Tajomstvo jaskýň na Kaukaze: Zlepšuje imunitu, alergiu aj chudokrvnosť

Mumio

wikipedia.org/Chirag jindal

O jeho účinkoch sa vie pomerne veľa, no stále nie je presne objasnené, ako mumio vzniká. O jeho pozitívnych vplyvoch mumia na ľudský organizmus vedel už Aristoteles. Postupne k nemu pribúdali ďalšie a ďalšie, na ktoré sa prišlo v období staroveku i stredoveku. Novšie vedecké výskumy v Rusku, Bielorusku, Ukrajine, Číne, Indii, Iráne či USA mnohé z týchto účinkov potvrdili.

Je silným antiseptikom a organizmus posilňuje

Poznajú ho Tibeťania, Indovia i Arabi. Pochádza z jaskýň, ktoré sú vysoko v horách. Medzi najznámejšie náleziská mumia patria Kaukaz a Altaj. Za najkvalitnejšie je považované mumio, ktoré pochádza z Kirgizska. Horská živica pôsobí hlavne ako antiseptikum a má výrazné posilňujúce účinky. Skladá zo živých i neživých látok. Je bohatá na minerály, stopové prvky, aminokyseliny, vitamíny, éterické oleje, látky pôsobiace ako prírodné antibiotiká, chlorofyl  a ďalšie.

Niektoré z pozitívnych účinkov horskej živice

  • posilňuje činnosť imunitného systému
  • dodáva organizmu energiu pri fyzickom i duševnom výkone
  • má protizápalové účinky, čo možno využiť pri zápaloch dýchacích ciest, ďasien, hemoroidoch, gynekologických problémoch a pod.
  • posilňuje kosti a je prevenciou osteoporózy
  • pomáha pri ťažkostiach s trávením (zápcha, hnačka)
  • detoxikačné schopnosti
  • je nápomocná pri zmierňovaní alergických ochorení
  • podporuje koncentráciu a pomáha lepšie zvládať stres
  • podporuje krvotvorbu a je prevenciou anémie

Mohlo by vás zaujať: Liečba zlomenín po novom: Namiesto klasickej sadry plast


Ako prebieha kúra s mumiom?

Mumio sa užíva v závislosti od hmotnosti človeka alebo od zdravotných problémov, ktoré ho trápia. Pri dávkovaní platí, že na 30 kg hmotnosti sa užíva 0,1 g horskej živice. Teda napríklad 60-kilový človek by mal prijať 0,2 gramu mumia ráno a večer. Potrebné je dostatočné zapitie teplou vodou alebo čajom. Zväčša sa po desiatich dňoch užívania robí prestávka. Dĺžka kúry je zvyčajne jeden mesiac. Mumio môžu užívať aj deti a tehotné ženy. Nie je však vhodné pre tých, ktorí majú ľadvinové kamene.

Tipy na použitie mumia pri zdravotných ťažkostiach

Horská živica je vhodná na vnútorné i vonkajšie použitie. Pri vonkajšom používaní možno z mumia pripraviť napríklad masť alebo vodný roztok.  

  • Mumio s medom na posilnenie imunity

Na posilnenie obranyschopnosti zmiešajte 500 gramov medu s 5-8 g horskej živice. Užívajte tri razy denne vždy pred jedlom.


Mohlo by vás zaujať: Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom


  • Masť s mumiom proti bolesti chrbta

Pri bolestiach chrbta je potrebné zmiešať 30 g borovej masti s 5 g mumia a niekoľkokrát denne nanášať na boľavé miesto. Masť treba spotrebovať do troch mesiacov.

  • Pri bolesti hrdla treba mumio cmúľať

Hoci mumio nechutí najlepšie, pri bolesti hrdla a nachladnutí je najlepšie mumio cmúľať dva razy denne. Ak vám jeho chuť nesedí vôbec, tak ho skombinujte napríklad s medom.

  • Pri ekzémoch si ho dajte spolu s rakytníkovým olejom

Olej získaný z plodov rakytníka rešetliakového má protizápalové a hojivé účinky. Zvyčajnú dávku mumia užívame spolu s čajovou lyžičkou rakytníkového oleja ráno i večer. Zároveň sa postihnuté miesto natiera 4-percentným vodným roztokom z mumia.


Mohlo by vás zaujať: Užitočné buriny v záhrade: Žihľava, kostihoj či skorocel vášmu telu prospejú


Ako rozpoznať pravé mumio?

Čisté mumio má čiernu, resp. tmavú a lesklú farbu. Jeho chuť je horká. Poznávacím znakom pravého mumia je aj to, že sa pri kontakte s telesným teplom rozpúšťa a má vôňu pripomínajúcu asfalt. V niektorých prípadoch je kombinované s inými zložkami, ako napríklad s propolisom, vtedy nie je farba znakom pravosti.

Mumio kúpite v špecializovaných obchodoch vo forme tabliet. Dajte pozor na to, aby bolo 100 % čisté, teda iba očistené vodou od prímesí. Zvyčajne je obsah jednej tablety 200 mg. Balenie so 60-timi tabletami vás vyjde okolo 15 eur.


Vyskúšali ste už kúru s mumiom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org/Chirag jindal, wikipedia.org/Chirag jindal, Mirka
Odporúčame