Tie zlé končia vzťahy, tie dobré vedú aj k dieťaťu: Spoznajte tajomstvo bozkov

Bozkávanie

thinkstockphotos.com

Pravý francúzsky bozk – či horší alebo lepší, zažil asi takmer každý nespočetne veľakrát. Azda aj preto je tiež vďačným objektom vedcov. Tí prichádzajú stále s novými teóriami, čo všetko tento rituál znamená, odhaľuje, či prezrádza.

Čo je to bozk? Aká je jeho úloha? Existuje mnoho teórií a takzvanému francúzskemu bozku sa všeobecne prikladá zásadná úloha vo vzťahu medzi jednotlivcami, pretože pôsobí v troch hlavných oblastiach: otvára cestu k sexuálnemu aktu, vnáša do vzťahu romantiku a svedčí o vzájomnej náklonnosti osôb, ktoré sa objímajú. Inak povedané, mal by pomôcť nájsť partnera, nadviazať vzťah a udržať ho. Vedci z fakulty experimentálnej psychológie Oxfordskej univerzity sa pokúsili klasifikovať význam týchto funkcií bozku.

Súhra faktorov 

V bozku je zjavne obsiahnutá psychická dimenzia. Za normálnej situácie uvoľňuje neurotransmitery, ako je dopamín ovplyvňujúci túžbu a radosť, či serotonín ovplyvňujúci náladu. Mobilizuje najmenej tucet svalov úst a jazyka, ako aj tri zmysly: chuť, hmat a čuch. Súčasťou bozku je množstvo informácií, ktoré vnímame často len podvedome a vďaka nim cítime to, či „bol dobrý“ alebo nie.


Mohlo by vás zaujať: Nevera v našom živote: Príjemné spestrenie vzťahu alebo istá cesta k jeho koncu?


Bozk pod lupou

Oxfordskí vedci skúmali 900 osôb vo veku od osemnásť do 63 rokov, z ktorých 55 percent malo dlhodobý milostný vzťah. Muži a ženy odpovedali na otázky typu: aký význam prikladáte bozku v prvých etapách vzťahu, či aký význam prikladáte bozku v dlhodobom vzťahu pred sexuálnym aktom, počas neho a po ňom, alebo v ktoromkoľvek inom momente.

Dôležitejší je pre ženy

Ukázalo sa, že ženy v priemere považujú bozk za významnejší než muži. Vedci tiež prihliadali na skutočnosť, že opýtané osoby sa považovali za viac či menej atraktívne a mali jedného alebo viacerých partnerov. V prípade mužov aj žien, ktoré sa považovali za atraktívnejšie a mali viac partnerov, mal bozk väčší význam než pre ostatných.

Dve tretiny zlých bozkov končia vzťah

Vedci vysvetľujú túto skutočnosť tým, že ženy ako budúce matky sú pri výbere partnera náročnejšie a že bozk je spôsob, akým si lepšie partnera vybrať. ,,Táto voľba a proces dvorenia sú vysoko zložité, zahŕňajú sériu otázok typu: mám tento vzťah prehĺbiť?,“ hovorí jeden z autorov štúdie, profesor Robin Dunbar. ,,Počiatočná vzájomná príťažlivosť môže zahŕňať vzhľad či sociálny faktor. Hodnotenie postupuje čoraz viac do hĺbky a tu prichádzajú k slovu informácie získavané s bozkom,“ dodáva. Podľa inej štúdie ukončilo 66 percent žien a 59 percent mužov partnerský vzťah kvôli „pokazenému“ bozku.


Mohlo by vás zaujať: Sex „bez sexu“: Tieto praktiky oživia život aj vo vašej spálni


Jeho miesto je (najmä) pred sexom

Výsledky ďalšej štúdie ukazujú, že v krátkodobých vzťahoch je bozk dôležitejší pred sexuálnym aktom, trochu menej významný je počas tohto aktu a ešte menej za iných okolností. V trvalých vzťahoch je bozk tiež významnejší pred sexom ako za iných okolností.

Počas ovulácie ho ženy vnímajú citlivejšie

Ďalším zaujímavou skutočnosťou je to, že reakcia žien na francúzsky bozk závisí na ich menštruačnom cykle. Sú vnímavejšie na začiatku vzťahu, keď sú vo fáze, kedy môžu otehotnieť. ,,Zdá sa, že romantické bozkávanie s možným partnerom pomáha v takom okamihu žene odhadnúť genetickú kvalitu potenciálneho otca dieťaťa,“ uviedli vedci. A keď ženy objímajú partnera, je to ich spôsob, ako vyhodnocovať stav vzťahu.


Aké skúsenosti máte s bozkávaním vy? Spomínate si ešte na svoj prvý bozk? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Figaro
Odporúčame