Obťažuje vás nadúvanie a plynatosť? Poznáme účinné spôsoby, ako sa ich zbaviť

Žena s bolesťami brucha

Nadúvanie a plynatosť nás môže dostať do nepríjemných situácií (Zdroj: GettyImages)

Nadúvanie a plynatosť nás môže dostať do nepríjemných situácií. Predovšetkým, ak sa škvŕkanie ozve v tichej čakárni u lekára či pri vybavovaní pracovných záležitostí, kde si chceme zachovať profesionalitu. Za nafukovanie si môžeme niekedy sami. Ak sme sa však k nemu prepracovali nesprávnymi stravovacími návykmi a nedostatkom pohybu, dá sa to napraviť.

Jedzte pomalšie a pravidelne

Nadúvaním častejšie trpia ľudia, ktorí jedia v chvate, nárazovo a jednotlivé sústa dôkladne nepožujú. V tráviacej sústave totiž existujú dva druhy plynov. Plyny, ktoré vyprodukujú črevné baktérie a plyny, ktoré sa do brucha dostanú spolu s jedlom a nápojmi. Najväčšiu škodu páchajú bublinkové nápoje, rozprávanie počas jedla a aj jedenie “za behu”. Ak každé sústo požujete aspoň 30-krát, jeho štruktúra sa zjemní a bude ľahšie stráviteľné. Množstvo vzduchových bubliniek, ktoré si naženiete do žalúdka, sa tak značne minimalizuje.


Mohlo by vás zaujať: Vyhrajte nad plynatosťou a nafúknutým bruchom: Zbavte sa ich účinne vďaka našim trikom


Vylúčte potravinové intolerancie

Za nadmernou tvorbou plynov a hlučnými pohybmi čriev môžu byť potraviny, voči ktorým máte intoleranciu. Nemusia vám spôsobovať okamžité problémy, preto ste im možno doteraz nevenovali dostatok pozornosti. Najčastejšie sa objavuje porucha trávenia laktózy (mliečny sacharid), fruktózy (ovocný cukor), lepku (bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách), ale aj porucha trávenia vajec. Ak sa po niektorých jedlách cítite vyslovene ťažko, pokúste sa ich dočasne eliminovať a pozorujte, či sa budete bez nich cítiť lepšie.

Vyskúšajte silu ukrytú v mätovom oleji

Mäta je jednou z byliniek, ktorú nájdete takmer v každom čaji určenom na úpravu trávenia. Obsahuje zlúčeniny, ktoré uvoľňujú črevné svaly, vďaka čomu dochádza k efektívnejšiemu pohybu plynu a stolice. Výnimočná sila sa však ukrýva aj v menej známom mätovom oleji. Už pár kvapiek denne môže zaúčinkovať ako prevencia pred bolesťami brucha, nadúvaním a plynatosťou. Naznačuje to aj zbierka deviatich štúdií na viac než 720 ľuďoch trpiacich syndrómom dráždivého čreva (IBS). Pri podávaní mätového oleja pocítili výraznú úľavu a kvalita ich každodenného života bola zase o kúsok lepšia.


Mohlo by vás zaujať: Nadúvanie už nebude váš problém: Stačí vyskúšať naše tipy


Hýbte sa a cvičte jógu

Výskumy naznačujú, že zadržiavanie plynov je nižšie u ľudí, ktorí sa pravidelne venujú fyzickej aktivite – predovšetkým cvičeniu, ktoré zahŕňalo mierny pohyb, chôdzu po jedle alebo aj strečing. Patrí sem aj cvičenie jógy, kde už 10 – 15 minút denne dokáže s vaším bruchom a trávením zázraky. Pri ásanách (telesné cvičenia) zameraných na brucho pritom nejde o chudnutie a rysovanie tehličiek. Hlavným benefitom je zlepšenie peristaltiky čriev, stimulácia trávenia a uvoľnenie nahromadených plynov. Cvičenie nie je náročné, má skôr relaxačný a uvoľňujúci charakter. Vytúžené odľahčenie sa dostaví do niekoľkých minút.

Pomôže zeler a fenikel

Obe potraviny sa považujú za prírodné diuretiká – odvádzajú z tela vodu. Pomáhajú tiež pri plynatosti. Fenikel obsahuje zlúčeniny ako sú anetol, fenchón a estragol. Ich antispazmatické účinky pomáhajú znižovať nepríjemné pocity v gastrointestinálnom trakte. Preto by sa na overený feniklový čaj nemalo zabúdať. Pri problémoch s trávením má priam až blahodárne účinky. Ak sa obávate nadúvania, vypite preventívne šálku feniklového čaju po jedle.

Šťava zo zeleru je zase jedným z najlepších spôsobov, ako podporiť trávenie a uľaviť od nadúvania. Obsahuje protizápalové flavonoidy, ktoré prispievajú k zdravému fungovaniu a priechodnosti čriev.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame