Tie pravé rastliny pre váš domov: Pivónie áno, kaktusy radšej nie

kvety

photl.com

Určite aj vy cítite, aké sú pre človeka rastliny dôležité. Nie len pre kyslík, ktorý produkujú a umožňujú nám dýchať. Ich krásna zeleň upokojuje, ich plody nám dávajú potravu, ich vôňa inšpiruje. Samotná veda fengshui prikladá rastlinám a kvetom osobitný význam.

Rozkvitnuté lúky, ovocné sady, voňavé lesy, zelené parky a záhrady, to sú miesta, kde je človek blízko k prírode. Na takýchto miestach voľne prúdi pozitívna čchi, ktorá na človeka pôsobí ako ten najlepší liek. Práve z toho dôvodu nám fengshui odporúča priniesť si kúsok tejto očarujúcej a ozdravujúcej zelene domov a rozjasniť tak atmosféru miest, kde žijeme. Každá rastlina či kvet sú zdrojom iných pocitov, preto pri ich výbere využite nie len rady fengshui, ale aj vlastnú intuíciu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Záhradkárčenie dnešných dní: Ide o radosť, nie o peniaze


Výnimočné kvety

Najvhodnejšími rastlinami sú tie, ktoré majú okrúhle, prípadne srdcovité listy, plné a šťavnaté, s pestrými kvetmi. Mali by sa umiestňovať všade tam, kde sa najviac zdržujeme – do spálne, pracovne čikuchyne. Do rohov sú vhodné vysoké rastliny, ktoré zmiernia ich ostrosť, popínavé zas môžu zaobliecť trámy a tak zmierniť ich negatívne pôsobenie. Dva kvety rovnakého druhu v okne namierenom na západ podporia váš vzťah. Zvlášť niektoré kvety sú vo fengshui často používané:

 • Pivónie: Sú asi najdôležitejšími kvetmi v celej čínskej tradícii. Nájdeme ich na mnohých obrazoch, látkach či porceláne. Sú symbolom úspechu, bohatstva a dlhého života.
 • Chryzantémy: Symbolizujú šťastie a smiech, hoci u nás je to kvet sviatku všetkých svätých, nie sú nositeľkami smútku.
 • Irisy: V purpurovej farbe prinášajúľuďom bohatstvo.
 • Slnečnice: Ich krásna žltá farba je vhodná najmä do tmavých miestností. Doplnia tak harmóniu jing-jang.
 • Lotosy: Lotos je posvätnou kvetinou pre budhistov, predstavuje čistotu a dosiahnutie cieľov. Číňania si ho vážia najmä preto, že rastie na tmavých bahnistých miestach a napriek tomu má nádherné kvety. Ak nemáte jazero na záhrade, postačia vyobrazenia lotosových kvetov na keramike a podobne. Lotos sa však nehodí do pracovne.
 • Orchidey a biele magnólie: Predstavujú jemný vkus, vyrovnanosť a symbolizujú ženskosť.
 • Pelargónie: Zvlášť červená pelargónia je symbolom slávy a úspechu a je nenáročná na pestovanie v interiéri. Jediné, čo potrebuje, je slnečné miesto.
 • Bambusy: Tieto pevné rastlinky prinášajú šťastie a symbolizujú súdržnosť a rodinu. Tieto vplyvy ešte viac podporíte červenou stuhou (napríklad previazaním ich výhonkov).
 • Fuksie: Vnášajú do domu veľa pozitívnej energie, najmä ak sú umiestnené niekde, kde sú  nám na očiach.
 • Tulipány: Pohlcujú negatívnu energiu a najlepšie pôsobia, ak ich dáme na juh miestnosti či záhrady.
 • Oleandre: Tieto voňavé kvety posilňujú nádej a dôveru.
 • Primulky: Farbu treba vyberať intuitívne, a kvetinka vám prinesie harmóniu a mení vás k lepšiemu.
 • Fikus benjamin: Je pomocníkom pri riešení problémov, podporuje rodinu.

Tiež by vás mohlo zaujať: Dokážu vás esencie z kvetov vyliečiť?


Nevhodné kvety

Čínska tradícia rozlišuje druhy rastlín, pričom každá má rôznu energiu. Žiadnu z rastlín nepovažuje za nešťastnú, všetky sú nositeľkami života. Sú však aj kvety, ktoré sú vyslovene nevhodné na to, aby krášlili náš domov. Šťastie vám neprinesú:

Kaktusy a palmy

Hoci majú kaktusy svoje čaro, ich ostré pichliače nie sú pre človeka priaznivé. Ak sa vám predsa len veľmi páčia, umiestnite ich radšej na miesta, kde sa zdržujete iba krátko, prípadne tadiaľ iba prechádzate.

Zvädnuté kvety

Prinášajú smútok. Ak vám rezané kvety už zvädli, treba ich hneď vyhodiť, a o kvety v črepníkoch sa treba dobre starať, aby nikdy neboli smädné.

Sušené kvety

Sú nositeľmi mŕtvej energie, pretože bez vody zahynuli a stratili svoju podstatu. Niekedy vám však žiarivo farebné vence zo sušených kvetov môžu prinášať úsmev na tvár, preto záleží aj na vašej intuícii. Ak však cítite, že niečo nie je v poriadku, sušené kvety by mali ísť rozhodne z vášho domu preč.

Umelé kvety

V tmavých miestnostiach bez prístupu svetla sa v určitých prípadoch môžu používať umelé kvety. Nesmú však byť zaprášené a mali by mať svieže, nevyblednuté farby a čo najprirodzenejší vzhľad.

Ak chcete vo svojich domovoch rozprúdiť život a pozitívnu energiu, privodiť si šťastie a harmóniu, neváhajte sa obklopiť zeleným svetom rastlín. Nezabúdajte však na to, že dobré veci vám prinesú iba zdravé, rozvíjajúce sa kvety, a starostlivo sa o ne starajte.

Zdroj: photl.com, photl.com, Andrea
Odporúčame