Ten správny poobedný šlofík vás nakopne: Kedy si treba zdriemnuť a na ako dlho?

Muž

thinkstockphotos.com

To, že poriadny spánok potrebuje každý z nás, je nad slnko jasné. Niekedy však nočné spanie nestačí a keď nás denné povinnosti poriadne unavia, potrebujeme načerpať energiu niekde inde. Čo tak si vziať príklad z malých detí a využiť poobede pár minút na rýchly šlofík? Neuveríte, koľko pozitív z neho získate.

Najmä v čase po výdatnom obede sa zvykneme cítiť ospalí a malátni, tak často siahame po energetických nápojoch, čokoláde či iných povzbudzovákoch. Vyskúšajte si niekedy miesto nich radšej na pár minút pospať. Zabezpečíte si tak nielen lepšiu náladu ale získate aj celkové povzbudenie pre organizmus. Je nám úplne jasné, že nie všade je možné získať priestor a čas na krátky relax, no už teraz si čoraz viac zamestnávateľov začína uvedomovať benefity krátkeho poobedného spánku.

Spite, budete výkonnejší

Nenápadné zdriemnutie podporujú aj vedci. Podľa výskumu z Kalifornskej univerzity mali ľudia, ktorí si poobede pospali, oveľa lepšie výsledky v cvičných testoch ako tí, ktorým pohodlie krátkeho spánku umožnené nebolo. Únava sa totiž dokáže s našim organizmom nepekne pohrať. Nevieme sa vtedy poriadne sústrediť, reakčný čas je pomalší a ani pamäť nefunguje tak, ako by mala. Práve poobedný šlofík má pomôcť nabrať potrebnú energiu. Naše telo si totiž približne po ôsmich hodinách od prebudenia odpočinok priam pýta. Ak mu ho poskytnete, ponúkne vám na oplátku benefity vo forme lepšieho trávenia, lepšou koncentráciou a rýchlejšími reakciami.


Mohlo by vás zaujať: Chýba vám počas dňa energia? Poznáme ideálny recept na jej doplnenie


V správnom čase…

Dajte si však pozor aj na to, kedy sa na takýto odpočinok vyberiete. Najideálnejší čas je medzi druhou a štvrtou hodinou poobede. Práve vtedy čase majú aj prímorské krajiny siestu a nepracujú. Keď sa po takomto spánku prebudíte, máte ešte stále dosť času stihnúť všetky pripravené úlohy a zároveň sa opäť dostatočne unaviť a uľahčiť si tak večerné zaspávanie. Nikdy to neskúšajte po piatej či šiestej hodine večer, pretože si tak môžete v svojom organizme narobiť poriadny chaos. Radšej tých pár hodín únavu pretrpte a vašou odmenou bude pokojný nočný spánok.

… a nie príliš dlho

V dĺžke zdriemnutia sa názory vedcov rozchádzajú. Jedni tvrdia, že hodina je v poriadku, iní zase, že dvadsať minút je optimálny čas na zregenerovanie síl. Skutočne, niekedy stačí pár minút a opäť sme fit. Viaceré štúdie sa zhodujú, že hodinový spánok počas dňa znižuje výskyt srdcovocievnych ochorení.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov


Spite, kdekoľvek sa dá, a to aj bez spánku

Pracujete v prostredí, kde si takýto luxus nemôžete dovoliť? Okabáťte systém a zdriemnite si bez spánku. Využite a to krátke meditačné cvičenia, počas nich sa na pár minút zatvorte oči a predstavte si vaše obľúbené miesta či situácie a skúste aspoň takýmto  spôsobom telu dopriať regeneráciu. Využite aj čas, keď sa presúvate z práce domov, teda pokiaľ nešoférujete auto. Ak si užívate hromadnú dopravu, počas cesty si smelo zdriemnite.

Všetkého veľa škodí

Aj príliš veľké množstvo času stráveného spánkom je škodlivé. Je preto dôležité dohliadať na to, aby sa z poobedného spánku nestal spánok večerný. Takisto sa neodporúča predlžovať šlofík na viac ako deväťdesiat minút denne. Vtedy totiž hrozí rozhádzanie telového rytmu a môžete sa dočkať problémov s nespavosťou. Popoludňajšej spánkovej sieste by sa mali vyhýbať aj osoby s psychickými problémami či poruchou spánku.


Zvyknete si poobede zdriemnuť? Zhruba ako často a na koľko hodín sa vám to darí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame