Teplé dni sú tu a potenie tiež: Porazte nepríjemný pach a voňajte vždy a všade

Muž

thinkstockphotos.com

Potenie vie najmä v letných mesiacoch poriadne potrápiť. Neustále kontroly, či nesmrdíte, alebo vaše podpazušie „nezdobia“ biele mapy, veru letnú pohodu nespríjemňujú. Prečo sa potíme viac ako by sme chceli a ako sa tohto nepríjemného problému, o ktorom sa mnohým ľahko nehovorí, zbaviť?

Potenie ako termoregulačná funkcia organizmu

Prvoradou úlohou potenia je prirodzená ochrana ľudského tela pred prehriatím. Často sa preceňuje úloha potenia pri vylučovaní škodlivín. Škodliviny sa v tele odbúravajú najmä v pečeni a v obličkách, pričom potenie pri tomto procese nezohráva podľa lekárky významnú úlohu. „Termoregulačnú funkciu potenia dokazuje zloženie potu: 98-99% tvorí voda, zvyšok sú minerály, aminokyseliny, močovina, kyselina mliečna, vitamíny, lieky. Takýto pot produkujú ekrinné potné žľazy, ktorých je na celom tele asi 2-3 milióny. Najviac ich nájdeme na dlaniach a chodidlách, 400 až 600 na cm2. Druhým typom potných žliaz sú apokrinné potné žľazy, ktorých je oveľa menej a produkujú pot s charakteristickým zápachom. Začínajú fungovať až v puberte a nájdeme ich napríklad v podpazuší,“ vysvetľuje MUDr. Marika Horečná, zo Žilinskej kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint (www.dermapoint.sk).


Mohlo by vás zaujímať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


Až desať litrov za deň

Znie to síce neuveriteľne, no ľudské telo dokáže v extrémnych podmienkach vyprodukovať aj 10 litrov potu za deň. Za normálnych okolností je to asi len 0,5 – 1,5 litra potu denne. Za zvýšenú záťaž, ktorá vyplýva na nadmerné potenie, sa považuje najmä vysoká teplota prostredia, nadmerná pohybová aktivita, či silné emócie. Tak napríklad pri pobyte v púšti dokáže ľudské telo vyprodukovať 3 – 4 litre potu už za hodinu. „Nadmerné potenie môže byť spôsobené aklimatizáciou, obezitou, nadmernou fyzickou záťažou, sekundárne rôznymi hormonálnymi a metabolickými poruchami, neurologickými a systémovými ochoreniami, ale aj strachom, bolesťou, trémou, radosťou,“ opisuje MUDr. Horečná.

Smrdí pot?

To je otázka, ktorú si kladú mnohí. Samotný pot nezapácha, vytvára len akúsi „vašu“ charakteristickú vôňu. Zapáchať začne až po tom, ako sa vylúči, zostane na pokožke na nedostatočne vetraných miestach a tam sa vplyvom baktérií začne rozkladať. Až vtedy vzniká nepríjemný zápach.


Mohlo by vás zaujímať: Keď z vás leje pot: Zaberú prírodné zázraky, kozmetika či medicína?


Deodorant či antiperspirant?

Deodoranty pach potu len prekrývajú a preto sú do veľkej miery neúčinné. Najdôležitejšie je dodržiavať dennú hygienu. Popri nej je najjednoduchším riešením použitie antiperspirantov. „Antiperspiranty sú schopné vytvoriť spolu s bunkami pokožky a s ďalšími látkami kože vo vyústení potnej žľazy zátku, a tým znížiť množstvo potu na pokožke. Táto zátka nie je trvalá, odlučuje sa pravidelnou výmenou pokožky, ktorá prebieha sústavne. Najčastejšie používanými antiperspirantmi sú soli hliníka. Z aplikačných foriem sa aj na Slovensku osvedčil krém, ktorý môžeme aplikovať aj na dlane a chodidlá. Túto výhodu iné aplikačné formy nemajú,“ radí skúsená dermatologička, MUDr. Marika Horečná.

Nadmerné potenie môže znamenať chorobu

Ak vás potenie neobťažuje len ako občasný či sezónny problém, ale znepríjemňuje vám život denne a vy máte pocit, že z vás doslova tečie aj bez námahy, môže sa jednať o chorobu spojenú s potením, resp. to môže byť príznakom iného závažného ochorenia. „Primárna hyperhidróza je ochorenie, ktoré postihuje najčastejšie oblasť podpazušia, dlaní, či chodidiel. Na vine môže byť aj dedičnosť. Pred zahájením liečby treba vylúčiť ochorenia endokrinného, či neurologického charakteru. Úľavu od problému prináša aplikácia botulotoxínu,“ vysvetľuje MUDr. Horečná.


Mohlo by vás zaujímať: Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí


Ako zákrok prebieha a koľko stojí?

Botulotoxín sa vpravuje do postihnutých oblastí injekčne. Efekt sa dostaví do troch dní po aplikácii. Zákrok trvá zhruba pol hodinky a je bezbolestný, nakoľko môžete požiadať o krém na znecitlivenie. Dĺžka trvania efektu je od 3 do 12 mesiacov. Cena jedného zákroku sa pohybuje v rozmedzí okolo 300 – 400 eur, v závislosti od miesta výkonu. Po zákroku je potrebné zdržať sa 2 – 3 dni fyzickej záťaže, nosiť počas tohto obdobia bavlnené oblečenie, v deň zákroku opláchnuť ošetrenú lokalitu iba vodou a nemasírovať si miesto aplikácie.

Mýty a fámy o potení

  • antiperspiranty zabraňujú toxickým látkam, aby sa dostali z tela a zostávajú tak vnútri – nie je to tak, pretože hlavnou funkciou potných žliaz je termoregulácia organizmu, nie vylučovanie toxínov. Okrem toho, potné žľazy v miestach, na ktoré sa používajú antiperspiranty, tvoria asi len 5% zo všetkých potných žliaz tela
  • antiperspiranty spôsobujú Alzheimerovu chorobu – látka aluminiumchlorohydrát je látka hydrofilná a nepreniká do hlbších vrstiev kože. Nemôže teda preniknúť ani do mozgu
  • antiperspiranty podporujú vznik rakoviny prsníka – nemôžu, pretože sa ku nim ani len nedostanú. Lymfa totiž prúdi smerom od prsníka do podpazušia, nie naopak. Keďže nepreniká ani do kože, ako je vysvetlené vyššie, nemôže byť príčinou zhubného ochorenia prsníkov, čo potvrdili aj výskumy.

Máte v letných mesiacoch problémy s nadmerným potením? Akými účinnými tipmi proti nemu bojujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame