Ťažké rána sedmospáčov: Naučte sa vstávať s ľahkosťou

spánok

photl.com

Milujete spánok a slovo budík by ste najradšej vyškrtli zo slovníka? Ak aj pre vás ráno zvyčajne predstavuje najnáročnejšiu časť dňa, máme pre vás zopár tipov, ako si proces vstávania uľahčiť. Vykročiť z postele tou správnou nohou je totiž možné aj bez toho, aby ste od základov menili svoj biorytmus.

„Ja sa ráno jednoducho nedokážem vykotúľať z postele. Nastavím si budík aj o pol hodinu skôr, len aby som sa zmieril s tým, že už opäť musím vstávať,“ opísal svoj bežný začiatok dňa čitateľ Eduard (41). Problém s ranným vstávaním v dnešnej dobe s rýchlym životným tempom nie je ničím nezvyčajným. S výnimkou ľudí pracujúcich vo viaczmennej prevádzke sa totiž väčšina z nás ukladá na odpočinok až v neskorých nočných hodinách. A ráno by sme drnčiaci budík najradšej vyhodili von oknom!

V prípade, že sa bez zbytočných drahôt aj vy radíte k nenapraviteľným sedmospáčom, vyskúšajte niektoré (alebo aj všetky) z nasledovných rád. Je totiž možné, že náročné rána už onedlho budete zvládať ľavou zadnou. Samotný spánok, snívanie a relaxácia tela predsa prebieha vďaka centrálnej nervovej sústave. Všetko sa začína v hlave a to do istej miery možno poľahky ovplyvniť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Stop prebdeným nociam: Zaspávajte aj bez počítania ovečiek!


  1. Nalaďte sa pozitívne už od prvej sekundy – ak sa zobúdzate s budíkom z mobilného telefónu, doprajte si čo najpríjemnejšiu melódiu. Takú, ktorá vám nespôsobí šokovú terapiu, ale naštartuje vaše zmysly tým správnym smerom.
  2. Myslite optimisticky – už v posteli si zrekapitulujte, čo všetko vás v daný deň čaká. Predstavte si konkrétne situácie, ktoré vyriešite s ľahkosťou, vsugerujte si ich úspešný priebeh. S pozitívnymi myšlienkami vám všetko pôjde ako po masle.
  3. Jemný strečing nikdy neuškodí – nikto od vás nechce, aby ste z ničoho nič začali v skorých hodinách behávať kilometre. Skúste sa však naštartovať nielen v mysli, ale aj po fyzickej stránke. Otvorte si okno, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a ponaťahujte si stuhnuté svalstvo. Rozprúdite si krv a okysličíte si mozog – ideálnejšia kombinácia na začiatok dňa snáď ani nejestvuje!
  4. Osviežte sa – ak sa ráno nedokážete nijako prebrať, doprajte si blahodarnú sprchu. Najskôr s teplou vodou, aby ste si udržali teplo, ktoré vás hrialo v posteli. Postupne však pridávajte studenú a teploty striedajte. Nielenže sa budete cítiť čisto a sviežo, no navyše si tiež poriadne rozprúdite krv v žilách.
  5. Doprajte si kráľovské raňajky – nie množstvom, ale kvalitou. Pripravte si lahodnú kávu alebo čaj podľa chuti a preferencií, niečo malé pod zub, zapnite si rádio, prečítajte si dennú tlač. Získate prehľad a nadobudnete pocit, že sa nemáte kam ponáhľať.
  6. Nezabudnite na pitný režim – vodu, minerálku, džús, čokoľvek tekuté s výnimkou alkoholu… Tak ako vaša myseľ, na nový deň sa musí pripraviť aj váš žalúdok a vylučovací systém. Vďaka vode sa počas každodenného kolotoča budete cítiť ďaleko menej unavení.
  7. Pohyb nadovšetko – ak je to len trochu možné, na ceste do práce sa prejdite. Zaparkujte o jeden blok ďalej, vykašlite sa na výťah, skočte si po kávu so sebou. Vyskúšajte všetko, čo uznáte za vhodné. Odmenou vám bude kontakt s neznámymi tvárami a ľahšia adaptácia na prácu s tými, ktorých už (niekedy bohužiaľ, inokedy našťastie) poznáte.
  8. Začnite najťažšími úlohami – štatistiky hovoria jasnou rečou: najvýkonnejší sme v dopoludňajších hodinách. Ak sa vám navyše podarí zvládnuť najproblematickejšie povinnosti hneď v úvode pracovného dňa, oveľa lepšie si vychutnáte samotný obed a popoludnie.
  9. Zbytočne sa nerozptyľujte – sociálne siete, telefonáty s kamarátkami, rozoberanie napínavého futbalového zápasu z predošlého večera. Všetky podobné požierače času skúste čo i len na jediný deň úplne vyškrtnúť. Možno zistíte, že slovo „nestíham“ až tak často používať nemusíte.
  10. Zostaňte sústredení – ale len na hodinku. Potom sa prejdite na záchod, zalejte si čaj, na pár minút skrátka „vypnite“. Vďaka takýmto cyklom vám ráno ubehne rýchlo a predovšetkým efektívne.

Tiež by vás mohlo zaujať: Recepty na dobrú noc: Zaspávajte bez problémov!


Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame