Tablet alebo netbook: Ktoré z týchto zariadení vám bude vyhovovať viac?

Motorola Mobility Xoom

SITA

V dnešnom svete, keď informačné technológie sú jeho každodennou súčasťou, vznikajú stále nové a nové zariadenia. Dnes sa pozrieme na trend modernej doby – tablet. Porovnáme ho s podobným zariadením – netbookom, ktorý je síce v poslednej dobe často opomínaný, no pre niektorých ľudí môže byť stále vhodnejšou alternatívou.

Čo je čo?

Na začiatok si predstavíme tie najzákladnejšie rozdiely. Mnoho z vás má doma namiesto klasického stolového počítača pravdepodobne notebook. Netbook, to je vlastne jeho zmenšená verzia. Notebook má displej spravidla o rozmere 15,6 palca, displeje netbookov sa pohybujú okolo 10 palcov. Oproti notebooku tu nenájdete ani DVD mechaniku. Inak ide o klasický počítač s klávesnicou, možnosťou pripojenia myšky, tlačiarne, všetko na čo ste zvyknutí pri bežných PC.

Tablet, ten sa stal trendom súčasnej modernej doby. Svojimi funkciami by sa dal prirovnať k veľkému dotykovému mobilnému telefónu s operačným systémom. Nenájdete tu zbytočné tlačidlá, celý prístroj sa ovláda len dotykom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tablety majú čoraz viac fanúšikov: Stanete sa jedným z nich aj vy?


Tablet, štýl a zábava v jednom

Tablet je moderným, dynamickým a užitočným prístrojom, nie je však vhodný pre každého. Pozrime sa na jeho výhody. Ak patríte k ľuďom, ktorí sledujú najaktuálnejšie trendy, tablet bude pre vás tým pravým. Poskytuje všetky vymoženosti najmodernejších telefónov a pridáva pohodlnejšie používanie. Výhodou je jeho mobilita, tenkú placku vo svojej taške nebudete takmer ani registrovať. Oceníte aj pomerne dlhú výdrž. Taktiež výkon je viac než postačujúci, ak pracujete na viac ako trojročnom počítači, s tabletom nebudete mať pocit, že by vás spomaľoval. Ďalšou nespornou výhodou je operačný systém Android. Ten možno poznáte z vášho mobilného telefónu. Vďaka nemu môžete sťahovať takmer nekonečné množstvo aplikácií všetkých druhov.

Devízou tabletov sú aj ich zábavné funkcie. Môžete pozerať filmy oveľa pohodlnejšie ako na mobiloch, ukázať známym fotografie z dovolenky a podobne. Vaša obľúbená hudba bude s vami neustále. Tablet spája výhody mobilného telefónu aj v prítomnosti digitálneho fotoaparátu a kamery, čím sa stáva skutočne plnohodnotným multimediálnym zariadením. Zvládne aj pracovné úlohy, napíšete na ňom mail či kratší text, vďaka najrôznejším aplikáciám sa vám na ňom podarí otvoriť každý súbor.

Aj tablet má svoje nevýhody

Prejdime ale k nevýhodám tabletu. Nie každému vyhovuje dotykové ovládanie. Ak ste teda proti nemu, na tablet rýchlo zabudnite. Taktiež aj písanie dlhších textov je na dotykovej klávesnici menej pohodlné ako na klasickej. Podobne je to aj v prípade zdieľania súborov. Ak budete mať tablet ako doplnok ku klasickému počítaču, budete mať problém s kompatibilitou programov alebo dokumentov. Android v tablete a operačný systém Windows v počítači totiž vzájomne príliš nespolupracujú. Iste, na každý typ súborov si do tabletu môžete stiahnuť aplikáciu, nie každého však ich hľadanie a inštalovanie bude baviť. Komu teda tablet odporučiť? Skôr tým z vás, ktorí chcete kráčať s dobou, tablet budete využívať skôr na zábavu a multimédiá a na serióznu prácu máte svoj počítač. A cena? Tá sa pohybuje od 60 do 750 eur, každý si teda vyberie podľa svojich možností. Tie najlacnejšie sú však od výrobcov, ktorí príliš nevzbudzujú dôveru, lepšie je si teda priplatiť za serióznejšiu značku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Práca s notebookom bez následkov: Viete, ako sedieť a akú podložku použiť?


Netbook má stále čo ponúknuť

Napriek tomu, že časy netbookov sú už za nami, stále môže ísť o zaujímavú alternatívu. Najväčšou výhodou je klasická klávesnica. Samozrejme, písanie na nej nebude natoľko pohodlné ako na klasickej pri veľkých počítačoch, komfortom však aj tak strčí každý tablet hravo do vrecka. Nemusíte sa teda báť ani písania dlhých textov. Ak hľadáte malé rozmery a dobrú výdrž, toto všetko ponúkajú aj netbooky.

Výhodou je aj použitie operačného systému Windows, nebudete si musieť zvykať na iné ovládanie v porovnaní s klasickým počítačom. V porovnaní s tabletmi odpadá aj nutnosť sťahovania rôznych aplikácií len pre to, aby ste si mohli prečítať nejaký dokument. Aj na netbooku prehráte film, budete mať v ňom obľúbenú hudbu, v porovnaní s drahšími tabletmi majú však netbooky o čosi horšie displeje. Poteší vás ale oveľa vyššia kapacita na pevnom disku ktorá zaručí, že budete toho môcť mať v netbooku podstatne viac ako v tablete.

Čo vám na netbooku môže prekážať?

Poďme k nevýhodám. Niekomu môže prekážať už nemoderný dizajn. To je však otázka osobných preferencií. Netbooky bývajú taktiež o čosi pomalšie oproti moderným tabletom, na bežné používanie však postačujú. Pre koho je teda netbook vhodnejší? Ide o ľudí, ktorí okrem zábavných funkcií či prezerania internetu, potrebujú na cestách aj pracovať. Písanie dlhých textov je omnoho pohodlnejšie ako na tabletoch. Ceny netbookov sa pohybujú od 200 eur vyššie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Aj váš počítač potrebuje starostlivosť: Nezabúdajte na tieto úkony!


Ako sa rozhodnúť?

To sme už načrtli v predchádzajúcich riadkoch. Ak si svoje prenosné zariadenie chcete brať na cesty hlavne kvôli zábave, prezeraniu internetu, občasnému zhotoveniu fotografie či videa, pozeraniu filmov a vybaveniu krátkych mailov, tablet by mal splniť svoju úlohu dokonale. Ak ale cestujete na pracovné cesty, prípadne máte zadanie, kde budete potrebovať tvoriť text, tabuľky či grafy a následne ich použiť v klasickom počítači, netbook by mal byť vhodnejšou alternatívou. Iste, aj k tabletom sa dá dokúpiť externá klávesnica, ide však o výdavok navyše a nosiť so sebou dve zariadenia určite nie je najpohodlnejšie. Cenovo vychádzajú obidve riešenia približne narovnako, ide teda skutočne len o to, či ste orientovaní skôr na zábavu alebo na prácu.


Aké máte s netbookom alebo tabletom skúsenosti vy? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame