Tajná kniha Ireny Obermannovej: Z mileneckej aférky s Havlom je bestseller

Irena Obermannová

albatrosmedia.cz

Tajná kniha Ireny Obermannovej sa stala jedným z bestsellerov minulého roka a z autorky, ktorú už predtým poznali predovšetkým čitateľky ženských románov, sa stala všeobecne známa osobnosť. Opis vzťahu s bývalým prezidentom Václavom Havlom, či už ako literárnu fikciu alebo ako záznam reálneho vzťahu, kritika zavrhla. Knihy sa však predali v náklade desiatok tisíc kusov. Presný počet predaných výtlačkov ale nakladateľ neuvádza.

Niektorí vydavatelia sa počtami predaných výtlačkov v prípade úspechu chvália, iní ich považujú za obchodné tajomstvo. Tak s údajmi o predaji kníh nakladá aj skupina Albatros Media. Do nej patrí aj vydavateľstvo Motto, ktoré Obermannovej knihu vydalo. „Kniha patrila k najúspešnejším titulom nielen nakladateľstva Motto, ale aj celej skupiny, ktorú tvorí desať nakladatelstiev,“ povedala ČTK hovorkyňa Albatrosu Radka Potměšilová.


Mohlo by vás tiež zaujať: Kniha Báry Nesvadbovej po slovensky: Prečítate si jej Rozprávkára?


Tajná kniha vzbudila pozornosť vlani v septembri, autorka v nej popisovala ročný milenecký vzťah s mužom, ktorého nazývala Najväčší Čech a čitateľ v jeho popise mohol skonštatovať podobu s bývalým českým prezidentom Václavom Havlom. Podobnosti literárnej postavy a Havla boli fyzické, zdravotné a intelektuálne, ale aj spoločenské a pracovné. Zhodujú sa aj dáta narodenín, pracovných ciest a ďalších udalostí. Autorka najprv túto podobnosť popierala, potom, čo Havel udalosti v knihe opísanej označil za výmysly, vystúpila s tým, že s ním mala rok pomer.

Václav Havel tri mesiace po afére s knihou zomrel. Zosnul v 75 rokoch, jeho zdravie bolo dlhodobo podlomené a to, že musel v posledných mesiacoch života riešiť verejne preberané intímnosti, ktoré mu boli pripisované, jeho zdravotnému stavu podľa niektorých jeho blízkych priťažilo.

„Ak mal niekto v živote šťastie, že mohol s Václavom Havlom prežiť akési citové súznenie či pekné obdobie, tak je to tak intímna vec, že ​​slušná žena by si ju niesla v sebe, vo svojom srdci,“ uviedol bývalý Havlov hovorca Ladislav Špaček v minulých dňoch v tlači. „Václavovi Havlovi to naozaj veľmi ublížilo a akékoľvek pokusy o zdôvodnenie, prečo tá knižka vyšla, sú, myslím, zbytočné,“ povedal. Svoje presvedčenie, že aféra urýchlila Havlovu smrť, predtým v novinách vyjadril tiež muzikant, niekdajší minister a tiež Havlov externý konzultant Michael Kocáb.


Mohlo by vás tiež zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Irena Obermannová po Tajnej knihe pracovala na knihe Život je ples podľa svojho scenára k seriálu, ktorý teraz vysiela televízia. V polovici mája jej vyjde poviedková kniha Vznášadlo a nedávno tiež vyšla reedícia jej úspešného titulu Denník šialenej manželky. Podľa skorších informácií médií tiež Albatros chystá vlastnú výrobu filmov, medzi prvými zfilmovanými titulmi by mala byť aj Tajná kniha.

Zdroj: albatrosmedia.cz, albatrosmedia.cz, ČTK
Odporúčame