Tajomstvo vždy upravených vlasov: Suchý šampón je niekedy na nezaplatenie

Žena v strednom veku

thinkstockphotos.com

Suchý šampón, alebo prostriedok na bleskové odmastenie vlasov bez umývania, je tajnou zbraňou mnohých zaneprázdnených žien, aj keď o tom možno nehovoria. Pre niektorých je možno len fetišom socializmu, no hneď ako potrebujú rýchlu úpravu účesu, siahajú po ňom aj oni. Kedy je táto pomôcka vecou na nezaplatenie a kedy ju radšej nepoužívať?

Suchý a rýchly

Suchý šampón je niekedy naozaj na nezaplatenie. Čo ak vám znenazdajky príde návšteva, zaspíte do práce, či sa vyskytne neočakávaná príležitosť na skvelý zážitok, ktorá však nepočká? Váš imidž môže vždy a rýchlo zachrániť nenápadná fľaštička, na ktorej sa vyníma názov suchý šampón (dry shampoo). Preto je dobré mať ho doma k dispozícii, na občasné nutné použitie.

Stačí raz za týždeň

Tak ako všetko, aj suchý šampón má svoje výhody a zároveň nevýhody. Jednou z nich je to, že pri príliš častom používaní môže nadmerne vysušovať vlasy a pokožku hlavy a spôsobiť lupiny. Preto by ste to s jeho používaním nemali preháňať a nepoužívať ho napríklad každý, alebo každý druhý deň. Pokiaľ si ním pomôžete raz za týždeň či dva, nemôže vám nijako uškodiť. Práve naopak, párkrát vlasy ušetrí od namáhavého umývania a rozčesávania. Keďže zanecháva vo vlasoch jemný biely poprašok, ak ste brunetka, hľadajte v drogérii špeciálny suchý šampón pre tmavovlásky.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť


Ako ho použiť?

Suchý šampón v spreji nastriekajte rovnomerne ku korienkom do celej vlasovej časti hlavy. Potom ho vyčešte alebo vyfénujte, čo pomôže aj tvaru vášmu účesu. Iní zas na odstránenie zvyškov používajú uterák. Niekto vlasy nevyčesáva, ale sa len predkloní dopredu a vlasy si prstami prechádza a prevzdušňuje ako pri šampónovaní pokožky hlavy, až kým neucíti svieži pocit, ako pri čerstvo umytých vlasoch. Táto finta dokáže predĺžiť dĺžku pôsobenia šampónu, pretože si ho tak vtriete aj do pokožky hlavy, odkiaľ sa maz ku vlasom dostáva. Svieži pocit by vám tak mal vydržať aspoň 24 hodín.

Na akom princípe to funguje?

Hlavným fígľom fungovania suchého šampónu je obsah škrobu, väčšinou ryžového, ktorý do seba vpije mastnotu  a vlasy tak vyzerajú ako čerstvo umyté. Dostanete ho kúpiť v sprejovej, alebo púdrovej konzistencii, za ceny približne od 2 do 7 Eur. Ak nemáte po ruke suchý šampón a ste zúfalá, pretože potrebujete rýchlu pomoc, podobným spôsobom poslúži aj detský púder. Vyčesať ho však z vlasov bude o niečo náročnejšie.

Výhody a nevýhody

  • Výhody: úspora času, rýchla úprava pri nečakaných udalostiach, vlasy stoja lepšie ako po klasickom umytí, dobrá pomôcka pri cestovaní
  • Nevýhody: nie je určený na každodenné použitie, vôňa nemusí sadnúť každému, hrozba lupín a suchej pokožky, stopy prášku vo vlasoch

Mohlo by vás zaujať: Kozmetika s obsahom konope: Pomôže pri rôznych kožných problémoch či lupinách


Prečo sa vaše vlasy nadmerne mastia?

Čo si budeme hovoriť. Každodenné umývanie vlasov je otrava a oberá nás o drahocenný čas. Preto po ňom siahajú aj ženy, ktoré trpia nadmerným mastením vlasov. Nadprodukcia mazu pokožky hlavy je signálom nerovnováhy v tele alebo chýbajúcich vitamínov A, H, alebo B6, či nadmernou konzumáciou bielkovín alebo alkoholu. Vietor do plachiet však môže dodávať aj znečistené ovzdušie, či mestský smog. Stav zlepšuje dvojnásobné umývanie vlasov. Prvý raz sa šampónom zmyje mastnota a nečistoty a až pri druhom našampónovaní sa do nich dostane výživa zo šampónu. Pozor na kondicionéry – nikdy ich nedávajte ku pokožke hlavy, ale len na spodnú polovicu vlasov, pretože by boli za chvíľu opäť mastné. Kondicionér patrí len na končeky.

Vyrobte si suchý šampón doma

Potrebujeme: 1 lyžicu kukuričného škrobu a pár kvapiek esenciálneho oleja.

Postup: Jednoducho v nádobke zmiešajte škrob s olejom, pomocou štetca na make-up votrite do vlasov a vyčešte, alebo vyfénujte. Ak ste tmavovláska, vmiešajte do škrobu aj ½ lyžice nesladeného kakaového prášku, prípadne množstvo kakaa prispôsobte svojmu odtieňu. Čím viac ho pridáte, tým tmavší šampón vám vznikne.


Používate suchý šampón? Napíšte svoje skúsenosti s ním ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame