Syndróm vyhorenia môže postihnúť každého: Čo je príčinou a ako s ním bojovať?

Práca

thinkstockphotos.com

Poznáte ten pocit, keď sa vám nechce nič robiť, nevidíte význam v žiadnej činnosti, ktorú vykonávate alebo nemáte chuť v ničom pokračovať? Syndróm vyhorenia považujú mnohí len za akýsi módny trend či výmysel. V skutočnosti sa však v dnešnej dobe vyskytuje čoraz častejšie. Len málokto však vie, že ním skutočne trpí.

Čo znamená vyhorenie?

Pojem syndróm vyhorenia pochádza z anglického „burnout“. Používajú sa však aj synonymá vyprahnutie alebo vyhasnutie. Prekvapením je, že aj keď týmto syndrómom trpeli ľudia už dávnejšie, v literatúre sa spomína až od roku 1974. Zaslúžil sa o to pôvodom nemecký psychiater Herbert Freunderberger, v tom čase žijúci v Amerike.

Najprv sa pripisoval len vyčerpaniu z psychicky náročných povolaní. Hovorilo sa o ňom v súvislosti s lekármi, učiteľmi, policajtmi či vojakmi. Definoval sa ako psychický stav, pri ktorom dochádza k únave a frustrácii navodenej úplným oddaním sa práci alebo vzťahu, ktorý však nesplnil očakávania. Dnes sa však vie, že môže postihnúť kohokoľvek a je výsledkom nadmerného stresu.

Symptómy vyhorenia:

●     únava

●     depresie

●     stavy úzkosti

●     tráviace problémy

●     poruchy spánku

●     problémy so sústredením sa


Mohlo by vás zaujímať: Nemáte na nič chuť ani energiu? Pozor, môže vám hroziť syndróm vyhorenia!


Len stres či vyhorenie?

Dnešná doba je plná stresu. Práve ten je počiatočným štádiom syndrómu vyhorenia a tiež spúšťačom vážnejších problémov. Existuje však hneď niekoľko zásadných rozdielov, kvôli ktorým viete, či trpíte len nadmerným stresom alebo vyhorením.

Pod stresom často človek pracuje oveľa výkonnejšie, ako za normálnych okolností. Je hyperaktívny, prehnane emotívny a angažuje sa. Pri syndróme vyhorenia však má tendenciu stiahnuť sa a rezignovať. Zároveň obmedzuje emócie, cíti bezmocnosť a k slovu sa hlási aj depresia.

Nevyhýba sa nikomu

Je pravda, že vyhorenie postihuje častejšie ľudí, ktorí vykonávajú psychicky náročné povolania a sú neustále v kontakte s ľuďmi. No nevyhýba sa nikomu, nezáleží na veku ani pohlaví. Jednoducho povedané môže postihnúť kohokoľvek, kto nezvláda momentálnu životnú situáciu.

Každý človek naň však reaguje individuálne. K jednotným reakciám patrí napríklad neustále meškanie do práce, dlhé obedové prestávky a chuť dostať sa čo najskôr domov. Práca je zrazu miesto, kde to človek nemôže ďalej zniesť.


Mohlo by vás zaujímať: 10 dôvodov, prečo si nič nezačínať s kolegyňou. Aj keď je fakt sexi!


Vyhoreniu sa dá predísť

Pri prevencii je najdôležitejšie vyhnúť sa stresu a záťažovým situáciám. Mali by ste ich úplne minimalizovať. Preto si nestanovujte nedosiahnuteľné ciele, nepreťažujte sa a na každú úlohu si doprajte dostatok času.

Pozor aj na to, ak v práci musíte dodržiavať pravidlá, ktoré sú vám proti srsti. Ak sa musíte pretvarovať a robiť to, s čím vyslovene nesúhlasíte, zvyšuje sa u vás riziko stresu. Myslite na to, že aj vy si zaslúžite spravodlivé finančné ohodnotenie. Vaša výplata hovorí, nakoľko si vašu prácu vážia. Ak je prinízka, dochádza u človeka k frustrácii, ktorá vedie k vyhoreniu.

Pomôcť môže zmena

Rodinní príslušníci aj psychológovia vám určite poradia opustiť zamestnanie, pretože práve to je najčastejšie primárnym spúšťačom vyhorenia. Vo väčšine prípadov zmena zamestnania naozaj pomôže. Aj keď niektorí môžu podobný krok považovať za zlyhanie, nie je to tak. Pracovať na mieste, ktoré človeku spôsobuje psychické ťažkosti a to len kvôli istote totiž nemá zmysel.


Máte vlastné skúsenosti so syndrómom vyhorenia? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame