Tichý zlodej kostí postihuje viac ženy: Pri liečbe osteoporózy je dôležitá najmä prevencia

Zdroj foto: Getty Images

Niektorí ľudia si myslia, že osteoporóza je prirodzenou súčasťou starnutia organizmu. Nie je to pravda. Táto diagnóza je chorobná a s prirodzeným procesom starnutia kostí nemá nič spoločné. Ide o chorobne vystupňovaný proces odbúravania kostnej hmoty, pričom dochádza ku zmene mikroarchitektúry, kvality kosti a k poklesu všetkých zložiek vášho kostného tkaniva.

Patrí medzi ochorenia, ktoré sa pomenovávajú ako civilizačné. Pri jej vzniku hrá veľkú rolu prostredie v ktorom žijeme. Osteoporóza je chorobné rednutie kostí, ktoré je v súčasnosti už tak rozšírené, že sa považuje za bežné ochorenie a jednu z najčastejších chorôb našej doby.

Hrozí každej tretej žene

Osteoporetická zlomenina hrozí približne každej tretej žene a každému šiestemu mužovi starším ako 50 rokov. Prevencia pádov by mala byť neoddeliteľnou súčasťou liečby. Upozorňuje na to prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Juraj Payer. Až 60 percent pádov sa stane v domácom prostredí. „Pacienti sú starší, bývajú sami, takže je to veľmi rizikové,“ skonštatoval s tým, že mnohým pádom možno predísť.

Rizikom môže byť napríklad neupevnený koberec či šmykľavá podlaha. Neblahý vplyv môže mať nesprávne užívanie niektorých liekov, antidepresív či neuroleptík, nevhodná obuv, ale aj slabé osvetlenie. Myslieť na prevenciu treba aj pri zlom počasí, napríklad poľadovici.

39-tisíc zlomenín ročne

Osteoporóza sa prejavuje úbytkom kostnej hmoty, čím narúša štruktúru kostí a tie sa stávajú krehkejšie. Môže trvať roky, kým sa objavia prvé príznaky. „Tichého zlodeja kostí“ často odhalí až prvá zlomenina. Pri zlomených stavcoch však mnohí ľudia návštevu lekára odkladajú, bolesti chrbta, sťažené dýchanie či tráviace ťažkosti pripisujú iným faktorom.

Na Slovensku lekári evidujú vysoký výskyt zlomenín podľa údajov z roku 2018, u pacientov nad 50 rokov je to každý rok takmer 39-tisíc takýchto fraktúr. Diagnostika osteoporotických zlomenín ako aj prevencia a liečba sú však stále nedostatočné. Najväčším úskaliam lekári čelia v diagnostike zlomenín stavcov, ktoré patria k najčastejším osteoporotickým zlomeninám, a to aj napriek moderným diagnostickým a liečebným postupom, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia.

„Podľa odhadov u nás žije až 230-tisíc pacientov s osteoporózou, no liečených je len necelých 65-tisíc z nich. Pritom každá osteoporotická zlomenina u pacienta nad 50 rokov predstavuje riziko výrazne zhoršenej kvality života či ďalších osteoporotických zlomenín,“ priblížuje Juraj Payer.

Základom prevencia

Hoci jej výskyt s pribúdajúcim vekom rastie, vďaka prevencii, skorému zachyteniu rizikových pacientov a správnej liečbe možno efektívne znížiť riziko osteoporotickej zlomeniny a prípadne zabrániť ďalšej. „Antiporotická liečba znižuje riziko výskytu osteporotickej fraktúry u pacienta o 40 až 60 percent. Je však veľmi dôležité liečbu pravidelne a dlhodobo užívať a neprerušovať ju. Napriek tomu aj u nás, viac ako 60 percent z tých, ktorým je liečba osteoporózy odporúčaná, ju svojvoľne ukončí do roka od jej začatia,“ uviedol Payer.

Celosvetovo za uplynulých 10 rokov kleslo percento pacientov, ktorým lekár predpísal antiporotiká po hospitalizácii v dôsledku zlomeniny bedra. Ako však Payer zdôraznil, tento pokles nie je dobrý. „Je to zlá správa, keďže po prvej zlomenine vzrastá riziko následnej zlomeniny na 50 až 86 percent. Správne nastavená a dodržiavaná farmakologická liečba znižuje toto riziko už v priebehu 6 až 12 mesiacov,“ vysvetlil.

Zdroj: TASR, SITA, P.E./Nela
Odporúčame