Ako otehotnieť po štyridsiatke? Riziko komplikácií stúpa, môže však byť aj bez problémov

Matka

thinkstockphotos.com

Užiť si mladosť, udomácniť sa, vybudovať si kariéru. Tak rozmýšľajú mnohé mladé ženy. Nechcú priviesť na svet dieťa bez prostriedkov na to, aby sa oň mohli postarať. Lenže, kariéra sa nebuduje zo dňa na deň. Trvá to roky. Aj preto sa na pôrodné sály dostávajú aj štyridsaťročné prvorodičky.

Užiť si mladosť, udomácniť sa, vybudovať si kariéru. Tak rozmýšľajú mnohé mladé ženy. Nechcú priviesť na svet dieťa bez prostriedkov na to, aby sa oň mohli postarať. Lenže, kariéra sa nebuduje zo dňa na deň. Trvá to roky. Aj preto sa na pôrodné sály dostávajú aj štyridsaťročné prvorodičky.

Aká je šanca?

Najvhodnejšie je počať dieťa, keď má žena od 20 do 25 rokov. V tomto veku vo vaječníkoch dozrievajú tie najkvalitnejšie vajíčka. Plodnosť ženy sa začína znižovať už po dvadsiatom siedmom roku. Na zdravie vajíčok vplýva všetko, čo počas svojho života zažijete. Zápaly, prechladnutia, fajčenie, zlá životospráva, vystavovanie sa škodlivým žiareniam, hektická práca, častý stres, príliš nízka či vysoká hmotnosť. Po štyridsiatke preto prirodzene otehotnie asi len 5 percent žien.

Zo skúmavky

Ak to nejde prirodzene, ale vy aj napriek tomu po bábätku túžite, je tu pre vás nádej v podobe oplodnenia v skúmavke – IVF (in vitro fertilization). Pri umelom oplodnení vám odoberú vajíčka vhodné na oplodnenie. Pravdepodobnosť otehotnenia sa nezvyšuje počtom vajíčok aplikovaných naraz, ale počtom oplodnení. Napríklad v jednom zo slovenských centier asistovanej reprodukcie sa v roku 2014 podarilo oplodniť 47,2 % pacientok nad 35 rokov už po prvom oplodnení. Pri treťom oplodnení sa úspešnosť zvýšila až na 93 %.


Mohlo by vás zaujímať: Vek ich nezastavil: Tieto celebrity si deti urobili poriadne neskoro!


Čo vás môže čakať?

Aj mladá tehotná žena sa môže ocitnúť v rizikovom tehotenstve.Treba myslieť na to, že čím ste staršia, tým sa riziká pri tehotenstve zvyšujú a po 40 je každé tehotenstvo považované za rizikové. Treba sa pripraviť na viac vyšetrení, ako absolvujú mladšie ženy. Vďaka nim sa dajú aspoň niektoré komplikácie do určitej miery eliminovať. Aké sú hlavné riziká?

Tehotenská cukrovka

Bez vyšetrenia si ani nevšimnete, že ňou trpíte. Jej príznaky, totiž nie sú vážne. Častejšia potreba močiť, cítite sa viac unavená a pociťujete väčší smäd. Tento druh cukrovky nepríjemne ovplyvní váhu vášho bábätka. Glukóza sa cez placentu dostáva k plodu, ktorý začne produkovať viac inzulínu. Plod má viac energie, než potrebuje pre svoj vývoj a rast, a preto  sa mu energia ukladá v podobe tuku. Mamičkám sa môžu narodiť až štvorkilové bábätká, ktoré trápia problémy s dýchaním. Pravdepodobnosť výskytu tehotenskej cukrovky je vyššia u žien starších ako 35 rokov.

Preeklampsia

Vysoký krvný tlak, opuchy nôh a zvýšený počet bielkovín v moči sú sprievodnými znakmi tohto ochorenia. Opuchnuté nohy samy o sebe neznamenajú, že trpíte preeklampsiou. Pozor si treba dávať, ak spozorujete všetky spomenuté príznaky – doma sa sústreďte najmä na meranie tlaku. Preeklampsia je ochorenie ciev placenty. Cievy placenty zmenia svoju štruktúru a pravdepodobne nie sú dostatočne rozšírené. Vám sa kvôli tomu zvýši tlak a plod bude nedostatočne zásobovaný krvou a kyslíkom. Ak nepomôže zníženie krvného tlaku liekmi, vyvoláva sa pôrod bábätka. Pravdepodobnosť jej výskytu je zvýšená u veľmi mladých (do 20 rokov) a naopak u starších matiek (nad 35 rokov).

Predčasný pôrod

Jeho príznaky sú totožné s prirodzeným pôrodom (odtok plodovej vody, otvorenie bránky krčka maternice, bolesti chrbtice a krížov). Podľa organizácie WHO sa za predčasný pôrod považuje pôrod medzi 24. a 37. týždňom tehotenstva. Šanca predčasného pôrodu sa zvyšuje nielen vekom (do 18 a nad 35 rokov), ale aj vykonávaním ťažkej fyzickej práce, stresom, fajčením, pitím alkoholických nápojov, infekčnými chorobami počas tehotenstva. Dieťatko ešte na život mimo placenty nie je pripravené, preto putuje do inkubátora. Nedonosené deti mávajú rôzne zdravotné komplikácie – od problémov s očami cez pruh až po vážnejšie ťažkosti napríklad s dýchaním. Najhoršie prípady predčasných pôrodov končia smrťou dieťatka.

K rizikám pri tehotenstve vo vyššom veku patria okrem spomenutých aj: nadmerná nevoľnosť, dýchavičnosť, búšenie srdca, zvýšené riziko cisárskeho rezu, ťažšie hojenie rán a zotavovanie sa po pôrode, rastie riziko geneticky poškodeného plodu. V tejto súvislosti je obávaný odber plodovej vody – amniocentéza, ktorý môže v malom percente prípadov vyvolať potrat. V súčasnosti už nie je jediným spôsobom, ako urobiť jej biochemický skrínong a zistiť napríklad Downov syndróm. Vedcom dnes stačí krv tehotnej ženy.


Mohlo by vás zaujímať: Angelike tehotenstvo pristane: Predtým bola krásna, teraz je brutálna!


Plusy pre mnohých stoja za to

Nie každé tehotenstvo vo vyššom veku musí byť problémové, práve naopak. Budete pod pozornejším dohľadom, aby sa možnosť komplikácií znížila na minimum. A aj odhliadnuc od všetkých rizík, mamičky si tehotenstvo v zrelom veku pochvaľujú. Keďže ide zväčša o vytúžené a dlho očakávané dieťa, neraz tvrdia, že si bábätko dokážu viac vychutnať. Materstvo tiež berú ako formu omladenia, cítia sa mladšie a príťažlivejšie.


V akom veku ste prvýkrát rodili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Paťa
Odporúčame