Terapeutka radí: Čo je príčinou bolestí chrbtice a ako s nimi zatočiť?

Žena

profimedia.sk

Sedavý spôsob života, málo pohybu, prílišné namáhanie chrbta – to všetko sú príčiny narastajúceho počtu ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbtice. Na svedomí to však nemusia mať len fyzické príčiny. Ako sa ich účinne zbaviť a aké zbrane pri týchto problémoch pomáhajú?

Čomu sa vyhnúť?

Za najčastejšie príčiny bolestí chrbtice sa podľa PhDr. Michaely Kotrbancovej, Cert. MDT, z privátnej ambulancie liečebnej rehabilitácie v Žiline, označujú predovšetkým nepriaznivé životné faktory, najmä sed a častý predklon. Obrovskú úlohu však podľa nej pri vzniku a pretrvávaní predovšetkým chronickej, teda dlhotrvajúcej bolesti, hrajú aj faktory psychické, genetické, sociálne, biologické a mnohé iné. „Lokalita bolesti môže byť tiež rôzna. Pacienti sa môžu sťažovať len na lokálnu bolesť, ktorá je iba na jednom mieste, ale výskyt môže byť aj na viacerých bolestivých miestach. Bolesť tiež môže mať rôznu intenzitu, charakter a my sa v klinickej praxi stretávame predovšetkým s pacientmi, ktorým bolesť mení funkciu ktoréhokoľvek pohybu, teda keď človek nevie urobiť niečo tak, ako za normálnych okolností robil. Napríklad postavenie sa zo stoličky trvá oveľa dlhšie, človek sa nevie napriamiť a pod.,“ vysvetľuje odborníčka na fyzioterapiu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


Najlepšia liečba je pohyb

Keďže chrbtica je pohybový orgán a každý kĺb je stvorený na pohyb, v liečbe bolestí  pohybového aparátu zohráva veľkú úlohu pohybová liečba, teda cvičenie. Súčasný trend je podľa špecialistky voľba cieleného, tzv. špecifického cvičenia, ktoré sa vyberá na základe podrobnej analýzy pohybového aparátu. „Ide o adekvátnu, riadenú fyzickú aktivitu. Každý stav je nutné zhodnotiť individuálne a podľa celkového klinického obrazu zvážiť adekvátnu liečbu. Pri stavoch spojených so zápalovým procesom, ktorý je hlavnou príčinou bolestí, je nutné voliť pokoj a medikamentóznu liečbu. Používanie liekov by malo byť ale selektívne, kontrolované a krátkodobé,“ objasňuje PhDr. Kotrbancová.

Zaberajú aj tepelné procedúry

Tepelné procedúry odovzdávajú podľa PhDr. Michaely Kotrbancovej, Cert. MDT, organizmu kinetickú energiu, ktorá ohrieva tkanivá a tým navodzuje relaxáciu svalstva. Tepelný efekt sa preto využíva pri liečbe bolestí pohybového aparátu za účelom zníženia svalového napätia. Ďalším účinkom tepla je podľa odborníčky aj zníženie vnímavosti bolesti, čím sa znižuje dráždivosť receptorov pre bolesť. „Z tohto dôvodu sa pri vertebrogénnych problémoch viac využíva lokálna aplikácia tepla (parafín, deka, termofor, atď), ktorú uprednostňujeme pred celkovou aplikáciou v podobe sauny, či kúpeľov. Pri stavoch spojených so zápalovým procesom, ako je opuch, trvalá bolesť a podobne, je potrebná veľká opatrnosť, pretože lokálne prekrvenie v takomto prípade môže výrazne zhoršiť symptomatiku (bolestivosť),“ upozorňuje skúsená fyzioteraputka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


Meňte pozície a schudnite

V súčasnej dobe žijeme veľmi rýchly a náročný život. Technologický rozvoj všetko prispôsobil tejto rýchlosti a spojil rýchlosť so sedavým spôsobom života a jednostrannou záťažou. Ľuďom podľa odborníčky chýba všestranná pohybová aktivita, mení sa im držanie tela, čo po určitom čase vedie k morfologickým zmenám na pohybovom systéme. Preto by podľa nej najdôležitejšou zmenou v živote každého človeka s bolesťami chrbta mala byť pohybová životospráva. „Denný program by mal obsahovať neustálu zmenu pracovných pozícií, pri dlhodobom sedení myslieť na vzpriamené držanie chrbtice, využívať možno rôzne pomôcky, je nutné naučiť sa ako držať telo pri dvíhaní bremien a primerane sa každý deň pohybovať,“ hovorí PhDr. Kotrbancová, ktorá zároveň upozorňuje aj na iné faktory. Nadmerná hmotnosť pacienta podľa nej pôsobí tiež nepriaznivo na celý organizmus a spomenúť treba aj výber vhodnej obuvi, predchádzanie úrazom, ergonómiu domáceho a pracovného prostredia.

Zacvičte si účinný cvik

Podľa PhDr. Kotrbancovej vzhľadom na to, že pri dlhodobom sedení dochádza ku kyfotizácii driekovej chrbtice (je držaná v tvare písmena „C“), je jedno z najúčinnejších cvičení pri bolestiach chrbtice cvičenie podľa R.McKenzie:

  • Východzia poloha je podľa špecialistky v ľahu na bruchu, ruky sú podložené pod ramenami a pomaly len silou rúk dvíhate hornú časť trupu nad podložku. Panva voľne leží na podložke, nedvíha sa. Riaďte sa prísne pocitmi, ktoré sa počas cviku objavujú. Pri objavení sa bolesti pohyb zastavte a vráťte sa späť do východzej polohy a snažte sa o úplné uvoľnenie. Každým opakovaním sa snažte dosiahnuť maximum možného bezbolestného pohybu. Cvik opakujte 10x a môžete ho opakovať niekoľkokrát denne.

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Aj príroda vie pomôcť

Ako prírodná forma liečenia na pohybový aparát sú podľa odborníčky vhodné rozličné mastičky alebo krémy, ktoré aplikujeme lokálne na bolestivú oblasť. „My máme dobré skúsenosti s produktmi od firmy JUST, ako napr.  kostihojový krém alebo gél, arnikový gél, alebo borievkový krém, ktoré sa vtierajú viackrát denne na bolestivé miesto. Dnes je na trhu naozaj široká ponuka rôznych produktov, každý si viac menej vyberá sám. Taktiež používanie protibolestivých  a regeneračných náplastí od Tian De sa stretlo s kladnými hodnoteniami zo strany pacientov,“ radí špecialistka na problematiku, PhDr. Michaela Kotrbancová, z neštátnej ambulancie liečebnej rehabilitácie v Žiline.


Trápia vás bolesti chrbtice? Čo vám v boji s nimi najlepšie pomáha? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Nela
Odporúčame