Tajomní templári vzrušujú ľudí aj dnes: Zistite o ich ráde viac

Templár

facebook.com/Templars

Je tomu už vyše osemsto rokov, čo prestali dunieť rázne kroky rytierov záhadného templárskeho rádu. Dávne spisy nám ich vykresľujú ako bojovníkov v bielom plášti s červeným krížom, ktorý prijali v roku 1146 ako znamenie chrabrosti a odvahy. Z pokolenia na pokolenie sa o nich rozprávajú príbehy opradené množstvom záhad, tajuplnosti a mystična. Statoční obrancovia, strážcovia pokladov a tajných znalostí s nezlomným duchom, neprestávajú podnecovať našu fantáziu a stali sa súčasťou našej doby. Legendy a mýty zahalené rúškom tajomstva fascinujú malých aj veľkých, fantázia totiž nemá hraníc.

Kto boli templári?

Templársky rád založili deviati rytieri v roku 1119 a postupne sa počet jeho členov rozrástol na niekoľko tisíc. Bol prvým a jedným z najmocnejších vojenských rádov stredoveku založených na ochranu kresťanstva, pútnických miest a pútnikov vo Svätej zemi. Templári vybudovali takmer 900 hradov a sídiel v takmer každej kresťanskej krajine Západu a postupne aj Európe. Vybudovali tiež mohutnú stredomorskú flotilu. Napriek dobrovoľnej chudobe spravovali obrovské majetky. Ako prví založili medzinárodné bankovníctvo.

Život v ráde si vyžadoval absolútnu poslušnosť a dodržiavanie prísnych pravidiel. Dozvedáme sa, že striktne vyžadovaná pochodová disciplína pomáhala znižovať riziko strát pri prípadnom nepriateľskom útoku. Základom bola súdržnosť, lebo len tak mohli spolu s ostatnými rádmi pôsobiť ako úderná zložka.

Rád bol oficiálne zrušený 22. marca 1312. Odvtedy kolujú legendy o jeho poklade, ktorý síce ľudia videli, ale napokon zmizol bez stopy, nevedno kam.


Mohlo by vás zaujímať: Konope pomáhalo liečiť aj v minulosti: Oslávi svoj veľký návrat?


Hierarchia rádu

  • veľmajster – stál na vrchole rádu
  • senešal – veľmajstrov zástupca, ktorý nosil bojovú zástavu
  • maršal – najvyšší „výkonný“ vojenský veliteľ
  • preceptor (inšpektor) – zodpovedal za rád v Európe
  • komturi – velili v jednotlivých regiónoch
  • turkopol – velil ľahkej kavalérii zloženej z miestneho obyvateľstva vytvárajúceho pomocné zbory a predsunuté hliadky
  • podmaršál – riadil remeselníkov, sluhov a ďalší pomocný personál
  • zástavník – bol zodpovedný za zamestnanie a disciplínu zbrojnošov
  • infirmár – staral sa o zdravie členov rádu
  • rytieri a seržanti – najpočetnejší členovia rehole

Pôsobili templári aj na Slovensku?

Žiaľ, dodnes nemáme dôveryhodný doklad, ktorý by to jednoznačne potvrdzoval. Indície cirkevných historikov – profesora Gabriela Kolinoviča-Šenkvického, Frigyesa Pestyho, tiež historikov Štefana Hýroša, Dr. Miloša Jesenského a ďalších však naznačujú, že templári boli aj na našom území.


Mohlo by vás zaujímať: Urieknutie vraj existuje aj dnes: Viete, ako sa prejavuje a ako sa mu ubrániť?


Stopy a indície o templároch na slovenských hradoch

Typická pre templársku pevnosť s dobre premysleným zámerom na obranu je Citadela, najstaršia časť najnavštevovanejšieho Oravského hradu. Ostrihomský kanonik Damián Fuxhoffer uvádza, že na hornej časti hradu mali svoje sídlo templári, čo mnohí tvrdia tiež, avšak ďalší zase popierajú. Podľa historika Gabriela Kolinoviča templári určite boli na tejto impozantnej oravskej dominante.

Starší slovenskí historici sa zhodujú, že v jednom z najstarších liptovských kostolov Kostole Všechsvätých v obci Ludrová by mal byť pochovaný templársky hodnostár Johannes Gottfried von Herberstein spolu s veľkým pokladom. Ten po svojej ceste po Uhorsku v roku 1230 údajne náhle skonal za záhadných okolností v templárskom kláštore na vrchu Mních.

Prítomnosť templárov v Martinčeku naznačujú zachované fresky, ktoré vznikli okolo roku 1300.

Podľa historika Hýroša sa v stredovekej listine z roku 1312 spomína ako majiteľ hradu Likava predstavený templárskeho rádu Radmír. Samostatnú poému v Zbierke Tatry a more mu venoval aj  slovenský básnik S. Hurban Vajanský, ktorý popri idealizovanom pánovi Váhu a Tatier Matúšovi Čákovi okrem iného píše aj o templároch.

Blatnicu údajne stavali a istý čas tu aj panovali templári. Potvrdzuje to napríklad  Karol Vindiš vo svojom Zemepise Uhorska: „Blatnica bola kedysi sídlom templárov.“

S legendami záhadných mníchov sa spájajú aj hrady na vrchole Hrádok v obci Podhradie pri Sučanoch, v  Dobrej Vode, Jelšave, Lipovci, Žehni, Eberharde (Malinove), v Slovenskom Pravne či Sklených Tepliciach. Čas a priekopníci ukážu možno aj ďalšie miesta.


Mohlo by vás zaujímať: Najdôveryhodnejšia farba očí: Tipnite si, ktorá to je!


Oživené tradície

Ideál ušľachtilých bojovníkov ožíva v súčasnosti na potulkách Žilinským krajom s projektom Templárske cesty. Romantici aj smelí novodobí rytieri môžu spoznať stredoveký spôsob života, boja, remesiel, tanca, kultúry, ochutnať jedlo našich predkov. Na templárskych výpravách možno absolvovať aj templárske akadémie, kde novodobí templári vyučujú, ako bezpečne namieriť šíp do cieľa, základy šermu a pod. V rámci Akadémie múdrosti sa možno popasovať s hlavolamami, hádankami, logickými hrami pre malých aj veľkých, keďže tieto boli takisto rozhodujúce v úspešnom ťažení templárovcov. Vstup na podujatia je zdarma (www.templarskykraj.sk).

Templárske výpravy 2013

3. 3. Kaštieľ Radoľa

10. 3. Blatnica (amfiteáter pod hradom)

17. 3. Oravský hrad

14. 4. Hrad Strečno

21. 4. Likavka (amfiteáter pod hradom)

Templársky rád – konferencia, publikácia, DVD

V Sobášnom paláci v Bytči sa bude 13. 3. 2013 konať vedecká konferencia, ktorej hlavnou témou bude Templársky rád v Európe v kontexte historického vývoja územia Žilinského kraja. V rámci nej bude uvedená do života publikácia Templári – Legendy cti a slávy. Na trh by sa mala dostať kniha Kostol v Ludrovej, ktorý ešte stále neodhalil svoje tajomstvá a DVD s názvom Templárske legendy.


Mohlo by vás zaujímať: Slovenské Fašiangy: Takto vyzerali kedysi, čo z nich zostalo?


Chuť stredoveku – polievka z vratiča

12. storočie, Európa

Patrologia Latina

Kto má z rôznych nedobrých jedál pocit tlaku v žalúdku a črevách, ten nech si urobí vývar bez použitia akýchkoľvek iných rastlín. K tejto polievke nech pridá čerstvé lístky vratiča, znovu to prevarí a potom nech tento vratičový vývar zje. Jeho žalúdok a črevá budú opäť hebké a ľahké a privedie ho to k dobrému tráveniu.

1 l mäsového vývaru, hrsť listov vratiča

Priprav si vývar z hovädzieho alebo slepačieho mäsa. Vmiešaj do neho rozotreté alebo nasekané listy vratiča. Postav znova na oheň a za stáleho miešania chvíľu povar.

(Jesenský, Miloš: Stredoveká kuchárka Vychutnajte si stredovek. Žilinský samosprávny kraj, 2012, str. 26.)


Čo si myslíte o templárskom ráde vy? Objavili sa podľa vás templári aj na Slovensku? Napíšte svoje názory ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: facebook.com/Templars, facebook.com/Templars, youtube, Viola
Odporúčame