Takmer každý starý rodič robí jednu chybu: Viete, ktorá to je?

Babička

gettyimages

V detskom veku je to však veľmi náročné zvrátiť a až 3 zo 4 detí trápi tento stav aj v dospelosti. Kvôli hroziacim zdravotným rizikám čoraz viac mladých rodičov obmedzuje prístup svojich ratolestí k sladkostiam. Vy ste však dobrý starý rodič, ktorý rád svoje vnúčatá poteší sladkosťou alebo odmení návštevou v cukrárni. Ak sa kvôli tomu dostávate …

V detskom veku je to však veľmi náročné zvrátiť a až 3 zo 4 detí trápi tento stav aj v dospelosti. Kvôli hroziacim zdravotným rizikám čoraz viac mladých rodičov obmedzuje prístup svojich ratolestí k sladkostiam. Vy ste však dobrý starý rodič, ktorý rád svoje vnúčatá poteší sladkosťou alebo odmení návštevou v cukrárni. Ak sa kvôli tomu dostávate do konfliktu s vlastnými deťmi, nevestou alebo zaťom, čítajte ďalej. Pozrieme sa na to spoločne z viacerých uhlov a nájdeme zaujímavé riešenia, vhodné pre všetky zúčastnené strany.

Túžba po obľúbenosti

Je veľa príkladov a reálnych skúsenosti, kedy sa mladí rodičia cítia nepochopení vo svojej snahe. Starí rodičia majú zase pocit krivdy, že im bolo vyčítané, ako vlastným vnúčatám škodia. Okrem toho do hry vstupuje aj zaujímavý prvok súťaživosti a konkurencie. Čo myslíte, budú mať dnešné deti radšej starých rodičov, ktorí sa s nimi vyberú do nákupného centra a cukrárne, alebo tých, s ktorými strávia čas v lese či pri záhradných prácach?

Mohlo by vás zaujímať: Ako byť ideálnym starým rodičom? Čas s vnúčencami predlžuje život

Na sladké sa ľahko zvyká

Zbytočne som mame vysvetľovala, že Hanke nedávame sladkosti ani sladenú vodu. Vždy, keď prídeme na návštevu, má napečené koláče aj zákusky a pripravený balík sladkostí pre malú. Hnevá sa na mňa keď jej poviem, že radšej mohla nakúpiť ovocie.” Je vám tento scenár povedomý? Rozdávanie sladkostí je u starých rodičov vnímané ako prejav lásky k vlastným vnúčatám. Dieťa si vytvorí návyk, že vždy keď uvidí babičku alebo dedka dostane niečo, čo mu rodičia nedovolia. Sú dokonca známe aj také situácie, kedy si deti sladkosti od starých rodičov schovávali v zásuvke, boxe na hračky alebo pod posteľou a vyjedali ich tajne.

Pre deti to nie je vhodné

Už od útleho veku je dôležité formovať v najmenších vzťah k zdravej strave, pohybu a času aktívne strávenému v prírode. Nástupom do školy sa slabo vybudované návyky rýchlo rozsypú pod tlakom občerstvenia z bufetu a vreckového, ktoré budú míňať na sladké a mastné jedlá. Z vášho milého vnúčika sa ľahko môže stať školák zhrbený nad svojim mobilom, bez fyzickej kondície a frfľajúci na všetko ovocie a zeleninu na tanieri.

Aj staršia generácia môže mať zásadný vplyv pri výchove. Ukážte, že spolu viete vychádzať a všetci ťahajte jedným smerom. Prispejete zároveň k tomu, že deti budú vyrastať v jednotnom systéme, v rovnakých hodnotách a v spokojnej rodinnej atmosfére. Nemusia v malej hlavičke riešiť, prečo im rodičia sladkosti odopierajú, keď babka s dedkom kúpia, na čo si prstom ukážu. Dokážete dbať na prísun dôležitých živín potrebných pre ich rast, nepodporujete tvorbu zubného kazu ani riziko obezity.

Mohlo by vás zaujímať: Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program

Skúste to radšej takto:

  • Neodmeňujte dieťa sladkým, ak zje obed alebo večeru. Hlavné jedlo bolo predsa dostatočne sýte a výživné.
  • Stavte na zdravšie ovocné alternatívy. Napríklad pestrofarebný ovocný šalát, dreň či pyré. Alebo si spoločne pripravte domáce müsli tyčinky, tvarohové krémy s ovocím a orieškami, na raňajky vyskúšajte ovsené kaše s ovocím.
  • Doprajte vnúčatám radosť z objavovania a trávte s nimi hodnotný čas. Jednoduché aktivity ako bicyklovanie po parku, púšťanie šarkana, majstrovanie v dielni alebo pomoc v záhradke z vás jednoznačne urobia obľúbeného starého rodiča. Ukážte mu svoje tajomstvá a podeľte sa o zážitky zo svojho detstva.

Ako sa snažíte byť ideálnym starým rodičom vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame