Takto robia veci šťastní ľudia: Inšpirujte sa a buďte jedným z nich

Muž

thinkstockphotos.com

Nezáleží na tom, koľko máte rokov, ako vyzerá vaše bankové konto a ani na tom, kam ste sa dopracovali v profesionálnej oblasti. Na zmenu totiž nie je nikdy neskoro a vždy je priestor na to, aby ste si splnili svoje sny a hlavne prežili svoj život v šťastí a spokojnosti.

„Aby ste boli šťastní, majte oči, čo vidia romantiku v každodennosti, srdce dieťaťa a prostú dušu,“ tvrdil známy americký kazateľ a autor kníh o pozitívnom myslení N. V. Peale. Bola to jedna z jeho mnohých rád pre naplnený život. Čo ďalej robiť, aby ste sa aspoň priblížili k stavu vnútornej spokojnosti a skutočnej radosti?

Buďte vďační za každý nový deň

Odborníci M. Seligman, R. Emmons a M. McCullough z University of Massachusetts v Spojených štátoch sa venujú štúdiu vďačnosti a jej vplyvu na telesné a duševné zdravie. Zistili napríklad to, že denné praktizovanie vďaky súvisí s vyššou úrovňou nadšenia, odhodlania, pozornosti, energie, ale aj s dlhším a kvalitnejším spánkom.

Takisto tí, ktorí o vďačnosti premýšľajú, hovoria, či píšu, sú viac empatickí a menej ich zaujíma hmotný majetok. No a zdá sa, že podľa výskumu každodenná vďačnosť za všetko, čo človek má, môže slúžiť ako prevencia proti vzniku chorôb koronárnych artérií.

Náš tip: Vďačnosť môžete praktizovať napríklad tak, že niekoľkokrát počas dňa budete v mysli, alebo ďakovať za všetko, čo máte. Takto ju úprimne precítite. Takisto ju môžete prejaviť na papieri. Ak budete vďační za to, čo máte, pritiahnete si do života ešte viac pozitívnych vecí.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Žite pre prítomnosť

Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, kam smerujú vaše myšlienky počas dňa? Často je to o plánovaní toho, čo príde o niekoľko hodín, zajtra, o týždeň či o mesiac. Premýšľame nad tým, aké to bude skvelé, keď o niekoľko rokov pôjdeme do dôchodku a budeme môcť konečne odpočívať. Alebo sa vraciame do minulosti a riešime, prečo sme to a to neurobili inak, vyčítame si chyby a nevieme odpustiť sebe ani druhým.

Lenže pri takomto spôsobe myslenia a žitia nám uniká to najpodstatnejšie – prítomnosť. Tu sa snáď najviac hodí známy výrok Dalajlámu, ktorý na otázku, čo ho na nás ľuďoch najviac prekvapuje, odpovedal: „Ľudia. Pretože obetujú zdravie, aby zarobili peniaze. Potom obetujú peniaze, aby znova získali zdravie. Potom sa tak znepokojujú nad budúcnosťou, že si neužívajú prítomnosť, a tak nežijú ani v prítomnosti, ani v budúcnosti. A žijú tak, akoby nikdy nemali zomrieť a nakoniec zomrú bez toho, aby vôbec niekedy žili.“

Robte to, čo vás baví

Možno nemáte prácu snov alebo neviete, kde vám „hlava stojí“, ale čas na svoje koníčky by ste si mali nájsť vždy. Zabudnite na výhovorky, pretože všetko je o tom, že ak niečo skutočne chcete, čas i prostriedky si nájdete. Preto maľujte, pestujte kvety, venujte sa turistike či ručným prácam. Pocítite obrovskú radosť a naplnenie.

Športujte

To, že máte päťdesiat a nikdy ste nešportovali, neznamená, že s tým nemôžete začať teraz. Pravidelný šport sa spája nielen s telesnými, ale aj duševnými benefitmi, a dokonca podľa vedcov aj zlepšuje vnímanie vlastného tela. Ak teda máte pocit, že sa nemáte dostatočne radi kvôli veľkému bruchu či zadku, zacvičte si 30 minút. Tento čas by mal podľa vedcov z University of British Columbia stačiť na to, aby ste svoje telo vnímali pozitívnejšie. Vedci na to prišli tak, že sledovali ženy, ktoré 30 minút cvičili. Tie sa počas tréningu a minimálne 20 minút po cvičení cítili štíhlejšie, silnejšie a krajšie.


Mohlo by vás zaujímať: Toto je 10 najšťastnejśích krajín sveta: Kde sú Slováci? Medzi Kuvajtom a Bahrajnom


Preferujte zdravé potraviny

Strava vo veľkej miere ovplyvňuje to, ako sa cítime. Ak sme chorí, nemôžeme byť šťastní. Veď chorý človek si želá iba jedno – vyzdravieť. Voľba správnych potravín teda vplýva na naše fyzické i duševné zdravie. S lepšou náladou sa spájajú napríklad potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín D, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, aminokyselina tryptofán (prekurzor serotonínu), horčík a mnohé ďalšie. Usilujte sa teda o to, aby bol váš jedálny lístok zdravý, pestrý a vyvážený.

Buďte sami sebou

V mnohých prípadoch nám záleží na tom, čo si pomyslí zvyšok rodiny, priatelia či susedia, a preto konáme tak, aby sme sa vyhli ohováraniu z ich strany. Často to znamená, že robíme rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s naším presvedčením a tým, čo naozaj chceme. Výstižne to povedal Steve Jobs: Váš život je obmedzený, tak ním neplytvajte tak, že budete žiť život niekoho iného. Nenechajte sa vlákať do pasce dogmy – teda žiť na základe výsledkov myslenia iných ľudí. Nedovoľte, aby hluk cudzích názorov utopil váš vlastný vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, majte odvahu ísť za svojím vlastným srdcom a intuíciou. Tie už akosi samé vedia, čím sa naozaj chcete stať. Všetko ostatné je druhoradé.“


Prevládajú vo vašom živote pocity šťastia a radosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame