Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku

Olivový olej

photl.com

Isto viete, že tak ako stroje, aj ľudia potrebujú pravidelne premazať. No nie je olej ako olej… Ten olivový už dlhšie vedci radia nad ostatné. Aké sú jeho pozitíva a podľa čoho si vybrať ten správny?

Až 80% z neho sú nenasýtené mastné kysliny. Okrem toho v jeho 100g nájdete až 12 mg antioxidantov a vitamínu E. Ten je veľmi dôležitý pre našu pleť, vlasy a nechty. Olivový olej vám na rozdiel od tých ostatných môže pomôcť pri viacerých problémoch. Podporuje trávenie a metabolizmus, takže ak mávate problém s zápchou, je pre vás jednoznačne ten pravý. Olivový olej zároveň znižuje riziko srdečných ochorení.


Mohlo by vás zaujať: Sladký všeliek: Med proti nespavosti či namiesto antibiotík!


Dve lyžice denne

Americkí vedci odporúčajú denne zjesť až dve polievkové lyžice tejto zlatej tekutiny. Spôsob vraj nerozhoduje, no aby ste vitamíny v ňom neznehodnotili, mali by ste ho jesť surový. Ideálny teda je v šalátoch. Netreba sa báť ani toho, že by ste si ním pokazili na kalórie skromnú večeru. V jednom grame sa skrýva len 7 kalórií. A hoci si na jeho chuť treba trošku privyknúť, oplatí sa to. Časom vám prestane prekážať dokonca aj v koláčoch.

Ktorý si vybrať?

Najkvalitnejšie z bežnej ponuky sú panenské olivové oleje. Oproti tým obyčajným majú tú výhodu, že sú spracovávané len čisto mechanicky (lisovaním za studena atď.) – bez použitia chemických prísad. Kvalitnejšie (a drahšie) sú pritom extra panenské oleje, v ktorých je maximálna možná kyslosť 0,8 až 1 percento. Pri klasických panenských je toto číslo o percento vyššie, chuťovo v nich však až taký veľký rozdiel byť nemusí. Olivový olej by vám mal v dobrom stave vydržať rok až rok a pol – samozrejme za predpokladu dobrých skladovacích podmienok. Ideálne je ho uchovávať v tme, pri teplote 18 – 20 stupňov.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom čokoláda: Skvelá na mozog, nervy aj proti infarktu


Účinkuje aj zvonka

Jeho vitamíny si môžete dopriať aj cez pokožku. Veď olivový olej je základom mnohých krémov proti suchej pleti, či vráskam. Tak prečo by mal škodiť? Suché miesta na koži ním môžete smelo premasťovať aj niekoľko ráz denne. Nehovoriac o pokožke v oblastiach tvárových vrások. Odporúča sa aj na lakte a kolená, kde je koža neustálymi zhybmi viac namáhaná.

Poteší aj vlasy

Najmä suché, vyčerpané farbením alebo trvalou. Zábal z olivového oleja je dobré prikryť igelitovým  vreckom a nechať pôsobiť aspoň 5-10 minút. Takto môžete svoje vlasy pripraviť na lyžovačku, dovolenku pri mori, či naopak ich takto po teplotnej záťaži opäť vzpružiť. Je jedno, či si ním potriete suché alebo ešte vlhké čerstvo umyté vlasy. Budú si to pamätať.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o vajíčkach: Pomáhajú proti starnutiu aj počas diéty


Spevní nechty

Ak máte lámavé nechty a nech robíte čokoľvek nedarí sa vám z nich vypestovať ani len polodlhé, je na čase ich posilniť. Do malej misky nalejte trochu olivového oleja, tak aby ste do nej mohli ponoriť končeky prstov. Je veľmi dôležité, aby boli ponorené aj nechtové lôžka. Cez tie sa totiž nechty vyživujú. Doprajte si takúto nechtovú kúru aspoň 4 razy do týždňa a uvidíte, že nechty vám časom spevnejú.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame