Tajomstvo slovíčka makrobiotika: Lepšou stravou k zdravšiemu telu

Makrobiotická strava

isifa.com

Mnoho ľudí už o makrobiotike čo to počulo, no viacerí nevedia presne, čo tento spôsob stravovania prináša. Jedná sa o stravu, ktorá blahodarne pôsobí na náš organizmus a má údajne aj liečivé účinky. Vysvetlíme vám hlavné zásady tohto stravovania a to, ako sa môžete makrobiotikom stať aj vy.

Makrobiotika prináša nielen výživu vo forme zdravej stravy a liečbe pomocou potravy, no aj životnú filozofiu, ktorá rešpektuje zákony prírody a vesmíru. Jedná sa o akési umenie predĺženia a skvalitnenia života pomocou stravy. „Odkedy som sa začala stravovať podľa makrobiotických zásad, zlepšil sa môj zdravotný stav a cítim sa lepšie. Navyše je táto strava veľmi zdravá a chutná. Jedenie je pre mňa odvtedy už niečo viac, ako len biologická potreba. Na túto stravu postupne prešla aj moja dcéra so svojou rodinou,“ zveruje sa nám pani Eva.   


Tiež by vás mohlo zaujať: V zdravom tele zdravý duch: Začnite s chudnutím ešte dnes


Pozor na stravu

Pri stravovaní týmto spôsobom, musíte dbať najmä na to, aby potrava, ktorú idete jesť bola dopestovaná, resp. chovaná v čo najbližšom okolí vášho bydliska. Makrobiotika neuznáva potravu, ktoré je dovezená z ďalekých končín sveta. Takúto potravu nepovažuje za zdraviu prospešnú. Každé jedlo, ktoré vložíme do úst, by sa malo navyše viac krát prežuť, aby sa stalo tekutým, premiešalo so slinami a uľahčil sa tak proces trávenia a jeho prechod tráviacim ústrojenstvom. Nezabúdajte na to, že strava, ktorú makrobiotici jedia, musí byť produktom ekologického hospodárstva, nesmie byť chemicky konzervovaná, ani ošetrovaná a mala by byť čo najčerstvejšia.

Ako sa stravovať makrobioticky?

Ak sa chcete stať makrobiotikom, alebo sa aspoň čo najviac priblížiť ich zdravej strave, voľte  nasledovný pomer stravy vo vašom jedálničku: 50% celozrnné obilniny, 5% polievky, 10% strukoviny a morské riasy a 35 % zelenina. Jedlá sa tepelne upravujú čo najmenej a dbá sa na to, aby sa v strave obmedzila konzumácia mlieka, mliečnych výrobkov a syrov, pretože zahlieňujú organizmus. Menej vhodné je taktiež mäso, avšak nie je úplne vylúčené – najmä to, ktoré pochádza z biologického chovu. Dopriať si naopak môžete orechy a rozličné semená, ako aj ryby, či ovocie, avšak len to, ktoré sa pestuje v našom podnebnom pásme.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip pre všetkých chudnúcich: Obklopte sa červenou!


Hlavné zásady makrobiotiky:

  • konzumácia potravín z najbližšieho okolia
  • potraviny musia byť vysokokvalitné a spĺňať ekologické normy (označujú sa ako produkty ekologického hospodárstva – „EKO“)
  • potravina musí byť čo možno najčerstvejšia
  • dostatočné požuvanie každej potraviny (asi 50-krát)
  • potraviny nesmú byť chemicky konzervované
  • obmedzenie mäsa, mliečnych výrobkov a syrov
  • okrem diéty odporúča masáže, bankovanie, prehrievanie organizmu, zábaly, ale aj aromaterapiu, či muzikoterapiu
  • osobnostný rozvoj  a pozitívny prístup k životu
Zdroj: isifa.com, isifa.com, Nela
Odporúčame