Tekuté zlato alebo kalorická bomba: Je med skutočne taký zdravý, ako sa hovorí?

Foto: Gettyimages

Včelí med je vo všeobecnosti považovaný za zdravý. Skladá sa najmä z fruktózy, glukózy a vody. Obsahuje stopy vitamínov, minerálov, elektrolytov, enzýmov, aminokyselín a flavonoidov. Je ale kaloricky výdatnejší než bežný cukor. Čo všetko o ňom neviete?

Každý chutí inak

Existuje ho viac ako 300 druhov. Záleží na jeho pôvode, na kvetoch, ktoré včely navštevovali a ktoré mu dodávajú farbu. Chuť zohrávaj takisto dôležitú rolu. Napríklad manukový med má výraznejšiu chuť a nie je vhodný na pečenie v rúre. Tmavší med je bohatší na antioxidanty, ale tiež má intenzívnejšiu a horkastú chuť, ktorá nevyhovuje každému. Chuť medu je úplne odlišná, ako pri iných sladidlách. Preto je vhodné používať ho tam, kde táto jeho zvláštnosť vynikne: do čaju, jogurtu alebo na toast, ale tiež do šalátu.

Proti kašľu aj zápalom

Rôzne výskumy preukázali súvislosť medzi konzumáciou medu a zlepšením rovnováhy črevnej mikroflóry, taktiež aj zmiernením kašľa a dýchacích ťažkostí. A to nie je všetko:

  • Má protizápalové a antibakteriálne účinky
  • Pomáha pri liečbe vírusových ochorení
  • Posilňuje imunitný systém
  • Používa sa pri zápaloch ústnej dutiny
  • Priaznivo pôsobí na organizmus počas prechladnutia či chrípky
  • Zbavuje telo škodlivých látok a podporuje trávenie
  • Upokojuje nervovú sústavu a vylepší kvalitu nášho spánku

Má to však háčik

Prítomnosť výživných látok má antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky. Aby sme však mohli získať dostatok týchto látok, museli by sme skonzumovať veľké množstvo medu, a teda aj veľa kalórií. Jedna kávová lyžička medu obsahuje asi 64 kalórií (cukor ich obsahuje 49).

Hoci Americká asociácia pre srdcové choroby odporúča obmedziť denné množstvo cukru na 6 kávových lyžičiek u žien a na 9 u mužov. Konzumácia príliš vysokej dávky cukru je spojená so zvyšovaním váhy a s väčším nebezpečenstvom vzniku chronických chorôb, ako je ochorenie srdca alebo cukrovka. Hoci má med väčšiu sladivosť a na ochutenie ho použijeme menej, tiež by sme mali dbať na množstvo, ktoré zjeme.

Nie je med ako med

Je isté, že je lepšie kúpiť med priamo od výrobcu ako v obchode. Prírodný je chutnejší, a hoci sa jeho konzistencia mení podľa spôsobu výroby, steká pomaly. Nerozlieva sa ako sirup a má obvykle kvetinovú vôňu. Preto je vždy lepšie kupovať z miestnej produkcie, pretože tak si človek môže byť istý, že to, čo kúpil, je skutočne med.


Zistite o mede viac: Táto kniha na Martinus.sk vám to prezradí!

Zdroj: ČTK
Odporúčame