Tento tichý zabijak ohrozuje váš život: Čo všetko o ňom potrebujete vedieť?

Zvýšená hladina cholesterolu často nie je spojená so žiadnymi citeľnými príznakmi. (Zdroj: GettyImages)

Zvýšená hladina cholesterolu často nie je spojená so žiadnymi citeľnými príznakmi. (Zdroj: GettyImages)

Takmer 27-tisíc Slovákov minulý rok umrelo na poruchy obehovej sústavy, čo predstavuje takmer 45 percent všetkých úmrtí. Jedným z hlavných vinníkov je pritom často vysoký cholesterol.

O tom, že Slováci s ním majú problém, svedčí aj čoraz väčší záujem o výživové doplnky, ako je ArmoLIPID Plus, ktoré ho pomáhajú kontrolovať. Kedy sa z vysokého cholesterolu stáva tichý zabijak a čo môžete spraviť pre to, aby ste kontrolovali jeho hladinu v krvi?

Dôležitý pre tvorbu hormónov aj žlče

Cholesterol v primeranom množstve naše telo nevyhnutne potrebuje. Slúži ako základná stavebná častica niektorých hormónov a tvorí žlčové kyseliny, ktoré zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri trávení a vstrebávaní látok do organizmu. Zároveň je potrebný na stavbu bunkových membrán a zúčastňuje sa aj na syntéze vitamínu D. Podľa odborníkov na pokrytie týchto potrieb stačí z vonkajších zdrojov prijať len tretinu. Zvyšok si ľudské telo dokáže vytvoriť samo, najmä v pečeni.

Dobrý a zlý cholesterol

Samotný cholesterol sa v krvi prirodzene nerozpúšťa. Aby mohol byť prepravovaný po ľudskom tele, musí sa spojiť s prenášačmi – lipoproteínmi. Tak vznikajú aj známe zlúčeniny:

  • LDL cholesterol („zlý“ cholesterol) – jeho prebytok  negatívne ovplyvňuje zdravie ciev,
  • HDL cholesterol („dobrý“ cholesterol) – čistí tepny a pôsobí priaznivo na krvný obeh.

Pod kontrolou treba mať najmä LDL cholesterol. Keď je ho priveľa, narúša dokonale hladký povrch ciev a následne sa tepna rozširuje, stráca pružnosť a hrubne. Vo finále sa môže úplne uzavrieť. Toto ochorenie sa označuje ako ateroskleróza alebo kôrnatenie tepien.

Takto mení „zlý“ LDL cholesterol tepnu pri ateroskleróze: Výsledkom môže byť infarkt či mŕtvica
Takto mení „zlý“ LDL cholesterol tepnu pri ateroskleróze. Výsledkom môže byť infarkt či mŕtvica. (Zdroj: GettyImages)

Keď je ho viac, riziko stúpa

U dospelého človeka by mala byť hladina „zlého“ LDL cholesterolu v krvi približne do 3,0 mmol/l. Stanovenie cieľovej hladiny však závisí od viacerých rizikových faktorov a sprievodných ochorení. Váš lekár vám bude vedieť odporučiť vašu cieľovú hladinu LDL. Zvýšená hladina cholesterolu často nie je spojená so žiadnymi citeľnými príznakmi. Zisťuje sa pri rozbore krvi, preto nevynechávajte pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára.  

Ako ho môžete kontrolovať?

Už aj pokles hladiny cholesterolu o 1 mmol/l dokáže podľa odborníkov zmierniť riziko infarktu alebo mŕtvice až o 23 %. Opatrenia, ktoré vedú k zníženiu LDL cholesterolu v krvi, tak skutočne majú veľký význam. Ako na to?

  • Obmedzte príjem cholesterolu – prirodzene sa nachádza vo vajciach, v masle, slanine, bravčovom mäse, údeninách, ale aj smotane či niektorých syroch.
  • Uprednostňujte zdravé rastlinné tuky a oleje – napríklad olivový, sezamový, ľanový alebo konopný olej.
  • Upravte jedálniček – jedzte veľa zeleniny, ovocia, rýb, strukovín a vajec. Vhodné sú aj celozrnné výrobky, ktoré obsahujú veľa vlákniny. Z hľadiska mäsa je dobrou voľbou kuracie alebo králičie.
  • Doprajte si pravidelný pohyb – pomôže spáliť nadbytočný tuk, zvyšuje HDL cholesterol a znižuje zlý LDL cholesterol. Nehovoriac o tom, že prispeje k posilneniu celého kardiovaskulárneho systému. Riziko srdcovo-cievnych ochorení pomôže znížiť pravidelná prechádzka, turistika či ľahký džoging.
  • Vyhýbajte sa nadmernému stresu – ten je často príčinou priberania a srdcovo-cievnych problémov.
  • Obmedzte konzumáciu alkoholu – po vypití sa v pečeni štiepi a zvyšuje tvorbu cholesterolu a triacylglycerolov.
  • Podporte svoju snahu – vhodný výživový doplnok podporí vaše úsilie a pomôže vám vyhnúť sa liekom na predpis, ktoré majú viacero nežiaducich účinkov.

Náš tip: Pri boji s cholesterolom pomôže ArmoLIPID Plus

Jedným z obľúbených výživových doplnkov je ArmoLIPID Plus. Ten pomáha kontrolovať plazmatický cholesterol a triacylglyceroly, čím podporuje zdravie ciev a znižuje riziko ich poškodenia. Jeho účinky sa potvrdili aj v praxi. Pacienti s dyslipidémiou, ktorí okrem úpravy stravy užívali aj ArmoLIPID Plus, mali významne zlepšený lipidový profil ako tí, ktorí upravili len stravu. 

ArmoLIPID Plus obsahuje kombináciu prírodných extraktov – výťažok z červenej fermentovanej ryže a dráča indického, polikozanol, kyselinu listovú, koenzým Q10 a astaxantín. Dopriať telu silu týchto prírodných zbraní jednotlivo je zložité, preto ArmoLIPID Plus ponúka jednoduchší spôsob, ako tak môžete urobiť aj vy. Stačí si dopriať jednu tabletu denne.

VIAC O ARMOLIPID PLUS

tablety Armolipid

 

Advertoriál pripravený v spolupráci s Viatris Slovakia s.r.o.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame