Ťažkosti so žilami má každý druhý Slovák: Liečte ich, kým je čas!

Nohy

photl.com

Žily sa hlásia o slovo nenápadne. Žiaľ, prvé príznaky chronického žilového ochorenia väčšina ľudí podceňuje a nevenuje im pozornosť. Na Slovensku trpí uvedeným ochorením až polovica populácie, teda každý druhý Slovák. Varovné signály a príznaky niekoľko rokov nevedome ignoruje až 75 percent z nich. Časté sú návštevy lekára až vo veľmi závažnom štádiu – s vredom predkolenia.

Keď krv prúdi naopak

Podľa MUDr. Petra Liptáka, všeobecného lekára, ide v tomto prípade o chronické postupujúce zápalové ochorenie: „Jeho podstatou je nefungovanie žilového systému v dôsledku poškodenia žilových chlopní. Môže vzniknúť reflux – keď krv prúdi akoby naopak. Ide o chronický zápal, preto je  veľmi dôležité, aby sa pacient začal komplexne liečiť už v prvých štádiách ochorenia. Iba tak môže predísť vzniku závažných poškodení končatín vredmi, trombózy a embólie.“

Kľúčovú úlohu vo včasnom záchyte ochorenia zohráva praktický lekár, ktorý má k dispozícii všetky súčasné diagnostické a liečebné možnosti. Zdôrazňujem význam pravidelnej preventívnej prehliadky u svojho všeobecného praktického lekára jedenkrát za dva roky, aj pre skoré odhalenie chronického žilového ochorenia. Všeobecní lekári poskytujú komplexnú a kontinuálnu starostlivosť a je pre nás veľmi dôležité riešiť počínajúce žilové ochorenie preto, aby sme u tých istých pacientov nemuseli neskôr ošetrovať zložité komplikované poškodenia končatín,“ podčiarkol MUDr. Lipták.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prejavy chronického žilového ochorenia

  • pocit nepokojných, unavených či „ťažkých nôh“
  • bolesť pozdĺž žíl
  • bolesti v lýtkach v pokoji (v sede)
  • kŕče, najmä v noci
  • opuchy nôh
  • tŕpnutie, pálenie, svrbenie končatín
  • rozšírenie drobných koncových ciev alebo sieťových žíl
  • neskoršie štádium – zmeny na koži a vred predkolenia

Ťažkosti sa zvýrazňujú počas dňa, v sede a v stoji, naopak v ľahu a pri chôdzi sa zmierňujú.                                                         

Ako prebieha vyšetrenie žíl?

Základom diagnostiky je anamnéza a fyzikálne vyšetrenie pacienta v stoji a poležiačky. Lekár tak získa základný obraz o ochorení, pričom si všíma všetky navonok badateľné zmeny na koži a prípadné opuchy.

Najčastejšie sa využívajú neinvazívne vyšetrovacie metódy. Do tejto skupiny patria najmä ultrazvukové metódy (vreckové dopplerovské prístroje, duplexná sonografia), ktoré umožňujú lekárom nahliadnuť „pod kožu“ a preveriť prúdenie krvi žilami v dolných končatinách. Vyšetrenie pomocou Dopplerovho ultrazvukového prístroja sa robí v stoji, pričom ultrazvuková sonda sa prikladá pod uhlom 45 stupňov proti smeru krvného prúdu. Pacient je zväčša vyzvaný aby zakašľal. Ak sa zistí spätný tok, trvajúci dlhšie ako pol sekundy, nález sa hodnotí ako chlopňová nedostatočnosť,“ vysvetľuje prof. MUDr. Viera Štvrtinová, CSc, predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti. ,,Ďalšou možnou metódou je duplexná sonografia, ktorá priamo zobrazuje žilový systém s prietokom krvi. Použitím tejto metódy možno odmerať a stanoviť presné miesto porušenej funkcie.”

Len vo výnimočných prípadoch sa používajú invazívne vyšetrovacie metódy, ktorých podstatou je meranie žilového tlaku krvavou cestou. Zásadne ich vykonávajú  špecialisti – angiológovia a angiochirurgovia. Zo zobrazovacích metód sem patrí klasická kontrastná RTG flebografia, prípadne izotopová flebografia či CT venografia.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


Liečba žilových ochorení

Konzervatívna liečba

Aby sa predišlo progresii ochorenia, pacient musí užívať protizápalové lieky – pozor, nie lacné výživové doplnky. Nevyhnutnou súčasťou je aj kompresívna liečba. Vhodné sú  kompresné podkolienky kompresnej triedy I alebo lýtkové pančuchy triedy I, ktoré zabezpečujú dostatočnú podporu žilovej pumpy a sú nositeľné aj v lete (klimatický komfort). Upraviť treba aj životosprávu.

Súčasná chirurgická a intervenčná liečba

Podľa prvého slovenského ultrasonografického skríningu realizovaného v roku 2012 až u 55 percent pacientov stačí na odstránenie problémov so žilami sklerotizačná liečba. Moderná skleroterapia sa vykonáva penou a pod nepretržitou ultrasonografickou kontrolou na podklade predchádzajúceho zmapovania žilného riečiska. Z chirurgických riešení dominujú endovenózne techniky, ktoré posunuli rozmer operácie varixov – kŕčových žíl do roviny, o ktorej sa nám pred pár rokmi ani nezdalo. Aktuálne sú dostupné štandardizované protokoly pre laserovú a ešte pokročilejšiu rádiofrekvenčnú abláciu varixov. Operácia sa vykoná bez celkovej anestézy, bez rezu, bez stehov a pacient odchádza 1 hodinu po operačnom výkone. Okamžite mobilizovaný pacient je garanciou minimálnych pooperačných komplikácií. Predpokladom úspešného výkonu je certifikované pracovisko alebo certifikovaný operatér, lebo ani sklerotizácia nie je ako sklerotizácia”, povedal doc. MUDr. František Žernovický, CSc., angiochirurg z Kliniky cievnej chirurgie Národného ústavu srdcových chorôb v Bratislave. 

Dni zdravých žíl

Motto projektu Počúvaj svoje nohy, kým nie je neskoro má upozorniť verejnosť na uvedomenie si závažnosti chronického žilového ochorenia a dôležitosť jeho včasného zachytenia a liečenia vrátane refluxu.  Počas celého apríla zavíta do 25 miest Slovenska pojazdná ambulancia a každý záujemca si bude môcť dať bezplatne vyšetriť nohy a konzultovať svoj stav s praktickým lekárom alebo angiológom (špecialistom na ochorenia ciev). Cieľom je zachytiť chronické ochorenie vo včasných štádiách, kedy je šanca na úspešné zvládnutie ochorenia najvyššia a úplne sa predíde komplikáciám chronického žilového ochorenia. Organizátorom a odborným garantom skríningu sú: Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva, Slovenská angiologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť cievnej chirurgie.


Mohlo by vás zaujímať: Prevencia je základ: Nedajte kŕčovým žilám šancu!


Mestá, ktoré navštívi pojazdná ambulancia:

  • Liptovský Mikuláš, 8. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko pred Priorom
  • Ružomberok, 9. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko Vojenskej nemocnice
  • Martin, 10. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko polikliniky Senium
  • Žilina, 11. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko OC Kaufland
  • Považská Bystrica, 12. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko pred nemocnicou
  • Trenčín, 13. 4.; 9.00 – 14.00 h; parkovisko OC MAX
  • Banská Bystrica, 15. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko OC Tesco
  • Zvolen, 16. 4.; 9.00 – 18.00 h; Námestie SNP
  • Prievidza, 17. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko pri Uniklinike
  • Topoľčany, 18. 4.; 9.00 – 18.00 h; Námestie M. R. Štefánika
  • Nitra, 19. 4.; 9.00 – 18.00 h; Špitálska ulica
  • Levice, 20. 4.; 9.00 – 14.00 h; parkovisko OC Tesco
  • Rimavská Sobota, 22. 4.; 9.00 – 18.00 h; Hlavné námestie
  • Lučenec, 23. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko pred Priorom
  • Bratislava, 24. 4.; 9.00 – 18.00 h; Nemocnica Ružinov, Ružinovská 12
  • Nové Zámky, 25. 4.; 9.00 – 18.00 h; parkovisko pri poliklinike
  • Komárno, 26. 4.; 9.00 – 18.00 h; námestie pred Dôstojníckym pavilónom
  • Dunajská Streda, 27. 4.; 9.00 – 14.00 h; parkovisko OC Tesco
  • Bratislava, 29. 4.; 9.00 – 18.00 h; Poliklinika Strečnianska
  • Trnava, 30. 4.; 9.00 – 18.00 h; Poliklinika Družba

Liečite sa vy alebo vaši blízki na ochorenie žíl? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viola
Odporúčame