Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť?

Oko

sxc.hu

Tvorba sĺz v slznej žľaze sa začína znižovať po 45. roku života, pričom spočiatku ju nevnímame. Najviac postihnutou skupinou sú ženy v období klimaktéria. Syndrómom suchého oka trpí až 30 % z nich. Syndróm suchého oka môže vyvolať práca s PC či sledovanie televízie, kedy zabúdame na pravidelné žmurkanie, pobyt v klimatizovaných miestnostiach, cigaretový dym, kozmetika, ale aj životný štýl, užívanie mnohých liekov a pod. Nepríjemným následkom je aj celková psychická, či fyzická únava.

Príznaky suchého oka už zaznamenal každý z nás aspoň raz v živote a až štvrtina populácie potrebuje liečbu. Nie laickú, ale odbornú, v závislosti od toho, ktorá vrstva slzného filmu je porušená. Iba očný lekár vie vyšetriť rohovku, spojivky a jednotlivé vrstvy prednej časti oka, posúdiť ich stav a navrhnúť optimálnu liečbu, resp. eliminovanie príznakov suchého oka. Ani odborník v lekárni nemôže vedieť, s ktorou zložkou slzného filmu má pacient problém a kvapky v tomto prípade odporúča naslepo.

Kto je v ohrození?

Pojem suché oko je nevedecký, ale populácia mu dobre rozumie. Zahŕňa viac symptómov, a to znak, príznak, syndróm a ochorenie. „Ide o multifaktoriálne ochorenie sĺz a povrchu oka, ktorého výsledkom je diskomfort, poruchy videnia a nestabilita slzného filmu, s potenciálnym poškodením povrchu oka. Sprevádza ho zvýšená osmolarita slzného filmu a zápal povrchu oka,“ upresnila MUDr. Katarína Hlaváčková z Kliniky oftalmológie LF UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Postihnutie predstavuje vážny zdravotný problém, ktorý obmedzuje človeka v podávaní jeho osobných či pracovných výkonov. Oveľa vážnejšia je skutočnosť, že za nepríjemným pálením, svrbením, rezaním, pocitom „niečoho cudzieho v oku“, môže byť začiatok vážnych zmien na prednom segmente oka. Veľmi často ním trpia pacienti s hormonálnymi poruchami, reumatoidnou artritídou, lupusom, sjörgenovým syndrómom, hypertenziou, diabetetom mellitus, nutričnými poruchami a pod. Ohrození sú ňou aj držitelia americkej fast-foodovej diéty.


Mohlo by vás zaujímať: Ochrana očí aj trendy doplnok: Ktoré slnečné okuliare sú naozaj kvalitné?


Slzný film základ pre bezproblémový zrak

Ide o tenkú vrstvu tekutiny, ktorá trvale zvlhčuje oči, chráni ich a udržuje ich vlhké. Nachádza sa na povrchu oka a má podobné zloženie ako krv. Jeho hlavnou funkciou je transportovať do oka živiny a stavebné látky vrátane kyslíka. Okrem toho má viacero ďalších funkcii, a to zabezpečovať dobrú optiku a ochranu prednej časti oka. Umožňuje pohyb očných viečok po očnom povrchu bez trenia. Skladá sa z troch hlavných zložiek:

  • vnútornej bielkovinovej (mucínovej), ktorá pomáha rozptýliť slzy a zabezpečuje slznému filmu stabilitu pre ďalšiu ochranu oka
  • vodnej vrstvy, ktorá je z veľkej časti vytváraná v slzných žľazách a rozpúšťa sa v nej väčšina zložiek slzného filmu
  • vonkajšej tukovej (lipidovej), ktorej najdôležitejšou funkciou je zabrániť odparovaniu sĺz. Asi v 80 percentách prípadov je základnou príčinou suchého oka narušenie tukovej vrstvy slzného filmu.

Kedy a aké zvlhčujúce očné kvapky

V prípade výskytu suchého oka sa odporúča navštíviť očného lekára, aby dôsledne vyšetril stav oka a všetkého, čo s ním súvisí. Iba on vie predpísať správne prípravky na priaznivé ovplyvnenie príznakov suchého oka. Žiaľ, väčšina pacientov sa najprv radí so susedmi, známymi a skúša to, čo zaberá im. Lenže to je veľký omyl, u každého môže ísť o inú poruchu slzného filmu, a preto čo zaberá jednému, nemusí druhému a naopak. Za pálením, pichaním, začervenaním, škrabaním, pocitom piesku v očiach, dráždením, unavenými očami, citlivosťou na svetlo, nadmerným slzením, či zahmleným videním je vždy iná príčina, preto nie je jedno, aké umelé slzy kvapkáme. O voľbe vždy rozhoduje presná lokalizácia ochorenia. Očné kvapky slúžia iba ako podporná terapia, neovplyvňujú samotné ochorenie. „Suché oko by určite nemalo ostať nediagnostikované, podcenené, či neadekvátne liečené,“ upozornila K. Hlaváčková.

  • ak sa syndrómy suchého oka vyvíjajú počas dňa a navečer, je predpoklad, že ide o porušenie mucínovej vrstvy slzného filmu (porušená adhézia slzného filmu k povrchu rohovky a spojivky)
  • ak sa symptómy suchého oka prejavia hneď po zobudení, tak ide o porušenie lipidovej vrstvy slzného filmu
  • ak sú pacienti vystavení permanentne rizikovým faktorom a vyžadujú stálu ochranu, tak je vhodné používať gél vo forme kvapiek

Všetky tri formy ochrany oka môžu používať aj nositelia kontaktných šošoviek, pričom si ich aplikujú desať minút pred ich nasadením, alebo desať minút po vybratí. Neodporúča sa kvapkanie, ak sú kontaktné šošovky na očiach!


Mohlo by vás zaujímať: Čítanie v šere a obrazovka zblízka kazí oči? Odhaľte najväčšie mýty o zraku!


Prevencia pred suchým okom

  • pri práci s počítačom treba zabezpečiť dostatočnú vlhkosť vzduchu, v klimatizovaných priestoroch je ideálne umiestniť zvlhčovače vzduchu
  • fixné pozeranie na monitor je vhodné prestriedať skloneným pohľadom, alebo zmenou smeru (doblízka-doďaleka, vpravo-vľavo, hore-dole)
  • balzamom na unavené oči je aj prechádzka na čerstvom vzduchu a dostatočný príjem tekutín, veľmi dôležitý je aj minimálny sedemhodinový spánok
  • pravidelné preventívne prehliadky o očného lekára raz ročne by mali absolvovať ľudia po dovŕšení 40. roku života.

Ktoré očné kvapky najviac pomáhajú vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame