Tajomstvá úspešného dôchodku: Takto si jeseň života vychutnáte plnými dúškami

dôchodok

sxc.hu

Ste vo veku, kedy sa už zamýšľate nad tým, ako budete tráviť svoj zaslúžený odpočinok na dôchodku? Hoci medzi mnohými obyvateľmi Slovenska panujú skôr pesimistické vízie spojené s nepriaznivou finančnou situáciou, podľa odborníkov veľkú úlohu zohráva psychika a náš vlastný postoj. Aby ste sa na dôchodku necítili odložení alebo zbytoční, niektoré kroky môžete podniknúť už dnes. Ponúkame vám návod na to, ako si aj na staré kolená užívať svoj voľný čas a zostať čulým.

Dôchodok nie je koniec, ale nový začiatok

Jeseň života predstavuje akýsi zlomový okamih, kedy zvyčajne prestaneme byť zárobkovo činní. Na druhej strane však v tomto období už nemáme nijaké povinnosti – nikomu sa netreba zodpovedať a nikam sa netreba ponáhľať. Všetky tieto aspekty a aspoň aká-taká finančná podpora od štátu nám vytvára skvelé podmienky na to, aby sme sa venovali tomu, čo je pre nás v živote skutočne dôležité. Práve v tomto období môžete stráviť neobmedzené množstvo času so svojimi blízkymi a sústrediť sa na vlastné záujmy. Ich naplnenie možno nájdete pri vnúčatách a možno v dobrovoľníckej práci pre nejakú komunitu. Dôchodok totiž neznamená, že prestávate byť prospešným pre spoločnosť, práve naopak.


Mohlo by vás zaujímať: Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete


Nájdite svoju vášeň

Nenarážame teraz na lásku vášho života, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou už máte po svojom boku. Reč je o koníčkoch, záľubách a všetkých činnostiach, ktoré vám prinášajú satisfakciu a neobyčajnú radosť. Ste posadnutý vláčikmi? Postavte si vlastnú železnicu. Milujete hory? Každý víkend vyrazte niekam na túru (ak vám to zdravie dovolí). Tak ako počas vášho produktívneho obdobia, aj na dôchodku sa venujte tomu, čo vás vnútorne obohacuje. Nie vždy je ľahké toto hobby nájsť, a preto ak svoju voľnočasovú vášeň ešte nemáte, s jej hľadaním začnite čím skôr. Práve vďaka nej totiž nájdete dôvod, ktorý vás každý deň vytiahne z postele.

Zostavte si zoznam vlastných úspechov

Zoberte si do ruky pero a papier a spíšte si pod seba všetky ciele, ktoré sa vám doteraz podarilo naplniť. Medzi dosiahnutými úspechmi môže byť čokoľvek od práce (zahraničné cesty, zaujímavý post, stretnutia s významnými ľuďmi) cez hmotné objekty (vlastný dom, spoľahlivé auto) až po rodinný život a súkromie (harmonické manželstvo, výchova a zabezpečenie potomkov). Práve vďaka obhliadnutiu sa za tým, čo sa vám v živote podarilo, objavíte nové výzvy. Uspokojovať sa s tým, čo bolo doteraz, sa na dôchodku rozhodne nemusíte. Vedľa úspechov si napíšte zoznam reálnych cieľov, ktoré by ste ešte chceli stihnúť. Či už to budú cestovateľské zážitky alebo čokoľvek iné, je to len na vás.


Mohlo by vás zaujímať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


Hľadajte spoločnú cestu s partnerom

Ak už budete mať úplne jasno v tom, ako chcete svoju starobu prežiť, svoje predstavy konfrontujte s víziami partnera. Mnoho vzťahov totiž pri vstupe do dôchodkového veku prechádza krízou. Zatiaľ čo doteraz sa dvojica vídavala mimo práce, zrazu trávi spolu všetok čas. Aby ste sa vyhli hádkam a ponorkovej chorobe, vyhraďte si priestor na pokojný rozhovor a určite si pravidlá. Tým najlepším možným riešením je, aby ste sa vo väčšine bodov vzájomne prispôsobili a aby ste si čiastkové ciele vychutnávali bok po boku.

Vyskúšajte protiklady dní

Aby ste neupadli do stereotypu, snažte sa z času na čas vybočiť z vyjazdených koľají. Zatiaľ čo v jeden deň si môžete dopriať horský výstup alebo túru po nákupných centrách, druhý deň môžete stráviť čítaním knihy v tieni stromu. Nielenže tak doprajete svojmu telo čas na potrebnú regeneráciu, no navyše vám váš životný štýl bude pripadať vzrušujúcejší. Tajomstvo spočíva v tom, aby ste sa vedome usilovali jednotlivé dni od seba v čo najväčšej miere odlíšiť. Sami uvidíte, že takéto oddychovanie vás bude naozaj baviť.


Aké sú vaše predstavy o dôchodku? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame