Tajomná hypnóza: Koniec fajčeniu či pomoc pri rakovine

hypnóza

flickr.com/Regal Hypnosis School

Uvažovali ste už niekedy nad tým, že by ste sa nechali zhypnotizovať? Tisícky ľudí po celom svete tvrdia, že práve táto metóda ich zbavila najrôznejších zdravotných problémov či zlozvykov. Pre väčšinu z nás je však hypnóza opradená rúškom tajomstva a pociťujeme pred ňou určitý rešpekt. Sú obavy z preniknutia do podvedomia opodstatnené alebo ide o spôsob liečby, ktorý sa naozaj oplatí vyskúšať? Zistite, čo vás na sedení s hypnotizérom čaká a aké výsledky sa spokojným klientom podarilo dosiahnuť.

Čo je to vlastne hypnóza?

Slovo hypnóza má starogrécky základ až v dvoch pojmoch: hypnoó (uspávam) a hypnos (spánok). Ide o stav zmenenej pozornosti podobný spánku, počas ktorého je osoba vo zvýšenej miere naklonená k poslušnosti pokynov od hypnotizéra. V praxi to znamená, že naše vnútorné „ja“ je potlačené až celkom pasívne. Hypnotický stav si človek môže navodiť aj sám – vtedy hovoríme o autohypnóze – no tieto prípady sú skôr ojedinelé. Zvyčajne sa totiž všetka naša pozornosť sústredí výlučne na druhú osobu, ktorá nám vydáva príkazy.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete ochrániť svoje srdce a cievy? Nalejte si šálku čierneho čaju!


Ako hypnóza prebieha?

Hypnózu by mal vykonávať len skúsený a vyškolený odborník. Ten si môže dopomôcť hudbou, zvukovými podnetmi, ale najmä osvedčenými verbálnymi formulkami. Na sedení u hypnotizéra tak môžete očakávať nepretržite opakované tóny a rytmy, no predovšetkým slovné sugescie: „oťažievajú vám viečka, zatvárate oči, uvoľňujú sa vám ramená, ruky aj nohy, nevnímate už nič iba môj hlas a pomaličky zaspávate…“ Hovorí sa, že zhypnotizovaný môže byť každý jeden z nás, no všetko závisí od hypnability – schopnosti ponoriť sa do hypnotického stavu.

Hypnóza ako liek

Aj keď je hypnóza v niektorých krajinách považovaná za istý druh šarlatánstva, vedci jej venujú čoraz väčšiu pozornosť. Prispievajú k tomu pozitívne ohlasy z oblasti psychológie či alternatívnej medicíny. Hypnóza totiž často pomáha tam, kde je moderná medicína bezradná. Na ilustráciu môžu slúžiť aj nasledovné reálne príklady:

  • Rakovina prsníka s metastázami. Výskum zahŕňal dve skupiny pacientok – prvá absolvovala aj ročnú terapiu s hypnózou, druhá bola liečená len štandardnými metódami. Rozdiely však boli pomerne výrazné. Vďaka hypnóze bola miera bolesti u žien zredukovaná na polovicu a z dlhodobého hľadiska (10-ročné sledovanie) dámy prežívali dlhšie. V priemere išlo o takmer 37 mesiacov, zatiaľ čo druhá skupina sa dožila len necelých 19 mesiacov. Neskoršia štúdia ďalej preukázala, že pacienti s rakovinou podstupujúci chemoterapiu vďaka hypnóze trpia menej častým zvracaním a nauzeou.
  • Pôrodníctvo. Už v roku 1963 istý odborník menom Schwartz publikoval štúdiu, v ktorej hypnóza úspešne pomohla pri predĺžení tehotenstva a v prevencii predčasného pôrodu. Dôvodom je spojenie častej fyzickej nepohody a úzkosti, ktorá sa podpisuje pod predčasné kontrakcie. Technika bleskovej autohypnózy bola pripojená k farmakologickej liečbe. Vďaka nej sa tehotným dámam podarilo priviesť dieťa na svet neskôr a s vyššou pôrodnou hmotnosťou ako mamičkám bez absolvovania hypnózy.
  • Zlozvyky. Chronický alkoholizmus, drogová závislosť, fajčenie, kompulzívne prejedanie sa a extrémny nárast hmotnosti – toho všetkého sa ľuďom vo svete podarilo zbaviť práve vďaka hypnóze. Jej fanúšikovia dokonca tvrdia, že ide o akési vykročenie za vlastným šťastím.
  • Psychológia. Podľa dostupnej literatúry sa s pomocou hypnózy možné úspešne liečiť aj stavy úzkosti a depresie či najrôznejšie fóbie.

Mohlo by vás zaujímať: Takmer zabudnutá pohánka: Je pre vaše telo bombou plnou zdravia


Nežiaduce účinky

Keďže každá minca má dve strany, odborníci upozorňujú na vedľajšie účinky, ktoré súvisia predovšetkým s neodborným zachádzaním. Pravdou však zostáva, že hypnotický stav je istou formou zahrávania sa s naším podvedomím, ktoré môže byť mimoriadne citlivé. V ojedinelých prípadoch sa preto po hypnóze môže dostaviť:

  • únava
  • kríza identity
  • nespavosť
  • podráždenosť
  • záchvaty paniky
  • poruchy sústredenia sa
  • zmätenosť
  • depresie
  • nauzea – nutkanie na zvracanie
  • zmeny osobnosti
  • samovražedné sklony a mnohé ďalšie problémy psychického pôvodu

Hypnózu teda nemožno jednoznačne odporúčať ani zavrhnúť, je na zvážení každého z nás, či sa na tajomnú cestu do vlastnej mysle odváži a podujme. Opatrnosti však nikdy nie je dosť, a preto hypnotizéra vždy starostlivo vyberajte hlavne na základe odporúčania vašich známych.


Máte nejaké skúsenosti s hypnózou? Čo si o tejto metóde myslíte? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Regal Hypnosis School, flickr.com/Regal Hypnosis School, Johnny
Odporúčame