Tichí zabijaci: Na ktoré choroby takmer bez príznakov si dať pozor?

Bolesť chrbta

thinkstockphotos.com

Mnoho ochorení spadá do kategórie tzv. tichých zabijakov. Nazývajú sa tak preto, že varovné príznaky nepovažujeme za nebezpečné, alebo si ich ani nevšimneme, pričom sa choroba v tele ďalej šíri. Nebezpečenstvo tkvie v skutočnosti, že ak medzi vypuknutím, zistením choroby a jej liečením prejde príliš veľa času, môže dôjsť k vážnym a nezvratným komplikáciám.

Človek tak môže žiť s nebezpečnou chorobou veľmi dlhý čas bez toho, aby ju čo i len tušil, preto sú pravidelné lekárske prehliadky veľmi dôležité. Správne a včasné diagnostikovanie rôznych príznakov a šírenie povedomia o týchto chorobách môže mnohým zachrániť život.

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak označuje hodnotu 140/90 mm Hg (milimetrov vytlačeného stĺpca ortuti) a viac. Toto ochorenie sa odborne nazýva hypertenzia a až u 95% ľudí je jeho príčinou dedičná predispozícia alebo vonkajšie rizikové faktory, ku ktorým patrí nadmerné solenie, nadmerné požívanie alkoholu, nadváha a stres. Na Slovensku trpí hypertenziou približne každý štvrtý človek. Vysoký krvný tlak zvyčajne nie je sprevádzaný inými výraznejšími príznakmi. V niektorých prípadoch však môže spôsobiť bolesti hlavy, dýchavičnosť alebo krvácanie z nosa. K týmto symptómom však obvykle dochádza vtedy, ak je hodnota krvného tlaku extrémne vysoká. Ak je tento stav ignorovaný, môže viesť k poškodeniu srdca alebo dokonca k mŕtvici. Jediný spôsob, ako hypertenziu zistiť, je pravidelné meranie krvného tlaku. Na to vám postačí i domáci prenosný tlakomer, ktorý spoľahlivo určí jeho hodnotu.


Mohlo by vás zaujať: Znížte riziko cukrovky druhého typu: Doprajte si zdravé raňajky


Cukrovka

Diabetes je hormonálne ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi a poruchou metabolizmu sacharidov v ľudskom tele. Ide o stav, ktorý si vyžaduje neustále monitorovanie. Existujú dva typy tohto ochorenia: diabetes 1. typu, kedy telo neprodukuje žiadny inzulín a diabetes 2. typu, pri ktorom telo nedokáže vyprodukovať dostatok inzulínu alebo ho nedokáže správne využiť. Na Slovensku týmto ochorením trpí viac ako 340 tisíc ľudí a podľa Medzinárodnej diabetologickej federácie sa odhaduje, že na celom svete je viac ako 356 miliónov cukrovkárov, pričom asi polovica z postihnutých o svojom ochorení ani nevie. To je dôvod, prečo je diabetes považovaný za tichého vraha. K bežným príznakom cukrovky patrí nadmerný smäd, hlad, náhla strata hmotnosti, časté močenie, únava, pomaly sa hojace rany alebo rozmazané videnie. Presná príčina diabetu nie je známa, avšak genetika, obezita, zlá životospráva a nedostatok pohybu hrajú dôležitú úlohu pri vzniku tohto ochorenia. Nemonitorovaný diabetes môže viesť k sérii vážnych komplikácií. Medzi ne patria srdcové ochorenia, ochorenia obličiek, amputácia končatín, mŕtvica a stratu zraku.

Steatóza pečene

Steatóza pečene, inak povedané stukovatenie pečene, je stav, pri ktorom pečeň s ťažkosťami odbúrava tuky, čo spôsobuje ich nahromadenie v tkanive tohto orgánu. Existujú dva typy steatózy – k prvej dochádza v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu a druhá je nealkoholického charakteru. Pôvod prvej menovanej je jasný, no presná príčina nealkoholickej steatózy pečene zatiaľ nie je známa. Pečeň považujeme za stukovatenú, ak tuk tvorí viac ako 10 percent orgánu. Tuk, ktorý sa dlhodobo hromadí v pečeni, môže spôsobiť zápal a zjazvenie. K príznakom ochorenia patrí tupá bodavá bolesť v pravej hornej časti brucha, únava, strata chuti do jedla a pocit nevoľnosti. Rizikovú skupinu tvoria pacienti so žalúdočným bypassom. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí vysoká hladina cholesterolu, obezita, syndróm polycystických vaječníkov, diabetes typu 2, znížená činnosť štítnej žľazy a hypofýzy.


Mohlo by vás zaujať: Množstvo liekov či zlý životný štýl: To všetko môže zapríčiniť steatózu pečene


Hepatitída

Hepatitída je vírusová infekcia, ktorá spôsobuje ochorenie pečene. Poznáme ju pod názvom žltačka, no toto pomenovanie nie je správne. Rôzne hepatotropné vírusy spôsobujú rôzne typy tohto ochorenia, vrátane hepatitídy A, B, C, D a E. Hepatitídy typov A a E sú spôsobené konzumáciou kontaminovaných potravín alebo pitím kontaminovanej vody, či nedostatočnou hygienou. Hepatitídami typu B, C a D je možné sa nakaziť transfúziou kontaminovanej krvi, pohlavným stykom alebo pri pôrode. Medzi ďalšie príčiny jej vzniku patrí i nadmerná konzumácia alkoholu a autoimunitné ochorenia. Nebezpečenstvo hepatitídy tkvie v tom, že vírus môže byť v tele prítomný aj niekoľko rokov, kým sa vôbec prejavia nejaké príznaky. Medzi ne potom patrí únava, bolesti svalov, žltačka, svetlá stolica, horúčka, vracanie a hnačka. Na Slovensku prevláda výskyt hepatitíd A, B a C, zatiaľ čo hepatitída D zistená nebola a hepatitída typu E je charakteristická najmä pre tropické krajiny.


Aké skúsenosti máte so spomínanými chorobami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame