Tereza, jedine Tereza: Zistite o tomto mene a jeho nositeľkách viac

Matka Tereza

SITA/AP Photo/Bikas Das

Terézia prináša v tomto období tereziánske babie leto a po ňom nastáva čas na zazimovanie. V minulosti sa na Teréziu vyberali zimné topánky, kravy uväzovali do maštale a na domy nasadzovali zimné okná. Čo ste možno o tomto mene ešte netušili a aké sú jeho najznámejšie nositeľky?

Terky, Terezky, Teri a Terinky sú vnímavé ako priateľské ženy, meno Terézia dáva ich osobnosti pevnú vôľu a zmysel pre zodpovednosť. Pôvod mena je v gréčtine, Theresia znamená „pochádzajúca z ostrova Thery“ alebo sa meno prekladá ako ochrana, záštita. Príbuznými menami v iných jazykoch sú: Terri, Tessa, Tess, Tracy, Thera, Teresita. Pre Teréziu sú dôležité city, snaží sa byť sprostredkovateľkou a vytvárať dobrú náladu. Svätá Tereza Avilská, ktorá žila v 16. storočí, je označovaná ako Učiteľka cirkvi, je patrónkou misií a misionárov a spolupatrónkou Európy.

 

 

Meno Terezy spropagovala určite aj známa pieseň Waldemara Matušku

Pranostiky:

Po svätej Tereze mráz za nechty a po strechách lezie.

Deň svätej Terezičky nebýva bez vlažičky.


Mohlo by vás zaujať: Exotická špiónka Mata Hari: Jej život bol plný sexu a intríg!


Matka Tereza (1910-1997)

Meno svätej Terezy z Lisieux prijala pôvodom Albánka Agnes Gonxha Bojaxhiu v osemnástich rokoch, keď vstúpila do rádu loretských sestier. Stala sa známou ako rehoľná sestra, zakladateľka rádu Kongregácia misionárok lásky, ktoré pomáhali najchudobnejším hladným a chorým ľuďom z ulice najskôr v Indii a neskôr po celom svete. Za svoju celoživotnú snahu získala Matka Tereza Nobelovu cenu za mier. Jej výroky vyjadrujú posolstvo nasledovníčok v misii:

„Telesné choroby vieme liečiť liekmi, ale jediným liekom na samotu, zúfalstvo a beznádej je láska. Veľa ľudí na svete zomiera od túžby po troške lásky.“

„Najprv som si myslela, že je potrebné ľudí obracať na vieru. Dnes viem, že mojou úlohou je milovať. Láska obráti, koho chce…“


Mohlo by vás zaujať: Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci


Terézia Vansová (1857-1942)

Terézia Zuzana Vansová, rod. Medvecká, pochádzala z dvojčiat, vyrastala vo Zvolenskej Slatine. Rodičia nechceli mať študovanú dcéru, keďže emancipácia sa v tých časoch pokladala za zlo. Napriek tomu Terézia vďaka pevnej vôli a veľkej túžbe po vzdelaní ovládala nemčinu, franzúštinu a maďarčinu a od mladosti písala verše. Ako manželka evanjelického farára ho nasledovala na jeho farnosti, žila na Spiši i Gemeri. Ženám radila ako viesť domácnosť, podporovala ich sebavodemie a snahu po vzdelávaní. Po smrti jediného synčeka sa viac venovala písaniu, svoje diela uverejňovala v novinách, používala viaceré pseudonymy. Písala najmä pre ženy, písanie jej pomáhalo vyrovnať sa so stratou syna a mániodepresiou manžela, ktorý nakoniec spáchal samovraždu. Neľahký osud motivoval Vansovú bojovať a nevzdávať sa. Založila prvý slovenský ženský časopis Dennica, ktorí muži prijímali s nevôľou ako zbytočnú zábavku pre ženy. Za 20 rokov však stúpol náklad Dennice z 300 na 3000 výtlačkov. Uverejňovali v ňom recepty, rady pre domácnosť a výchovu detí, vtipy, reklamy, informácie o ženskom hnutí vo svete a literárne dielka. Jej román Sirota Podhradských bol prvým ženským románom a pre mnohé ženy prvou slovenskou knihou, ktorú čítali. Terézia Vansová patrila vo svojej dobe k štvorici činorodých žien (Šoltésová – Vansová – Timrava – Podjavorinská), ktoré si vážili vzdelanie a podporovali ženy v ich spoločenskom zrovnoprávňovaní.


Mohlo by vás zaujať: Vytŕčajúce kosti aj plné tvary: V ktorom období bola ideálom tá vaša postava?


Tereza Brodská (nar. 1968)

Česká herečka, dcéra slávnych rodičov Jany Brejchovej a Vlastimila Brodského. Získala po nich herecký talent, ktorý sa aj napriek snahám rodičov znechutiť dcére herectvo dostal už v detstve k divákom. Tereza Brodská je známa najmä zo série filmov o Básnikoch, účinkovala aj v seriáloch a v divadle. Získala dvakrát ocenenie Český Lev za filmy Dvojrole a Má je pomsta. Kvôli známym rodičom je jej detstvo a život obľúbeným terčom bulváru, Tereza sa však nezúčastňuje spoločenských večierkov a nerada sa fotografuje.


Poznáte ešte nejaké ďalšie známe Terezy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: SITA/AP Photo/Bikas Das, SITA/AP Photo/Bikas Das, mm
Odporúčame