Syndróm suchého oka prináša vek i práca: Pozor na monitory i niektoré lieky

Oko

thinkstockphotos.com

Oči sú pre nás skutočne dôležitým orgánom. Ten je zároveň mimoriadne citlivý. Syndróm takzvaného suchého oka možno nepatrí k najvážnejším problémom nášho zraku, napriek tomu dokáže spôsobovať veľmi nepríjemné pocity. Ako ho rozoznáme? A čo robiť, aby sme sa mu vyhli?

Ako sa prejavuje?

Aj nenápadné občasné začervenanie očí môže byť príznakom, že oči majú problém s nedostatočnou kvalitou či množstvom sĺz. Ide o syndróm suchého oka. Prvými príznakmi sú pálenie, rezanie, pichanie, pocit, akoby do oka niečo spadlo, tzv. pocit cudzieho telesa alebo piesku v očiach či nadmerné slzenie. Neskôr sa objavuje aj začervenanie, výnimočné nie sú ani únava očí, neostré videnie či potreba častejšieho žmurkania.


Mohlo by vás zaujímať: Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť?


Starnutie i práca

Medzi hlavné fyzické príčiny vzniku patrí vek.„Starnutím dochádza ku strácaniu vody, čiže dehydratácii, v bunkách celého tela. Výnimkou nie sú ani sliznice, vrátane oka. Množstvo a kvalita sĺz klesá a u mnohých pacientov sa rozvinie syndróm suchého oka,“ hovorí primárka očného oddelenia Nemocnice sv. Michala v Bratislave Katarína Hlaváčková. Ďalšími faktormi sú nástup menopauzy, ochorenia imunitného systému či cukrovka. Vznik syndrómu suchého oka tiež býva vedľajším účinkom mnohých liekov. Ovplyvňuje ho aj pracovné prostredie.

Škodí kúrenie aj klimatizácia

Oči vysušuje akýkoľvek dodatočný zdroj upravujúci teplotu vzduchu v miestnosti či dopravnom prostriedku. „Suchý vzduch z klimatizácie či kúrenia oči vysušuje a dostavujú sa nepríjemné príznaky. Ak sa nedokážete takýmto priestorom vyhnúť, mali by ste myslieť na zdravie očí a ich dodatočnú lubrikáciu,“ radí primárka.


Mohlo by vás zaujímať: Keď chýbajú slzy: Prečo vzniká syndróm suchého oka a ako si s ním poradiť?


Problémy z počítača

Príznaky suchého oka pociťujú často ľudia pracujúci s počítačom, problematickou je frekvencia žmurkania. „Naše oko, bez toho, aby sme si to uvedomovali, žmurkne v priemere každé tri-štyri sekundy, aby dokázalo dostatočne lubrikovať povrch oka. Pri práci za počítačom, čítaní, sledovaní televízie či inej činnosti, pri ktorej je náš pohľad upriamený, sa frekvencia žmurkania znižuje na každých sedem-osem sekúnd,“ vysvetľuje Hlaváčková.

Obrazovku je preto vhodné umiestniť tak, aby sa na ňu človek pozeral pod uhlom 45 stupňov vďaka čomu sa oči menej vysušujú. Pri práci si treba robiť každú polhodinu prestávku a na 20 sekúnd požmurkať. Lepšie je tiež pri práci s počítačom či pri pozeraní televízie používať okuliare ako kontaktné šošovky. Dlhé sústredené pozeranie s nižšou frekvenciou žmurkania predstavuje problém aj pre ľudí, ktorí trávia veľa času za volantom. Pravidelné prestávky vodičov by mali byť samozrejmosťou aj pre únavu očí.

Šošovky sa prejavia

Syndróm suchého oka sa prejaví skôr aj u ľudí nosiacich kontaktné šošovky či tých, ktorí absolvovali laserovú operáciu oka. „Každodenné nosenie kontaktných šošoviek vašim očiam neprospieva. Šošovka zabraňuje rovnomernej distribúcii sĺz na povrchu oka, čím vznikajú zle lubrikované miesta, ktoré spôsobujú nepríjemné príznaky syndrómu suchého oka. Ideálnym riešením je lubrikovať oči tzv. umelými slzami, a to 10-15 minút pred aplikáciou šošoviek,“ zhrnula Hlaváčková.


Máte vlastné skúsenosti so syndrómom suchého oka? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame