Tieto animované filmy stoja za pozretie: Pobavia vašich potomkov, ale aj vás!

Toy Story

facebook.com

Mnoho ľudí totiž nedáva rozprávkam šancu len preto, lebo rozprávky sú pre malé deti. Áno, je pravda, že pri týchto filmoch si na svoje prídu predovšetkým tí najmenší, ako napríklad vaše vnúčatá, no zabaviť sa pri nich môžete rozhodne aj vy. Dnes vám predstavíme niekoľko notoricky známych filmov.

Rozprávková klasika v novom šate: Na vlásku

Bratia Grimmovci sú asi každému dobre známi. Svojimi rozprávkami prerazili do celého sveta a poznajú ich deti, ale aj dospelí všetkých farieb pleti či národností. Film Na vlásku (Tangled) je veľmi vydarenou prerábkou jednej z nich. Mladá princezná je ešte ako nevinné dievčatko unesená zlou čarodejnicou. Tá ju drží pod zámkom vo vysokej veži, odkiaľ sa mladá princezná nemá ako dostať. Jej život sa zmení až s neočakávaným príchodom banditu do jej veže. Výhodou takéhoto jednoduchého animovaného filmu je, že od začiatku viete, kto je dobrý a kto je zlý, žiadne charakterové zvraty tu nečakajte. Je to klasická rozprávka v modernom šate od Disneyho. To všetko však napodiv stačí k dobrej zábave. Podarené vtipy, krásna animácia všetkých postáv a prostredia a k tomu postavy, ktoré si hneď obľúbite. Nenáročná filmová jednohubka, ktorá vám bude rozhodne chutiť.

Tangled, 2010, réžia: Byron Howard, Nathan Greno, hrajú: Mandy Moore, Zachary Levi, Donna Murphy


Tiež by vás mohlo zaujať: Filmy ako z inej planéty: Tieto sci-fi hity treba vidieť aspoň raz za život


Ja zloduch: V každom je čosi dobré

Film o nenapraviteľnom zločincovi a zloduchovi – Ja zloduch (Despicable Me). Gru, také je meno toho najväčšieho zloducha všetkých čias. Jeho strašidelný dom, neupravené okolie a v neposlednom rade nevábny vzhľad, na prvý pohľad napovedajú, že o dobráčiska rozhodne nepôjde. Navyše, Gru má zákerný plán špeciálnym prístrojom zmenšiť Mesiac a ukradnúť ho. Všetko sa však začne meniť, keď sa mu do cesty dostane trojica roztomilých dievčatiek bez rodičov. Či sa im podarí zmeniť zatrpknutého kriminálnika už budete musieť zistiť sami. Môžeme však povedať, že film dokáže naozaj pobaviť. Vodopád vtipných hlášok, uletené potvorky sprevádzajúce celým dejom, ako aj infantilní predstavitelia. Taký správne strelený film, ktorý poteší malých aj veľkých.

Despicable Me, 2010, réžia: Pierre Coffin, Chris Renaud, hrajú: Steve Carell, Jason Segel, Russell Brand


Tiež by vás mohlo zaujať: Keď nie je vrahom záhradník: Tieto krimi filmy musíte vidieť


Príbeh hračiek: Keď detská izba ožije

Keď sa animovaný film dočká pokračovania, to svedčí o jeho kvalitách. Ak má ale tri diely, musí už ísť o výnimočný film. Takým rozhodne je Príbeh hračiek (Toy Story). Prvá časť je z roku 1995, napriek tomu dokáže zaujať aj v dnešnej dobe. Išlo o jeden z prvých filmov animovaných takýmto spôsobom, dovtedy sme sa mohli stretnúť len s klasickou animáciou, pripomínajúcou kreslené komiksy. Hlavnú rolu predstavuje kovboj Woody, najobľúbenejšia hračka v celej izbe. Žije si na výslní, s každým dobre vychádza. Jedného dňa však nastane nečakaný zvrat, pribudne nová hračka – Buzz. Ten je vo všetkom lepší, krajší, modernejší a čo je najhoršie, zrazu sa stane aj najobľúbenejší. Po tom, ako sa nešťastne dostane do susedstva do rúk „mučiteľa“ hračiek, Woody sa ho rozhodne zachrániť. Takto začína príbeh tejto dvojice, ktorý je každým dielom lepší. Príbeh hračiek je hlavným predstaviteľom novej éry animovaných filmov a preto by ste ho určite nemali vynechať. Baviť sa budú skôr mladšie ročníky, no ak tento animák nepoznáte, máte stále príležitosť napraviť to.

Toy Story, 1995, réžia: John Lasseter, hrajú: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles


Tiež by vás mohlo zaujať: 5 mafiánskych filmov, ktoré musíte vidieť: Toto sú oni!


Leví kráľ: Zamiluje si ho každé dieťa

Aj tak by sa dal nazvať dnes už kultový snímok Leví kráľ (Lion King). Príbehy, kde sú v ústrednej úlohe zvierací hrdinovia, sú obzvlášť vďačnými u ich producentov. V tomto prípade ide o film zo starej školy rozprávok, vizuálne teda nemá v porovnaní s dnešnými pestrofarebnými hitmi zmysel porovnávať ich. Ústrednou postavou je Simba, malé levíča, ktorému jeho otec zachráni život. Zlomyseľný a ambiciózny Scar sa chce dostať do pozície vodcu svorky a tak Simbu presvedčí, že Simba je ten, kto môže za otcovu smrť. Levíča sa tak vydá na cestu samotára. Stretne tu však nových priateľov a postupom v času sa v ňom prejavia gény jeho otca – levieho kráľa. Tento film kedysi lákal do kín davy ľudí s celými rodinami. Napriek jeho veku je naďalej hodnotným a určite nebudete ľutovať čas strávený pri ňom.

The Lion King, 1994, réžia: Rob Minkoff, Roger Allers, hrajú: Matthew Broderick, Jim Cummings, James Earl Jones


Tiež by vás mohlo zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!


Chuťovka pre dospelých: Valčík s Baširom

Nasledujúci film napriek animovanému spracovaniu bude každé dieťa nudiť. Ide výlučne o dospelácku záležitosť. Animácia je totiž to jediné, čo by v ňom mohlo zvádzať k určeniu mladším vekovým skupinám. Hlavným hrdinom je Ari, rovnaké meno má aj režisér filmu a ide o jeho autobiografické spomienky. Pred rokmi bol vojakom, zúčastnil sa libanonsko – izraelskej vojny, z ktorej si však nič nepamätá. Snaží sa vypátrať svojich spolubojovníkov a postupne si skladá mozaiku svojich spomienok, no aj celého národa. Ide o unikátnu animovanú vojnovú drámu, ktorá sa nezaoberá až tak politikou, v jej centre sú osudy a životy obyčajných ľudí, mladých vojakov bojujúcich nielen o prežitie, ale aj svoju lepšiu budúcnosť. Nie je to film pre masy, skôr pre filmových fajnšmekrov, ale na rozšírenie obzorov je to ideálna možnosť, navyše netradičné animované spracovanie takejto vážnej témy je naozaj originálne.

Vals Im Bashir, 2008, réžia: Ari Folman, hudba: Max Richter

Uviedli sme len niekoľko zaujímavých filmov. Existuje však množstvo ďalších, ktoré sú ozaj kvalitné. Spomenieme sériu Madagaskar, Doba ľadová či Shrek. Do kvalitných filmov, kde hrá hlavnú úlohu predstaviteľ zvieracej ríše, patrí rozhodne aj Kung fu panda alebo Hľadá sa Nemo.

Ak hľadáte dospelejšie rozprávky, je tu pre vás Rango alebo Mŕtva nevesta Tima Burtona. K veľmi zaujímavým filmom patrí Persepolis, ten je však určený taktiež pre dospelého diváka. V prípade, že dokážete prehliadnuť animáciu v štýle seriálu Pokémon, kvalitným kúskom je aj film s názvom Princezná Mononoke. Odhalíte tak zákutia ázijskej animovanej tvorby. Napriek tomu, že mnohí rozprávkami a animovanými filmami pohŕdajú, v každom z nás je nejaký kúsok dieťaťa. Odhaľte ho v sebe možno aj práve vďaka nami spomínaným filmom.


Máte tip na iný zaujímavý animovaný film, ktorý vás oslovil? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, youtube.com, David
Odporúčame