gréci. Tí na ich výrobu používali hlavne živočíšny tuk, no po nejakom čase sa začali vyrábať aj z rastlinného vosku. Až v 13. storočí začali mať sviečky podobu porovnateľnú s tými dnešnými. Začali ich vyrábať vo väčšom a používali na to hlavne včelí vosk a loj. V 19. storočí sa už objavili stroje na výrobu sviec a používať sa začal aj parafín.


Mohlo by vás zaujímať: Cíťte sa vo svojom príbytku ako doma: Tu sú tipy na zútulnenie interiéru!


Aké druhy sviečok poznáme?

  • parafínové (voskové, olejové) – sviečky sa z neho nevyrábajú ani 200 rokov, no od svojho nástupu na trh nemá tento materiál konkurenciu. Sú určite najviac zastúpené, pretože cena základného materiálu je spomedzi všetkých ostatných najnižšia. Ich výhodou je tiež stabilné horenie, dostatok svetla vznikajúceho pri horení, jednoduchá manipulácia, či klasický design. Nevýhodou môže byť pre niekoho nevyhovujúca vôňa, alebo priveľká fádnosť.
  • gélové – ide o zmes minerálneho oleja (95%) a živice (5%), ktorá je veľmi horľavá a priehľadná. A práve pre túto priehľadnosť sú gélové sviečky značne obľúbené. Vo svojom vnútri totiž môžu mať zapustené rôzne okrasné predmety: od škorice, cez klinčeky, až po srdiečka. Ich výhodou je dlhšia doba horenia a lepšia parfumácia. Nevýhodou môže byť ich vyššia cena a umiestňovanie do nádobiek, pretože sú mäkké a nemôžu stáť samostatne.
  • stearínové – tieto sviečky sú vyrobené z palmového kryštalického vosku, ktorý pri tuhnutí vytvára kryštáliky, čím znásobuje estetický efekt sviece. Tento materiál je odporúčaný najmä pre ľudí citlivých, či alergických, ale aj pre domácnosti, kde sa pohybujú malé deti. Nevytvára totiž dym ani popolček čo znamená, že ich veľkou výhodou je ekologickosť. Sú síce drahšie ako parafínové sviečky, no lacnejšie ako gélové sviece.
  • z včelieho vosku – tieto sviečky sa vyrábajú z včelích plátov, alebo ako zmes včelieho vosku a parafínu a majú príjemnú medovú vôňu. Doba horenia je dlhšia ako u parafínu, no kratšia ako u gélových sviečok. Nevýhodou môže byť prípadné čmudenie, dosť veľká mäkkosť materiálu, výhodou zas okrem iných napríklad aj podpora včelárstva.

Mohlo by vás zaujímať: Jeseň vo vašom príbytku: Ako zútulniť interiér počas farebnejších dní?


Môžu nám vône zo sviečok uškodiť?

O tomto probléme sa toho popísalo už mnoho. Pravda je taká, že pri klasických sviečkach ako sú parafínové, alebo sviečky z včelieho vosku, by vám nemalo hroziť väčšie riziko. Nič však netreba preháňať a sviečku by ste nemali nechať horieť dlhšie ako dve hodiny. Po tomto čase sa totiž už prostredie vo vašom byte môže podobať skôr na vzduch v blízkosti diaľnice. Najhoršie sú však na tom vonné sviečky – tie podľa viacerých zistení vylučujú pri horení do vzduchu škodlivé látky vrátane benzopyrénu, čo je rakovinotvorná látka. 


Radi používate sviečky na umocnenie romantickej atmosféry? Ktoré druhy používate najčastejšie? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame